news-details

متخصصان به بهشت نمی روند!

نحوی انتخاب شهردار تهران توسط منتخبین شورای ششم شهر تهران نشان می دهد، اختلاف بر سر گزینه نهایی شهردار تهران زیاد است چرا که برخی جریان ها به انتخاب یک چهره سیاسی به جای یک مدیر متخصص برای اداره شهر تهران تمایل بیشتری دارند.

به گزارش گام نو؛ به رغم اینکه در جریان روند انتخاب شهردار آینده تهران، منتخبین شورای ششم 41 گزینه را به شهروندان تهرانی معرفی کردند، اما انصراف 15 گزینه از روند این انتخاب وکاهش مجدد از تعداد باقی مانده در نهایت منتخبین را با انتخاب12 گزینه نهایی روبه رو کرد.این در حالی بود که یک نفر دیگر نیز از انتخاب 12 گزینه نهایی انصراف داد تا در نهایت 11 گزینه روی میز شورای ششم شهر تهران قرار گیرد. اما آنطور که منتخبین شورای ششم در مصاحبه های خود با خبرگزاری ها اعلام کرده اند ه دلیل تضارب آرا امکان تجدید نظر در گزینه هایی نهایی نیز وجود دارد.

همین یک جمله کافی است تا نشان دهد اعضای شورای آینده شهر تهران بر سر انتخاب 3 گزینه نهایی شهردار تهران و در نهایت انتخاب یک نفر از بین آنها با چالش های اساسی و سهم خواهی های حزبی روبه رو هستند. هر چند منتخبین بر این باورند اشاره به اختلاف پشت پرده آنها ر سر انتخاب شهردار آینده تهران تصورات ذهنی شکست خوردگان سیاسی انتخابات اخیر است، اما آنها فراموش کرده اند، در طول دهه های اخیر به دلیل تبدیل شدن صندلی شهردار تهران به یک صندلی سیاسی شهروندان تهرانی نیز قدرت تحلیل روند انتخاب شهردار آینده شهر تهران را دارند و نیازی نیست به گفته منتخبین شورای شهر تهران شکست خوردگان سیاسی به این اختلاف اشاره داشته باشند.

نخستین گامی که منتخبین در فستیوال انتخاب شهردار تهران بر داشتند تبیین شاخص های شهردار بود که در نهایت به 10 ویژگی رسیدند که شامل؛ روحیه جهادی، انقلابی، پاکدستی، تحول‌گرایی، توجه به کارگیری جوانان در شهرداری، کارنامه مدیریت قوی در گذشته، تعامل با نهادهای فرادستی، روحیه مردمی، توجه به رویکرد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در تهران بود.

اما مهدی چمران درباره دلیل انتخاب تعدادی بیشتری برای گزینه های نهایی به خبرگزاری فارس اعلام کرد: احتمال دارد که 2 تا 3 نفر از گزینه‌ها به دولت بروند و برای اینکه دستمان بسته نشود، تعداد بیشتری گزینه انتخاب کرده‌ایم.

به اعتقاد این منتخب شورای ششم شهر تهران؛ تقریبا امتیازها مساوی و یا نزدیک به هم بود و انتخاب مشکل‌تر بود و در نهایت 12 نفر انتخاب شدند.

اما 12 گزینه نهایی شورای ششمی ها برای پست شهردار تهران شامل افرادی چون؛ اسماعیل احمدی مقدم، معصومه آباد، جمال آبرومند، مهرداد بذرپاش، محسن پیرهادی، مازیار حسینی، هابیل درویشی، علیرضا زاکانی، عباس علی آبادی، علی نیکزاد، رستم قاسمی و سید صولت مرتضوی بود. اما بعد از اعلام این لیست صولت مرتضوی نیز انصراف خود را از قرار گرفتن در گردونه شهردار تهران اعلام کرد و در نهایت 11 نفر در ای فرایند باقی ماندند این در حالی است که بری از رسانه ها از احتمال وزیر نفت شدن رستم قاسمی خبر می دهند و همین شایعه های خبری نشان می دهد که احتال ریزش دوباره لیست نهایی منتخبین شورای ششم شهر تهران وجود دارد.

موضوع دیگری که در این میان اهمیت دارد، این است که گزینه های نهایی تنها یک هفته فرصت دارند تا برنامه های خود را برای نحوی اداره شهر تهران ارائه دهند. اکنون سوال این است که به غیر از متخصصانی که به مسائل و مشکلات شهر تهران اشراف دارند، البته برخی از مدیران متخصصی که در این لیست نهایی حضور دارند، مابقی چهره های سیاسی قرار است چه برنامه و با چه شعارهایی را در مقابل تهرانی ها قرار دهند.

ناصر امانی منتخب شورای ششم درباره سرانجام انتخاب شهردار برای پایتخت به خبرگزاری فارس  اعلام کرده است:11 گزینه نهایی قرار است تا هفته‌ آینده برنامه‌های خود را به منتخبین شورای شهر ششم ارائه دهند. افرادی که تمایل به ارائه برنامه داشته باشند در جلسه‌ای با حضور منتخبین نظرات و برنامه‌های خود را ارائه خواهند داد این در حالی است که هنوز قطعی نشده ولی باید ببینیم چند نفر پای کار می‌آیند.

این منتب شورای ششم شهر تهران بر این باور است: نهایتاً 6 تا 7 نفر به صورت جدی پای کار باشند و گزارش برنامه‌هایشان را به منتخبین ارائه کنند.

اما پرویز سروری دلیل اختلاف نظر منتخبین شورای ششم بر سر انتخاب گزینه های نهایی شهردار تهران را دلیل زنده و پویا بودن شورای شهر می داند، اظهار نظری که خود به تنهایی جای تامل و بررسی دارد.

این منتخب شورای ششم بر این باور است حساس بود بر سر انتخاب گزینه شایسته پست شهرداری تهران به دلیل رسالتی است که بر عهده نمایندگان مردم در شورای شهر تهران گذاشته شده است و اکنون این سوال مطرح می شود زمانی که شهروندان تهرانی در  معرفی و انتخاب گزینه های پست شهرداری هیچ دخالتی ندارند، چگونه منتخبین دم از حساسیت رسالتی که برعهده دارند، می زنند آن هم در شرایطی که سهم خواهی های سیاسی و پدرخوانده های پشت پرده در این موضوع به مانند روز برای تهرانی ها روشن است.

اما پرویز سروری دلیل مطرح شدن این سوالات را این گونه عنوان کرده است: برخی ورشکستگان سیاسی که در انتخابات اخیر از مردم پاسخ نه شنیده‌اند گاهی تلاش دارند از موضوعات عادی بزرگنمایی کنند و به اختلافات جزئی دامن بزنند که ما این رفتار را نشانه عقده گشایی می‌دانیم.

نکته قابل توجه در صحبت های سروری این است که وی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر احتمال تغییر گزینه های نهایی شهردار تهران تاکید کرده است: بله احتمال تجدید نظر وجود دارد البته این قضیه بستگی به نظر ۲۱ منتخب دارد اگر همه بپذیرند، این اتفاق خواهد افتاد. در عالم امکان هر اتفاقی ممکن است.

بر اساس همین بخش از صحبت های سروری شهروندان تهرانی می توانند به این نتیجه برسند که در اخرین لحظات امکان برگشتن ورق انتخاب اصلح به عنوان شهردار آینده تهران نیز وجود دارد که این مساله به توافقات پشت پرده 21 منتخب شورای ششم دارد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه