news-details

تاثیر داروی لوپرامید بر روی عضلات روده/ عوارض داروی لوپرامید

داروی لوپرامید داروی ضد اسهال است که بر روی عضلات روده تاثیر می گذارد و می تواند حرکات خود به خودی روده را غیرفعال کند.

به گزارش گام نو، لوپرامید Loperamide داروی است ضد اسهال تا افرادی که از بیماری های التهابی روده رنج می برند از آن استفاده کنند. این دارو به دو شکل شربت و قرص موجود می باشد و خوراکی است. این دارو بر روی عضلات روده تاثیر می گذارد و می تواند حرکات خود به خودی روده را غیرفعال کند. بنابر عمل این دارو می توان گفت که لوپرامید حجم مدفوع را کاهش می دهد.

توجه به این نکته لازم است که اسهال یک سازو کار طبیعی بدن است برای دفع مواد سمی از دستگاه گوارش و ممکن است در اثر شرایط مختلفی اسهال ایجاد شود. عوامل میکروبی – ویروسی – تک یاخته ای – عوارض دارویی و غذایی و حتی استرس ممکن است باعث بروز اسهال شود. دلیل اسهال حرکات سریع روده است بنابر این برای برطرف کردن اسهال یا باید عامل آن برطرف شود و یا باید حرکات گوارشی را کاهش داد.

کاهش حرکات گوارشی می تواند بالقوه خطرناک باشد چون ممکن است بدن نتواند سموم خطرناک را دفع کند و با حبس عامل ایجاد کننده اسهال در واقع مواد سمی وارد جریان خون شود.

بنابر این تشخیص علت اسهال موضوع بسیار مهمی است، با استفاده دارو لوپرامید می توان علائم اسهال را درمان کرد نه علت آن را. بنابراین مصرف لوپرامید بدون بر طرف کردن علت بیماری فقط با کاهش حرکات دستگاه گوارش دفع مایعات بدن را کاهش می دهد. پس برای تشخیص علت بیماری نیاز به معاینه دقیق توسط پزشک است و تجویز داروی ضد باکتری – ضد ویروس و یا ضد آمیب بر عهده پزشک است.

در صورت وجود اسهال خونی و یا اسهال همراه با تب نباید لوپرامید استفاده شود. همچنین اگر اسهال ۴۸ ساعت پس از مصرف لوپرامید برطرف نشده باشد، باید به پزشک اطلاع دهید.

لوپرامید در داروهایی نظیر Imodium و Diamode نیز یافت می‌شود و بدون نسخه پزشک در داروخانه‌های آمریکا به‌ راحتی فروخته می‌شود.


ماده فعال در داروی لوپرامید یک مخدر است که گیرنده‌های مواد مخدر در روده را با حداقل اثرگذاری روی مغز تحریک می‌کند.

به طورکلی، پژوهشگران می‌گویند: اگر داروی لوپرامید در دوز کافی استفاده شود، برای درمان اسهال بی‌خطر است اما مصرف زیاد آن خطرناک و اعتیادآور است.

 

 

عوارض احتمالی لوپرامید

 • عوارضی همچون سرگیجه، یبوست، خواب آلودگی و خستگی ممکن است حین مصرف دارو رخ دهد. در صورت بهبود نیافتن یا ادامه داشتن هریک از این عوارض به پزشک خود مراجعه کنید.
 •  
 • در صورتی که حین مصرف این دارو با عوارض جدی همچون یبوست شدید، تهوع و استفراغ ، درد معده و شکم ، ضربان قلب سریع و نامنظم ، سرگیجه شدید و غش کردن مواجه شدید باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
 • مصرف لوپرامید نمی تواند عوارض آلرژیک به همراه داشته باشد اما در صورتی که با علائمی همچون خارش، مشکل تنفسی، تورم در گلو و صورت و زبان رو به رو شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 •  
 • در صورتی که با هریک از عوارض بیان شده در راهنمای دارو مواجه شدید حتما به پزشک خود یا پزشک آنلاین متخصص معده و گوارش مراجعه کنید.

 

 

موارد احتیاط دارویلوپرامید

 • در صورتی که به لوپرامید حساسیت دارید حتما با پزشک در میان بگذارید.
 • در صورتی که انسداد روده، درد معده یا شکم بدون اسهال دارید حتما با پزشک مشورت کنید و بعد از این دارو استفاده کنید.
 • اگر از بیماری خاصی مانند فنیل کتونوریا یا هر بیماری خاص دیگری رنج می برید قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود مشورت کنید یا از لوپرامید استفاده نکنید.
 • در صورتی که در سابقه پزشکی خود بیماری های خاصی مانند ایدز، مشکلات کبدی، کولیت اولسراتیو حاد، تب شدید یا عفونت های معده وجود دارد حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا دچار آسیب نشوید.
 • قبل از مصرف این دارو توسط کودکان باید به خاطر داشته باشید که ممکن است کودکان حساسیت بیشتری به خواب آلودگی و کم آبی که توسط این دارو رخ می دهد نشان دهند.
 • مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود مگر اینکه پزشک شما مصرف لوپرامید را برای شما بلامانع بداند.
 • مصرف این دارو در دوران شیردهی توصیه نمی شود مگر اینکه پزشک برای شما تجویز کرده باشد.

 

تداخلات دارویی لوپرامید Loperamide

 • به هیچ عنوان خودسرانه و بدون تجویز پزشک این دارو را مصرف نکنید. مصرف خودسرانه این دارو ممکن است عوارض جانبی جدی به همراه داشته باشد.
 • برخی از داروها مانند بلادونا، اسکوپولامین، گلیکوپیرولات، اکسی بوتینین، مورفین، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، ریتوناویر، کلستیرامین و ساکویناویر با داروی لوپرامید تداخل دارند.
 • باید بدانید که علاوه بر لوپرامید داروهای زیادی همچون ​​پروکائین آمید، زیپراسیدون، پنتامیدین، آمیودارون، هالوپریدول، کینیدین و بسیاری از داروهای دیگر بر ریتم قلب تاثیر دارند.
 • بهتر است قبل از استفاده از این دارو، لیستی از تمام داروهای مورد استفاده خود به پزشک ارائه دهید.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه