news-details

یک پست شهردار و 41 گزینه!

در حالی منتخبین شورای ششم شهر تهران سعی دارند تا اشتباهاتی که در دوره پنجم شورا در انتخاب شهردار به وجود آمد را تکرار نکنند که انتخاب 41 نفر گزینه برای تنها یک پست در مدیریت شهری، روند این انتخابات را به یک فستیوال تبدیل کرده است.

به گزارش گام نو؛ هر چند انتظار می رود تا ششمین دوره شورای شهر تهران و به طبع آن مدیریت شهری آینده بسیار متفاوت تر از آنچه در 4 سال گذشته و حتی 12 سال گذشته باشد، اما به نظر می رسد، به رغم یک دست بودن شورای ششم اما اختلافات بر سر انتخاب شهردار تهران بالا باشد آن هم در شرایطی که در این دوره سعی شد تا با معرفی گزینه های بیشتری برای پست شهرداری تهران این گونه قلمداد شود که این پست و در مجموع مدیریت شهری از اهمیت بالایی برخوردار است، اما آنالیز همین گزینه ها نیز حقایق قابل توجهی را در مقابل شهروندان تهرانی قرار می دهد.

نکته قابل تامل این است که هر چند قبل از انتخابات شورا، بارها از زبان همین منتخبین شورای ششم عنوان شد که بهتر است شهردار تهران از بدنه شهرداری انتخاب شود، اما سرلیست شورای ائتلاف اصولگرایان در آخرین مصاحبه خود با خبرگزاری فارس اعلام کرده است : ضرورتی ندارد حتما شهردار تهران از بدنه شهرداری باشد و ارتباط با دولت و مجلس بسیار حائز اهمیت است. نمی‌خواهیم کارمند یا مدیر انتخاب کنیم که حتما از بدنه شهرداری باشد. ما برای پایتخت شهرداری می‌خواهیم که چهره ملی داشته باشد و یا اگر چهره آن ملی نباشد، در حدی فعالیت داشته باشد که با دولت و مجلس قدرت تعامل داشته باشد و فردی توانمند، شناخته شده، مدیر و راهبر باشد.

همین یک جمله کافی است تا فاصله بین شعار تا عمل منتخبین شورای ششم شهر تهران مشخص شود البته این جمله می تواند تغبیر دیگری نیز داشته باشد، اینکه تصمیم گیران پشت پرده مدیریت شهری آینده شهر تهران بر سر گزینه های نهایی پست شهردار هنوز اختلاف نظرهای زیادی دارند و به همین دلیل طرز تفکر و شعار منتخبان نیز متناسب با این رویکرد تغییر خواهد کرد.

اما در میان 41 اسمی که به عنوان گزینه های کاندیدای شورای شهر تهران مطرح شده است، اسامب افرادی مانند: مازیار حسینی، پژمان پشم‌چی‌زاده، معصومه آباد، مرضیه و حیده دستجردی، علیرضا جاوید، علیرضا جعفری، علیرضا زاکانی، قدرت‌الله گودرزی، محسن پیرهادی، مجتبی عبداللهی، جواد شوشتری، مهرداد بذرپاش، صولت مرتضوی،‌رستم قاسمی، محمود صلاحی، هابیل درویش، محمود ایلخان، حسین دهقان، محمدعلی شجاعی، محمد مخبر، جمال آبرومند و عباس اکبری، محمد پژمان، مهدی جمالی‌نژاد، فتح‌اللهی، پرویز فتاح، علی نیکزاد، کمال علیپور، غلامرضا جلالی فراهانی، حسین طلا، اسماعیل احمدی‌مقدم، محمد علی‌آبادی، فرهاد رهبر، سعید محمد، سردار وحیدی و سردار امیرعلی حاجی‌زاده همچنین سردار محمدرضا فلاح‌زاده، عباس علی‌آبادی، لطف‌الله فروزنده، مهدی مسکنی و محمد فروزنده دیده می شود.

ترکیبی از میان معاونان و مدیران مدیریت سابق شهر تهران، سیاسیونی که حضور یک دوره در پست های دولتی را تجربه کرده اند و افرادی که در انتخابات 1400 ریاست جمهوری جزو گزینه های این پست بوده اند.

البته می توان با یک غربالگری 41 گزینه ای که برای پست شهردار تهران در نظر گرفته شده است، به گزینه های احتمالی و اصلی احزاب مختلف اصولگرا رسید.

اما سوال اصلی این است که چرا در بین گزینه هایی که منتخبین شورای ششم شهر تهران معرفی کرده اند، نامی از انتخابات و پیشنهادات مردمی در سامانه ای که به همین نام راه اندازی شده است، نیست.

تمامی این گزینه ها افرادی هستند که یا حضور در شهرداری تهران در دوره گذشته را تجربه کرده اند و یا پیشنهاداتی است که بیشتر به دلیل مناسبات حزبی و سیاسی معرفی شده اند.

یکی دیگر از منتخبین شورای ششم شهر تهران درباره نحوی انتخاب گزینه های نهایی شهردار تهران عنوان کرده است: مهمترین هدف ما انتخاب شهرداری انقلابی و جهادی است که بتواند شهر تهران را در شأن‌ام‌القرای جهان اسلام مدیریت کند.

پرویز سروری یادآور شده است: لیست ۴۱ نفره اولیه که روز گذشته منتشر شد، در مرحله اول با توجه به موارد عمومی و شرایط احراز  پست شهردار تهران تطبیق داده می شوند  و افراد واجد شرایط به مرحله دوم راه پیدا خواهند کرد.

به گفته وی؛ در مرحله دوم با توجه به فراخوان شورای ائتلاف مبنی بر مشارکت و اعلام نظر شهروندان و مشارکت ایشان در معرفی شاخص ها و روال انتخاب شهردار پس از جمع بندی نظرات شهروندان افرادی که حائز شرایط اولیه باشند ( بر اساس ۱۰ شاخص اعلام شده و شاخص های مطرح شده توسط شهروندان) در مرحله دوم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و برای هر شاخص به فرد مورد بررسی امتیازی از ۱ تا ۱۰ داده خواهد شد نمره دهی پس از بحث جمعی و اقناعی با رای گیری از هر یک از اعضای شورا انجام می شود.

این در حالی است که در مرحله سوم بر اساس مجموع امتیاز های کسب شده در مرحله دوم نامزدها رتبه‌بندی می‌شوند سپس از میان نامزدهای ارزیابی شده حداکثر ده نفر اولی که حائز بیشترین امتیازها در مرحله دوم شده باشند برای شنیدن برنامه ها ، نظرات و انجام مصاحبه به جمع منتخبین دعوت خواهند شد.

نکته حائز اهمیت دیگری که در میان گفته های پرویز سروری وجود دارد، این است که وی به صراحت اعلام کرده است: پس از استماع نظرات همه نامزدهای نهایی، بحث و بررسی در مورد هریک در شورای شهر انجام می‌گیرد.

مساله دیگری که در این میان ذهن منتقدان را درگیر کرده این ست که چرا به رغم راه اندازی سامانه ای برای مشارکت شهروندان در انتخاب گزینه اصلح پست شهرداری تهران در نهایت رای گیری برای انتخاب گزینه برتر و نهایی پست شهرداری تهران به صورت محرمانه و غیر علنی انجام می شود؟

آیا این نحوی انتخاب که در دوره گذشته مدیریت شهری و در زمان شورای سوم و چهارم شهر تهران نیز شاهد بودیم، بیشتر از آنکه نظر مردم و کارشناسان شهری مطرح باشد، بیشتر مناسبات حزبی و خواسته های پدرخوانده های در سایه مطرح است؟

هر چند مهدی چمران در گفت و گو با خبرگزاری فارس اعلام کرده است که بزودی نظر نهایی منتخبین شورای ششم شهر تهران درباره لیست 41 گزینه پست شهرداری اعلام می شود. اما وی به این مساله اشاره کرده است که برخی در این لیست اصلاً خبر نداشتند که ما آنها را جزو گزینه‌های شهرداری قرار دادیم و به عبارتی در جریان نبودند. عده‌ای هم دوستان با آنها تماس گرفتند و در واقع اطلاع داشتند که جزو لیست انتخاب شهردارند.

از اسامی اعلام شده دعوت می‌کنیم که اگر موافق حضورشان به عنوان شهردار تهران باشند، رزومه بدهند و آماده مصاحبه شوند. برخی در این لیست 41 نفره کار و مسئولیت‌های دیگر دارند و ممکن است بخواهند در دولت پستی داشته باشند و باید در این زمینه مشورت بگیرند.

اما سوال دیگری که در این میان منتخبین شورای شهر تهران یکی دیگر از موضوعاتی که قبل انتخابات شورای ششم شهر تهران مطرح شد، این بود که شورای پنجم شهر تهران به دلیل یک دست بودن سیاسی اداره شده و حتی در انتخاب شهرداران تهران نیز نگاه سیاسی ارججیت داشته است. اما چرا در لیست 41 نفره پیشنهادی منتخبین شورای ششم شهر تهران از چهره های سیاسی یا فرادی که سودای پرواز به پاستور و رئیس جمهور شدن را دارن، نیز نام برده شده است؟

آیا همچنان مدیریت شهری سکوی پرتاب چهره هایی به پست ریاست جمهوری است؟ در این صورت انتقادی که در دوره گذشته به نگاه مدیریت شهری از سوی منتقدان و سایر احزاب مطرح می شد، همچنان در این دوره نیز مطرح است.

مساله قابل تامل دیگری که در لیست 41 نفره کنونی به چشم می خورد نام یک یا دو نفر از نمایندگان مجلس به عنوان گزینه احتمالی پست شهرداری تهران است آن هم در شرایطی که در صحبت هایی که مقام معظم رهبری با نمایندگان مجلس داشتند، به این مساله اشاره کردند که نمایندگان مجلس نباید گرایشی به پست های اجرایی داشته و تنها باید به وظایف خود به عنوان نماینده مجلس توجه کنند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه