news-details

شناسنامه شهرسازی و اکولوژیک باغات شهر تهران سریعتر تکمیل شود

عضو شورای شهر تهران با اشاره به تدوین شناسنامه شهرسازی و اکولوژیک باغات و اراضی مشجر گسسته شهر تهران ازتیرماه ۹۶خواستار تسریع در روند تکمیل این شناسنامه شد.

به گزارش گام نو؛ مهدی عباسی رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور خود گفت: به منظور حفاظت از باغات و اراضی مشجر شهر تهران شورای شهر مصوبات متعددی داشته است. که یکی از این مصوبات، مصوبه «ساماندهی، صیانت و حفاظت از باغات و اراضی مشجر شهر تهران» مربوط به سال ۱۳۹۶ بوده است که در آن اقدامات اساسی در جهت حفاظت از باغات پیش‌بینی شده که متأسفانه با گذشت حدود ۵ سال این تکالیف به نحو احسن به مرحله اجرا در نیامده است.

وی ادامه داد: تهیه شناسنامه باغات شهر تهران و انتشار اطلاعات مربوطه از جمله مساحت و نوع مالکیت (مالکیت دولتی، عمومی و خصوصی) به تفکیک مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران جهت اطلاع عموم از طریق سامانه‌های هوشمند تا پایان سال ۱۳۹۶ و به روز رسانی آنها، ارائه لایحه «سند اجرایی حفظ و گسترش باغات شهر تهران» در بازه‌های پنج ساله به شورای اسلامی شهر تهران، تکمیل لایه اطلاعات باغات طبق شناسنامه باغات در نقشه‌های طرح تفصیلی تحت عنوان لایه باغات و تصویب در کمیسیون ماده پنج وارائه برنامه تملک باغات ارزشمند در محدوده شهر تهران که عرصه آن‌ها قابل تبدیل به فضای سبز عمومی باشد و اعتبارات تخصیص یافته و ارائه فهرست باغات قابل تملک به انضمام لایحه بودجه سنواتی شهرداری تهران از جمله بندهای این مصوبه بود است.

عباسی با اشاره به اینکه تدوین شناسنامه شهرسازی و اکولوژیک باغات و اراضی مشجر گسسته شهر تهران از تیرماه ۹۶ با انتخاب مشاور (موضوع ماده یکم مصوبه ساماندهی صیانت از باغات و اراضی مشجر شهر تهران) در دستور کار قرار گرفته و در گام اول تعداد ۱۲ هزار و ۹۶۰ قطعه سبزینه با وسعت ۹۱۰۳ هکتار در سطح شهر تهران شناسایی شد گفت: در اولویت اول به ۶۱۸۳ پلاک مراجعه حضوری شد و مجوز ورود به ۳۴۲۸ پلاک با وسعت ۷۳۱ هکتار میسر شد که پس از مستندسازی اطلاعات آن، شناسنامه‌های شهرسازی و اکولوژیک آنها تهیه و به شورای شهر ارائه شد.

به گفته وی پس از بررسی اولیه بر روی لایحه شناسنامه باغات، شورای پنجم به این نتیجه رسید که این پرونده‌ها به کمیسیون‌های ماده ۷ مناطق و مرکز ارجاع شود و در آنجا فرایند قانونی و کارشناسی آن‌ها طی شود و در نهایت نظریه کارشناسی کمیسیون‌های مذکور به شورا بیاید و سپس در صحن شورا "سند اجرایی حفظ و گسترش باغات شهر تهران" بررسی و مصوب شود. با عنایت به گذشت چند سال کماکان شناسنامه باغات تکمیل نشده است.

این عضو شورای شهر یادآور شد: همچنین در مصوبه «پیشنهاد به شورای عالی شهرسازی و معماری جهت بازنگری و اصلاح» دستورالعمل ماده ۱۴ قانون زمین شهری (پیوست شماره ۳ سند طرح جامع شهر تهران) نیز اقداماتی برای حفاظت از باغات پیش‌بینی شد که متأسفانه این تکالیف نیز به سرانجام نرسیده است:

وی به پیشنهاد تغییر پهنه باغ‌های غیرخصوصی موجود در پهنه‌های مختلف به پهنه‌های فضای سبز عمومی (ظرف مدت شش ماه) و تصویب در مراجع قانونی و ارائه «بسته اقتصادی ویژه باغ‌ها» به منظور تشویق مالکین به حفظ باغ‌ها ضمن توجه به رویکردهای نوین از جمله انتقال حق توسعه املاک (tdr) باغ ظرف مدت شش ماه به شورای اسلامی شهر تهران اشاره کرد.

عباسی خاطرنشان کرد: بر اساس بند ۳ ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱/۳/۱۳۷۵ و اصلاحات بعدی آن از شهردار تهران تقاضا دارم نسبت به پیگیری موضوع و صدور دستورات مقتضی جهت شناسایی و تکمیل هرچه سریع‌تر شناسنامه شهرسازی و اکولوژیک باغات شهر تهران و اقدامات پیش بینی شده در مصوبات شورا در جهت حفاظت از باغات شهر اقدام نمایند تا شاهد از بین رفتن باغات باقی مانده شهر تهران نباشیم.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه