news-details

پیک پنجم کرونا و افزایش مرگ و میر پایتخت نشینان!

آمارها حکایت از افزایش مرگ و میر تهرانی ها بر اثر بیماری کرونا در روز دارد. آنطور که رئیس شورای شهر تهران اعلام کرده است، در پیک پنجم کرونا روزانه 100 تهرانی بر اثر کرونا جان خود را از دست می دهند.

به گزارش گام نو؛ با ورود کشور به پیک پنجم کرونا همزمان با همه گیر شدن کرونا دلتا وضیت کلانشهر تهران دوباره در شرایط فوق بحرانی قرار گرفت.آنطور که محسن هاشمی اعلام کرده است: متاسفانه به پیک پنجم کرونا رسیدیم که در حال رشد در تهران است و آمار قربانیان در تهران کم کم به مرز ۱۰۰ نفر در روز نزدیک می شود که نشان از عدم توجه به پروتکل های بهداشتی و توصیه های دلسوزانه مبنی بر کنترل دورهمی ها و فعالیت های دورهمی دارد که منجر به فاجعه خیز پنجم شده است.

رئیس شورای پنجم شهر تهران در این باره نیز تاکید کرده است: لازم است در کنار پروژه داخلی نسبت به تامین واکسن از کشورهای خارجی هم اقدام شود؛ چرا که برخی کشورهای همسایه به مرز ۵۰ درصد واکسیناسیون رسیده اند و ما هنوز کمتر از ۵ درصد دنبال می کنیم و این می تواند خسارت های روانی و اقتصادی و انسانی ایجاد کند که به مراتب فراتر از هزینه های تامین واکسن از خارج کشور است.

اما آمارهای تکمیلی تاثیرکرونا بر زندگی شهروندان تهرانی را رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران ارائه کرده و گفته است: آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در تهران 3 برابر شده است. به گونه ای که از یکم اسفند 98 تا روز جمعه 18 تیر در تهران 33 هزار و 240 نفر به دلیل کرونا جان خود را از دست دادند.

اهید خدا کرمی عنوان کرده است: هم‌اکنون 143 شهرستان قرمز، 186 شهرستان نارنجی و 119 شهرستان زرد هستند و هیچ شهری در وضعیت آبی قرار ندارد. همچنین استان تهران در وضعیت قرمز و سه شهر آن در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند. این در حالی است که تهران، تجریش، لواسان، اوشون‌فشن میگون، شمشک، دماوند، آبسرد، رودهن، آبعلی، فیروزکوه، قیام‌دشت، حسن‌آباد و باقرشهر در وضعیت قرمز کرونایی یعنی خیلی پرخطر هستند و بقیه شهرهای استان تهران هم در وضعیت قرمز هستند.

همچنین مطالعات نشان می دهد: از 18 تا ۱۹ تیرماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۶۶۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۴۱۸ نفر از آنها بستری شدند.مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۳۵۵ هزار و ۷۸۶ نفر رسید. همچنین در این مدت ۱۵۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۵ هزار و ۶۹۴ نفر رسید.

اما با ورود تهران به پیک پنجم کرونا بار دیگر سازمان بهشت زهرا آرایش بحرانی به خود گرفته و در حال آماده‌باش هستند. اما رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران به این مساله تاکید دارد: متأسفانه ما در کشور پنج پیک کرونا را تجربه کردیم و دوره‌های آن  را با شیب کم اما با فراز بالا تجربه کرده‌ایم و در هر پیک، افزایش مرگ و میر بیماران را شاهد بودیم. همچنین کرونا تبعات اجتماعی، روحی و روانی دارد که هم در حال حاضر و هم در آینده باعث بروز مشکل می‌شود. تنها راه مهار کرونا واکسیناسیون عمومی است و باید این اقدام انجام شود. البته ما می‌دانیم که شرایط تحریم و اقتصادی چگونه است، اما بهتر است تا بخش خصوصی وارد شود تا بتوانیم واکسیناسیون را ادامه دهیم.

به گفته وی؛ در روز جمعه هفته گذشته 95 نفر فوتی و در روز پنج‌شنبه 72 فوتی داشتیم. ظرف یک هفته آمار متوفیان چند برابر شد. ضمن اینکه این آمار برای مرگ‌هایی است که در جواز دفن آنها تشخیص کرونا بوده است. برخی مواقع هم تشخیص قطعی نبوده و به نظر می‌رسد مجدداً آمار مرگ و میر در تهران سه رقمی شود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه