news-details

سیگنال برجام به بورس!/ اعتماد از دست رفته سهامداران برمی‌گردد؟

چند روز اخیر نشانه تغییر روند در معاملات بورس مشاهده شد و تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند سبزپوشی بورس بیشتر ناشی از سیگنال مذاکرات‌های برجام بوده است.

به گزارش گام نو، نشانه های تغییر روند در معاملات بورس تهران در همین چند روز معاملاتی اخیر مشاهده شده است که تحلیلگران بازار سرمایه را به این نتیجه رسانده که این سبزپوشی بورس بیشتر ناشی از سیگنال مذاکرات‌های برجام بوده است. جدا از اینکه شاخص کل بورس مثبت شده، چند اتفاق نیز در جهت بهبود روند معاملات مشاهده شده که اگر ادامه دارد باشد، به باور تحلیلگران، می‌توان امیدوار شد که قرار است بورس مدتی رو به بالا حرکت کند.

بورس روز شنبه گذشته با رشد ۱۱ هزار و ۵۶۵ واحدی معادل ۰.۸ درصد مواجه شد و به سطح یک میلیون و ۴۴۸ هزار واحدی رسید. شاخص کل فرابورس نیز با رشد ۱۸۸ واحدی به محدوده ۱۹ هزار واحدی رسید. همچنین شاخص کل هم‌وزن رشد ۶ هزار و ۸۸ واحدی برابر ۱.۶ درصدی داشت و به محدوده ۳۹۰ هزار واحد رسید.

 

سیگنال برجام به بورس!

تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند سبزپوشی بورس بیشتر ناشی از سیگنال مذاکرات‌های برجام بوده است.

مجید عبدالحمیدی، کارشناس و فعال بازار سرمایه در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها درباره حال و احوال این روزهای بورس گفت: معاملات روز شنبه بورس به واسطه اخبار مثبت از وین و مذاکرات برجامی و افزایش تقاضا در نمادهای ریالی، سبزرنگ بود و شاخص کل توانست رشد خوبی را ثبت کند.

وی افزود: نکته خوب بازار، افزایش نسبی ارزش معاملات خرد همزمان با ورود پول حقیقی پس از چندین هفته معاملاتی بود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در حال حاضر کمبود نقدینگی تحت‌تاثیر ریسک‌هایی که در کشور وجود دارد، از جمله بحث شایعه افزایش نرخ بهره، کاهش بازدهی‌ها، دستکاری دولت در قیمت‌گذاری محصولات شرکت‌ها و به عبارتی سرکوب قیمت و کاهش حاشیه سود سبب شده، سرمایه‌گذاران در این باره تا الان اشتیاق چندانی نشان ندهند.

 

اعتماد از دست رفته سهامداران زمانی بر خواهد گشت؟

عبدالحمیدی متذکر شد: اگر چه بازار روز شرایط بهتری دارد، اما اعتماد از دست رفته سهامداران زمانی بر خواهد گشت که این روند ادامه دار باشد و پول‌های پارک شده دوباره به بازار سرمایه برگردند.

وی گفت: این مستلزم آن است که سیاست‌های کلان پولی و مالی و عدم دخالت دولت در قیمت گذاری بازارها تصحیح شود که فقط با پیگیری مستمر نهاد ناظر امکان‌پذیر است.

عبدالحمیدی در مورد اینکه آیا اصرار بر کاهش نرخ سود بین بانکی برای اصلاح بورس منطقی است؟ گفت: در واقعیت نرخ بهره بین بانکی تاثیری روی نرخ بهره سپرده ندارد که البته این اجازه را بانک مرکزی نمی‌دهد؛ بنابراین نباید نگران تغییرات نرخ سود بانکی اعم از سپرده و تسهیلات هم بود، اما نکته اینجاست وقتی ترس سراغ سهامداران رفته و به تمام موضوعات مرتبط و غیرمرتبط بدبین شده باشند، تاثیر روانی روی معاملاتشان ایجاد خواهد کرد که واکنش ها روی این مورد را در روزهای گذشته شاهد بودیم.

وی خاطرنشان کرد: ورود سرمایه‌ها به بازار سرمایه تحت تاثیر ریسک‌هایی که در کشور وجود دارد از جمله بحث شایعه افزایش نرخ بهره، کاهش بازدهی‌ها، دستکاری دولت در قیمت‌گذاری محصولات شرکت‌ها و به عبارتی سرکوب قیمت و کاهش حاشیه سود سبب شده، کاهش یافته است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه