news-details

لانگیا؛ ویروس جدیدی که ده‌ها نفر در چین به آن مبتلا شده‌اند!

لانگیا، ویروس تازه‌ای است که اخیرا ۳۵ نفر را در دو استان شرقی چین درگیر کرده و احتمال می‌رود پس از آلوده کردن حیوانات به انسان منتقل شده است.

به گزارش گام نو، لانگیا ویروس که به تازگی توسط تیمی متشکل از چند دانشمند از کشورهای مختلف شناسایی شده، حالا ده‌ها نفر چینی را مبتلا نموده است. دانشمندان می‌گویند ویروس لانگیا را که احتمالاً پس از آلوده کردن حیوانات به انسان منتقل شده است، شناسایی کرده‌اند.

یک تحقیق بررسی‌شده جزئیات کشف ویروس «لانگیا» پس از مشاهده ۳۵ مورد ابتلا در دو استان شرقی چین را به تفصیل شرح داده است.

از ۳۵ مورد این بیماری که در چین مشاهده شد ۲۶ مورد به دقت بررسی شده‌اند و مشخص شده است که همهٔ آنها تب داشته‌اند و در برخی موارد با نشانه‌هایی مانند خستگی شدید (٪۵۴)، سرفه (٪۵۰)، سردرد (٪۳۵) و حالت تهوع (٪۳۵) همراه بوده است.

پژوهشگران متوجه ناهنجاری‌ها و مشکلاتی در کبد (٪۳۵) و کلیه (٪۸) بیماران مبتلا به این ویروس شدند. هیچ گزارشی مبنی بر مرگ بیماران مبتلا در دست نیست.

 

شواهدی مبنی بر انتقال ویروس لانگیا بین افراد مشاهده نشده است

بنا بر این تحقیق که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است، پژوهشگران مستقر در چین، سنگاپور، و استرالیا شواهدی مبنی بر انتقال ویروس بین افراد مشاهده نکردند.

هرچند آنها با اشاره به کوچک بودن نمونه مورد بررسی، این فرضیه را مطرح کردند که ممکن است این ویروس از حشره‌خواران، پستانداران کوچکی که از حشرات تغذیه می‌کنند، به انسان منتقل شده باشد.
خبر شناسایی این سرریز احتمالی ویروس لانگیا میان حیوان و انسان کمتر از سه سال پس از همه‌گیری ویروس کرونا اعلام شده است.

به گزارش واشنگتن‌پست، اولین نمونه ابتلا به ویروس لانگیا اواخر سال ۲۰۱۸ در استان شان‌دونگ چین شناسایی شد و پس از آن، در یک دوره تقریباً دوساله ۳۴ نفر دیگر، که اکثریت قریب به اتفاق‌شان کشاورز بودند، در شان‌دونگ و استان مجاور آن، یعنی هنان، آلوده شدند. هرچند این مطالعه تاکید دارد که هیچ‌یک از مبتلایان به لانگیا جان‌شان را از دست ندادند.

 

ابتلا به ویروس لانگیا به‌هیچ‌وجه مانند تکرار همه‌گیری کووید-۱۹ نیست

یک استاد زیست‌شناسی دانشگاه کالج لندن که در این مطالعه مشارکتی نداشته است، می‌گوید که ابتلا به ویروس لانگیا به‌هیچ‌وجه مانند تکرار همه‌گیری کووید-۱۹ نیست. او با تاکید بر این که میزان مرگبار بودن لانگیا بسیار کمتر از دیگر گونه‌های ویروس‌های رسته هنیپا است، انتقال «انسان به انسان» این ویروس را آسان نمی‌داند.

با این حال فرانسوا بالوکس این یافته را یادآور دیگری از «تهدید در حال ظهور» ناشی از بسیاری از عوامل بیماری‌زای موجود میان حیوانات وحشی و اهلی که «دارای توانایی بالقوه مبتلا کردن انسان هستند»، قلمداد می‌کند.

سرایت ویروس از حیوانات به انسان غیرمعمول نیست. به گفته دانشمندان حدود ۷۰ درصد از بیماری‌های عفونی نوظهور در انسان، منشأ مشترک میان انسان و حیوان دارند و ممکن است نزدیک به ۱.۷ میلیون ویروس کشف‌نشده در پستانداران و پرندگان وجود داشته باشد.

ویروس‌های هندرا و نیپا، دو ویروس هنیپا که میزان مرگ و میر بالایی دارند، می‌توانند انسان را از طریق تماس نزدیک با اسب‌ها، خوک‌ها، و خفاش‌های بیمار آلوده کنند.

بیماری‌های دیگر خانوادهٔ لانگیا‌ویروس به نام هندرا هنیپاویروس (هی وی) و نیپا هنیپا‌ویروس (نی وی) بوده است. بنا‌بر اطلاعات مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا (سی‌دی‌سی)  بیماری‌های ناشی از ویروس هندرا بسیار نادر است اما میزان مرگ‌و‌میر ناشی از آن بالا و حدود ٪۵۷ است.

در مورد ویروس نیپا که در فاصلهٔ سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۱۸ شیوع پیدا کرده بود میزان مرگ‌و‌میر بین ۴۰ تا ٪۷۰ از مبتلایان بوده است. هر دو ویروس باعث بروز مشکلات تنفسی و اختلالات مغز و اعصاب می‌شوند.

حتی پیش از همه‌گیری کرونا نیز دانشمندانی که بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوانات را مطالعه می‌کنند، هشدار داده بودند که اقداماتی مانند تجارت حیات وحش، جنگل‌زدایی، و شهرنشینی سبب شده است که انسان‌ها به زیستگاه‌های طبیعی جانوران نزدیک‌تر شوند و در نتیجه احتمال سرایت ویروس‌ها افزایش یابد.

 

و اما لانگیا ویروس چیست؟

گروهی از دانشمندان جهان اعلام کرده‌اند که ویروس لانگیا از خانوادهٔ هنیپاویروس است، ویروس‌‌هایی که سابقهٔ بروز بیماری کشنده در میان انسان‌ها داشته است.

آنها همچنین اعلام کرده‌اند که منشاء لانگیا به‌احتمال زیاد جانوران هستند و گروه پژوهشگران شواهدی یافته‌اند که جانورانی از خانوادهٔ موش‌کور ناقل طبیعی ویروس لانگیا هستند، البته این امر هنوز برای تائید نهایی نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

 

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه