news-details

سلمان رشدی؛ نویسنده شیطانی کتاب آیات شیطانی مورد حمله قرار گرفت

سلمان رشدی، نویسنده کتاب آیات شیطانی لحظاتی قبل از شروع سخنرانی‌اش در موسسه‌ای در شهر شاتاکووا در غرب ایالت نیویورک، مورد حمله قرار گرفت.

به گزارش گام نو، سلمان رشدی، نویسنده مرتد کتاب آیات شیطانی قبل از شروع سخنرانی‌اش از ناحیه گردن با ضربه چاقو مورد حمله قرار گرفت.

ظاهرا سلمان رشدی که پس از این حمله آسیب جدی دیده، با هلی‌کوپتر به یکی از بیمارستان‌های نزدیک محل سخنرانی منتقل شده است.

روزنامه دیلی‌میل مدعی شده وی مورد اصابت ۱۰ یا ۱۵ ضربه چاقو قرار گرفته، در حالی که رسانه انگلیسی‌زبان دیگر نوشته وی مورد اصابت ۱۰ تا ۱۵ ضربه چاقو و مشت قرار گرفته است.افرادی که برای کمک به نویسنده مرتد ۷۵ ساله بالای سر او حاضر شده‌اند می‌گفته‌اند: «نبض دارد، نبض دارد.»

هنوز از وضعیت جسمی نویسنده آیات شیطانی اطلاعی در دست نیست. پلیس ایالتی نیویورک نیز گفته که مهاجم دستگیر شده است.

در بیانیه پلیس اینگونه آمده که فرد مهاجم به سلمان رشدی و شخص دومی که بر روی صحنه کار مصاحبه با این نویسنده‌ را انجام می‌داد، حمله کرده است.

بیش از سی سال پیش حضرت امام خمینی(قدس‌سره)، به خاطر نوشتن کتاب آیات شیطانی فتوای ارتداد سلمان رشدی را صادر کرده بودند.

این نویسنده هندی‌تبار بریتانیایی، در سال ۱۹۸۱ میلادی با کتاب «بچه‌های نیمه‌شب» به شهرت رسید. این کتاب، تنها در بریتانیا بیش از یک میلیون نسخه فروش داشت، اما چهارمین کتاب سلمان رشدی به نام «آیات شیطانی»، او را به نویسنده‌ای خبرساز تبدیل کرد.

سلمان رشدی بعد از انتشار رمان موهن «آیات شیطانی» مصادف با سال ۱۳۶۷ هجری شمسی خشم مسلمانان را برانگیخته بود. او به همین دلیل به یک زندگی مخفی با شرایط سخت امنیتی روی آورده بود. حضرت امام خمینی (ره) بعد از انتشار این کتاب فتوای ارتداد وی را صادر نمودند.

 

دولت انگلستان زمینه انتشار کتاب آیات شیطانی را فراهم کرده بود

گفته می شود که در نخستین ماههای پس از انتشار کتاب آیات شیطانی و بالاگرفتن اعتراضات مسلمان به محتوای ضد دینی آن، سلمان رشدی در طول یک ماه بیش از پانزده بار محل سکونت خود را تغییر داد.

دولت انگلستان که زمینه انتشار کتاب آیات شیطانی را فراهم کرده بود، با صرف هزینه‌های فراوان مسئولیت حفاظت از جان سلمان رشدی را  به عهده گرفته بود.

کتاب «آیات شیطانی» به زعم نویسنده این کتاب، یک رمان سورئال و پست مدرن است که برخی مسلمانان، محتوای آن را توهین‌آمیز خواندند، این در حالی است که پس از انتشار این کتاب خشم مسلمانان جهان برانگیخته شد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه