news-details

عنایت ملوکانه آقای شهردار در دقیقه 90!

شکست طرح پر خرج تهران 1400، واگذاری املاک شهر تهران و در نهایت استخدام بیش از 2000 نیروی جدید در بدنه شهرداری تهران این روزها مدیریت پیروز حناچی را به عنوان سومین شهردار دوره اصلاحات شهر تهران به زیر سوال برده است.

به گزارش گام نو؛ هر چند پیروز حناچی در مصاحبه های اخیر خود سعی کرد تا دوره مدیریتی خود را دوره پاکدستی شهرداری تهران معرفی کند، اما 3 اقدام غیر قانونی وی و مدیرانش در پول پاشی و اجرای طرح بی سرانجام تهران 1400، جذب اتوبوسی نیروهای جدید و در نهایت واگذاری 170 ملک از املاک شهرداری تهران نشان داد که وی نیز نتوانست بسیاری از شعارهای خود را در قالب طرح تهران شهری برای همه اجرایی کند.

این در حالی است که در طول سال های اخیر مسائل و مشکلات کلانشهر تهران مانند فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی، تکمیل خطوط مترو و تکمیل طرح های نیمه کاره شهر بارها به عنوان معضلات شهری از سوی شهروندان و منتقدان شهری به آن اشاره شده است اما تظاهر مدیران کنونی شهر تهران به رفع این موانع و مشکلات با بهانه هایی مانند تحریم، شیوع بیماری کرونا و ... نشان داد که در 4 سال اخیر تصمیم گیران شهر تهران به جای اینکه تهران را به شهری برای همه کنند، در پی اجرای  خواسته های حزبی و جناحی بوده اند.

پول پاشی های اقای شهردار برای اجرای طرح تهران 1400 یکی از موضوعاتی بود که به شدت از سوی رسانه هاف منتقدان شهری و البته شهروندان با واکنش روبه رو بود. هزینه 400 میلیون تومان برای لوگوی این رویدادی که قرار بود نحوی مدیریت شهر تهران را در یک قرن اخیر مورد بررسی قرار دهد، به یک طنز در شبکه های اجتماعی تبدیل شده است. لوگوی تایپوگرافی رویداد تهران 1400 در همین عکس نوشت های طنز فضای مجازی بیشتر از 5 میلیون تومان نمی ارزد. حتی برخی این لوگو را با رویدادهای بزرگ جهانی که رقمی به مراتب کمتر از پولی که شهرداری تهران برای طراحی آن پرداخت کرده اندف مقایسه کرده اند.

نکته قابل تامل در اجرای این زرح هزینه 16.6 میلیارد تومانی شهرداری تهران برای اجرای مراسم تهران 1400 بود هزینه ای عجیب که حتی به چشم شهروندان تهرانی نیز نیامد. با بر ملا شدن این میزان هزینه کرد شهرداری تهران در رسانه ها آقای شهردار در حاشیه مراسمی ادعا کرد یکی از دلایل نقد این دوره مدیریت شهری به این دلیل است که اطلاعات مالی اداره شهر تهران روی سامانه شفافیت قرار گرفته است. وی سعی کرد تا بار دیگر مقایسه ای بین این دوره و دوره سابق مدیریت شهری انجام دهد تا پول پاشی های خود را در آخر دوره مدیریتی اش عادی جلوه دهد. اما باز هم این بخش از صحبت های پیروز حناچی نتوانست صورت مساله هزینه های گزاف شهرداری تهران در اجرای رویدادی که تاثیری برای شهروندان نداشت، پاک کند.

بعد از افزایش انتقادات و موج رسانه ای که به وجود امد، دبیر ستاد رویداد تهران 1400 در رشته توئیت هایی درباره رویداد 1400 اعلام کرد: تهران 1400 سرمایه اصلی شهر را مردم و اهالی آن می دانند و بر این باور است که تهران تاکنون از کنار هم قرار گرفتن اقوام، گرایش ها و دیدگاه های مختلف بالنده شده و در آستانه پایان و آغاز قرن مردم را جان می داند.

به گفته سید محی الدین فاضلیان، جوهره اصلی تهران 1400 مبنی بر مشارکت است، مشارکت عموم شهروندان تا مشارکت نهادها و حوزه های تخصصی اعم از معماری، شهرسازی، جامعه شناسی و حوزه های مرتبط با شهر در این رویداد مورد توجه است به نظر می رسد این طرح، طرحی برای ورود تهران به قرن جدید و ایجاد تغییرات و اصلاحات جامع در رویکرد شهرداری به این کلان شهر باشد.

مدیرکل فرهنگی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران تاکید دارد: در روزهای اخیر جدولی از مبدایی مبهم پیرامون هزینه‌های تهران 1400 منتشر شده که از سویی منجر به تفاسیر و قضاوتهای غلط و از سویی پرسشهایی شده است.

به اعتقاد وی؛ عجالتا می‌گویم جدول منتشر شده نه یک فاکتور رسمی، بلکه جدولی ساختگی از مکاتبات و مراودات اداریی است که تیترهای مبهم و چینشی نامتقارن و غیرقابل استناد دارد؛ هزینه لوگوی تهران 1400 عدد ساختگی 1.6 میلیارد نیست؛ تا فردا گزارشی مبسوط از هزینه‌های این کمپین منتشر خواهم کرد.

پرداخت 338 میلیون تومانی به کمیسیون ملی یونسکو برای «ثبت تهران به عنوان شهر یادگیرنده»، پرداخت 326 میلیون تومان برای یک«نمایش‌نامه‌خوانی آنلاین» و یا قرارداد 396 میلیون تومانی شهرداری برای توزیع‌ محتوا و درج خبرهای شهرداری در کانال‌ها و صفحات مجازی از دیگر موارد پول پاشی های شهرداری است که پرونده آن طی روزهای اخیر باز شده و اظهار نظرهای مختلفی در مورد آن مطرح است.

این در حالی است که رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران سعی کرد پاسخ شهروندان و اهالی رسانه را با توئیت بدهد. غلامحسین محمدی درباره قرارداد میلیونی منتشر شده  مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری با رسانه‌ها در فضای مجازی توضیح داد: بنده استقبال می‌کنم از اینکه شهرداری تهران در یک فرآیند شفاف اطلاعات سازمان را برای عموم مردم دسترس پذیر می‌کنیم و بر طبق این موضوع مردم و رسانه‌ها می‌توانند دسترسی داشته باشند و عملکرد شهرداری تهران را نقد کنند و بدانند بیت المال چگونه هزینه می‌شود.

به گفته وی؛ طبق قانون شهرداری تهران به مرکز ارتباطات این اجازه را داده است که تا سقف ۶۰۰ میلیون تومان ترک تشریفات کند و هرجایی که لازم بود رقمی صلاح دیده شده باشد قرار دادها بسته شده است. این فعالیت‌ها عموما خاص هستند و اساسنامه‌ای شرکت پیام رسا دارد که در آن درج شده است که فعالیت‌های تبلیغاتی و هنری به تشخیص هیات مدیره و یا با فراخوان با کسانی که بتوانند کار را انجام دهند محدود است می‌توانند ترک تشریفات برایشان انجام بشود با گزارشی که پیوست می‌شود که ما این کار را انجام دادیم.

محمدی تاکید دارد: مثلا در یکی از این قراردادها بیان شده است که برای شبکه اجتماعی توئیتر برای یک فرد مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان داده شده است که این موضوع از اساس دروغ است که چنین چیزی نه ممکن و نه معقول است و قانونی نیست.

ما برای اطلاع رسانی دقیق و مناسب با بسیاری از رسانه‌ها فعالیت‌هایی را طبق قانون داشتیم و حتی در برخی از روزنامه‌ها ویژه نامه‌هایی منتشر شد که عملکرد شهرداری تهران به خوبی به شهروندان تهرانی گزارش داده شود.

وی در مورد طراحی لوگی تهران 1400 نیز عنوان کرده است: در «ذیل ماده ۳۱ آئین نامه معاملات شهرداری مبنی بر ترک تشریفات در صنایع مستظرفه و از سوی دیگر بند ۳-۵ آئین‌نامه معاملاتی شرکت پیام‌رسا چون شرکت ارائه دهنده برخی خدمات هنری، سمعی، بصری، طراحی، تبلیغات، موسیقی و... است و انجام اینگونه پروژه‌ها بنا به درخواست متقاضی نیازمند استفاده از خدمات افراد خاص با درجه‌بندی‌های متفاوت است قیمت‌گذاری جهت اجرای چنین پروژه‌هایی دارای نوسان بوده و در چارچوب قیمت‌گذاری‌های متداول، اخذ استعلام بها، نظریه کارشناسی و ارزیابی توسط کارشناسان رسمی میسر نیست. لذا انجام چنین پروژه‌هایی با پیشنهاد مدیرعامل و تصویب هیئت‌مدیره به صورت ترک تشریفات قابل انجام است.

عملکرد مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران آن هم با انتشار ویژه نامه هایی با هدف تحقق شعارهای شهرداری تهران نشان داد روابط عمومی شهرداری تهران در طول این سال ها و به ویژه در دو سال آخر سعی کرد تا کارهای نکرده اش را برای شهروندان تهرانی بزرگ نشان دهد. اما در واقع این مرکز بیشتر به یکی از محل های پول پاشی شهرداری تهران برای خاموش کردن صدای خبرنگاران منتقد عملکرد مدیریت شهری تبدیل شد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه