news-details

سند سازی شورای پنجم برای اضافه کردن بدهی های این دوره مدیریت شهری به بدهی های قبلی

به رغم اینکه مدیران دوره گذشته شهرداری تهران تاکید دارند پایتخت را با 18 هزار میلیارد تومان بدهی تحویل مدیریت کنونی شهر تهران داده اند، اما به نظر می رسد شورای پنجم با سند سازی دریافت تسهیلات 40 هزار میلیاردی شهرداری را در دوره کنونی به پای دوره پیشین گذاشته اند.

به گزارش گام نو، به جرات می توان گفت اختلاف مدیران سابق شهر تهران با مدیران کنونی شهر بر سر بدهی شهرداری تهران در تاریخ بلدیه بی سابقه است. در حالی که هر هفته اعضای شورای شهر با ارائه گزارش هایی سعی دارند تا میزان بدهی باقی مانده از دوره گذشته شهرداری تهران را بیشتر جلوه دهند، اما معاون اسبق مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران تاکید دارد: در دوره فعلی مدیریت شهری بیش از 40 هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید دریافت کرده است. این در حالی است که میرلوحی عضو شورای شهر گفته‌اند هیچگونه تسهیلات جدیدی نگرفته‌اند!

آنطور که قدرت الله گودرزی معاون مالی شهرداری در دوران قالیباف در واکنش به اظهارات عضو شورا درباره بدهی شهرداری عنوان کرده است: آقای میرلوحی در مصاحبه خود مبلغ بدهی‌های فعلی شهرداری تهران را 66 هزار میلیارد تومان عنوان کرده و اعلام کرده‌اند که کل این ارقام مربوط به دوره قبلی مدیریت شهری بوده است و نه تنها در دوره فعلی رقمی به بدهی‌ها اضافه نشده است، بلکه 8500 میلیارد تومان از بدهی‌های قبلی نیز پرداخت شده است، اما این در حالی است که معاون مالی و اقتصاد شهری فعلی شهرداری تهران اعلام کرده است که مبلغ 1700 میلیارد تومان از بدهی‌ها را پرداخت کرده ایم. با توجه به خلاف واقع بودن اظهارات آقای میرلوحی در خصوص بدهی‌ها  توضیحاتی می دهم.

به اعتقاد وی؛ آقای میرلوحی بهتر بود قبل از پرداختن به موضوع و ارائه مطالب خلاف واقع به سیستم مالی شهرداری و کتابچه عملکرد دیون مورخ 1 مهرماه 1397 شهرداری مراجعه می‌کرد که البته بارها مبلغ دیون یا بدهی مانده از دوره قبل را با سند و مدرک معتبر در مصاحبه‌ها و حتی در مناظره به ایشان اعلام و ارائه کرده‌ام، لیکن متأسفانه اصرار بر گفتن مطالب خلاف واقع و کذب خود دارد یکبار دیگر مبلغ کلی بدهی‌های شهرداری در دوره قبل را اعلام می‌کنیم. بدهی‌های بانکی (اصل وام مبلغ 13934 ریال، سود و جرائم مبلغ 4012 و اوراق مشارکت ۱۰۰۰ میلیارد تومان) جمعاً مبلغ 17936 میلیارد تومان و بدهی مناطق ، سازمان‌ها و شرکت‌ها بابت پیمانکاران، املاک، بیمه و مالیات مبلغ 8517 میلیارد تومان که جمعاً 26453 میلیارد تومان است، لازم به ذکر است که در پیوست لایحه بودجه سال 1397 شهرداری تهران ارائه شده به شورای شهر کل دیون شهرداری تهران در دوره قبل را مبلغ 23447 میلیارد تومان اعلام کرده‌اند.

گودرزی یادآور شده است: آقای میرلوحی اعلام کرد که در حال حاضر شهرداری تهران حدود 50 هزار میلیارد تومان بدهی بانکی دارد و از طرفی گفته‌اند اصل وام در آن زمان در حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان بوده است و الان با سود و جرایم به بیش از 50 هزار میلیارد تومان رسیده است. سؤال اینجاست که آقای میرلوحی اعلام نکرده‌اند در حال حاضر از 50 هزار میلیارد تومان بدهی به بانک‌ها چقدر آن اصل تسهیلات است؟

پاسخ به این سؤال ساده است و براساس گزارش اعلام شده از شهرداری تهران که به سادگی از سیستم مالی شهرداری قابل دسترسی می‌باشد، وام‌های دریافتی شهرداری در حال حاضر به بیش از 50 هزار میلیارد تومان رسیده است؛ یعنی در دوره فعلی مدیریت شهری بیش از 40 هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید دریافت کرده است. این در حالی است که میرلوحی گفته‌اند هیچگونه تسهیلات جدیدی نگرفته‌اند!

وی تاکید دارد: آیا بهتر نیست به مردم عزیز به جای فرافکنی و ارجاع دادن سوءمدیریت خود به دوره گذشته بگویند این رقم هنگفت وام دریافتی را چه کار کرده اند؟آقای میرلوحی بهتر است فقط یک نگاه به پرداختی اسنفد 99 بیندازید و متوجه می‌شوید که شهرداری فقط در انتهای سال 1399 بدهی جدید بانکی با استفاده از برات کارت (بیش از 1000 میلیارد) ایجاد کرده است بعد عنوان می‌نمایید در شرایط کرونا نه تنها وام نگرفتیم بلکه 4000 میلیارد تومان اضافه دارایی مالی (مازاد درآمد بر هزینه) داشته‌ایم.

باید پاسخ دهید چرا این حجم بدهی جدید در تفاریغ بودجه شهرداری دیده نمی‌شود.

این مدیر شهری به این مساله نیز اشاره کرده است: اعلام کرده‌اید بدهی به پیمانکاران مناطق در حال حاضر مبلغ 7500 میلیارد تومان است. در جای دیگر اعلام کرده‌اید که بدهی به پیمانکاران مناطق مبلغ 5920 میلیارد تومان است. از طرفی اعلام کردند مبلغ 8500 میلیارد تومان دیون گذشته را پرداخته و یک ریال بدهی اضافه نکرده‌اید. سؤالی که پیش می‌آید این است با پرداختی که شما اعلام نموده‌اید، بایستی در حال حاضر شهرداری تهران حتی یک ریال بدهی به پیمانکاران نداشته باشد. بهتر بود قبل از اعلام، اعداد و ارقام را با هم مقایسه می‌کردید.

به گفته وی؛ آقای میرلوحی یکی از مهمترین اسنادی که شورا تصویب می‌کند  تفریغ بودجه سالانه است. چگونه است که افشای وام‌های دریافتی را پنهان می‌کنید و اسم آن را شفافیت و انضباط مالی می‌گذارید. چرا ایجاد بدهی از محل فروش اوراق مشارکت  به مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان را کتمان می‌کنید و در ارقام اعلامی خود نمی‌آورید؟  در خصوص مطالب عنوان شده مبنی بر تحقیق و تفحص از املاک و... نیز وضع به همین منوال است و با استفاده از مطالب خلاف واقع و بدون دراختیار قرار دادن اسناد و مدارک به مدیران آن زمان مطالب خلاف واقعی را اعلام کرده‌اید که حتماً بایستی پاسخگو باشید.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه