news-details

انتخاب شهردار، چالش پیش روی شورای ششم شهر تهران

هر چند منتخبین شورای ششم شهر تهران عنوان می کنند که در معرفی تعداد گزینه های پست شهرداری تهران محدودیتی نداریم، اما به نظر می رسد، مناسبات حزبی و توصیه هایی که از سوی پدرخوانده های در سایه مطرح می شود، آنها را با چالش بزرگی روبه رو می کند.

به گزارش گام نو؛ هر چند کی از انتقاداتی که به دوره کنونی مدیریت شهری و اعضای شورای پنجم شهر تهران مطرح بود، اشتباه آنها در معرفی گزینه های پست شهرداری تهران بود که این اشتباه در نهایت منجر به انتخاب 3 شهردار و دو سرپرست شد؛ اما به نظر می رسد که این دوره مدیریت شهری منتخبین شورای ششم شهر تهران نیز با این چالش روبه رو هستند.

در طول یک ماه اخیر، بارها از سوی منتخبان شورای ششم شهر تهران عنوان شد که در جلسات برگزار شده در حال تعیین و تبیین شاخص های شهردار آینده شهر تهران بودند، اما گمانه زنی های منتشر شده از سوی برخی از رسانه ها و شبکه های مجازی نشان از اختلاف احزاب اصولگرا از یک سو و از سوی دیگر مطرح شدن گزینه هایی از سوی پدرخوانده های در پنهان حوزه شهری دارد.

ناصر امانی در این باره به خبرگزاری فارس اعلام کرده است: منتخبین محدودیتی در معرفی تعداد گزینه‌ها برای شهرداری ندارند.

وی در پاسخ به این پرسش که گفته شده بود هر منتخب می‌تواند سه نفر را معرفی کند، توضیح داده است: اینطور نیست و هر منتخب می‌تواند هر چند گزینه‌ای که می‌خواهد اعلام کند.

اما مهدی چمران منتخب دیگر شورای ششم شهر تهران حتی به گمانه زنی در خصوص مطرح شدن اسامی افرادی مانند زاکانی، مخبر و پیرهادی به عنوان شهردار تهران واکنش نشان داده وارد گزینه‌های پیشنهادی از سوی منتخبین شورای شهر تهران در ارتباط با تعیین شهردار خواهیم شد.

چمران در واکنش به مطرح شدن اسامی چون علیرضا زاکانی، محمد مخبر، محسن پیرهادی، علی‌آبادی به عنوان گزینه‌های احتمالی شهردار جدید تهران تاکید کرده است: این اسامی در فضای مجازی و گمانه‌زنی رسانه‌ای است و هنوز ما وارد مصداق و اسم خاصی از سوی منتخبین شورای شهر تهران نشدیم و قاعدتاً از امروز وارد این مسئله خواهیم شد و علی‌رغم اینکه تمامی این دوستان تواتنمندی و پتاسیل خوبی دارند اما هنوز اسمی از سوی منتخبین اعلام نشده است.

یه گفته وی؛ تلاش خواهیم کرد تا آغاز رسمی شورای شهر تهران، گزینه مدنظر برای شهردار تهران نهایی شود تا به محض آغاز دور جدید شورا بتواند فعالیت خود آغاز کند.

منتخب شورای شهر تهران یاداور شده است: البته انتخاب شهردار یک فرمول ریاضی نیست و قطعاً باید با دقت و حساسیت کامل این موضوع انجام شود.

بلاتکلیفی منتخبین شورای ششم در معرفی گزینه های پست شهردار آینده شهر تهران نشان می دهد، هر چند آنها از شعار مشارکت مردم در اداره این کلانشهر استفاده کرده اند، اما مناسبات حزبی نسبت به اداره درست و اصولی این شهر که به قول خودشان 4 سال در بلاتکلیفی به سر می برد؛ ارجحیت دارد.

اما اصولگرایان برای اینکه به این راهکار متهم نشوند، اقدام به راه اندازی سامانه های جهت مشارکت مردم در معرفی مدیران لایق پست شهرداری تهران کرده اند.

در این بیانیه آمده است: اعضای منتخب مردم تهران در ششمین دوره شورای شهر، پس از بحث و بررسی فراوان و برگزاری چندین جلسه اختصاصی، فرآیند انتخاب شهردار تهران را تعیین کردند. در این فرآیند، پس از بررسی شرایط اولیه نامزدهای بالقوه، به ارزیابی هر یک از نامزدها بر مبنای ده شاخص پرداخته شده و پس از مباحثه جمعی، برای هر شاخص، به فرد مورد بررسی امتیاز داده خواهد شد. ده شاخص مورد نظر شورای شهر منتخب به شرح زیر است:

۱. قوت تفکر و عمل انقلابی با روحیه جهادی

۲. فهم اقتصادی و توانمندی در تأمین منابع مالی شهر

۳. ساده زیست و پاکدست، برخوردار از روحیه مبارزه با فساد و فاقد تعارض منافع، مراقبت نسبت به اطرافیان و منتسبین و عدالت محور

۴. آشنایی کلی با قوانین، ساختارها، فرآیندهای مدیریت شهری و شناخت تهران و مسلط بر نظام مسائل شهر تهران

۵. سابقه و تجربه مدیریتی موفق (اجرای پروژه‌های مهم و موفق)

۶. توانایی اجماع سازی (قدرت مذاکره و تعامل با مجلس، دولت و سایر نهادها / توانایی کارکردن با سلایق متنوع / اجماع سیاسی کلان)

۷. دارای رویکرد تحول‌گرا و جوان‌گرا و شناخت و نگاه فرهنگی- اجتماعی

۸. قابلیت رهبری و توانایی تشکیل تیم قوی و شبکه کاری منسجم و توان بکارگیری بدنه شهرداری و مدیران جوان

۹. قابلیت ایجاد تعاملات اجتماعی و ارتقای مشارکت مردمی و روحیه مردمی

۱۰. میزان هماهنگی و همسویی با مصوبات شورای شهر منتخب

این فرآیند منجر به رتبه بندی افراد و شناخت شرایط هر یک از نامزدها در شاخص‌های مختلف می‌گردد که بر اساس آن، از تعدادی از نامزدها که تناسب بیشتری با ده شاخص ذکر شده داشته باشند، برای ارائه چارچوب برنام ه‌ای خود در مدیریت شهری و گفتگو با اعضای منتخب، دعوت بعمل خواهد آمد. در نهایت، پس از استماع نظرات تمامی نامزدهای نهایی و بحث و بررسی در مورد هر یک، تصمیم گیری برای انتخاب شهردار انجام خواهد شد.

شورای منتخب تلاش نمود که با دقت و اختصاص زمان مناسب و در فرآیندی نظام‌مند و با بهره گیری از مشورت خبرگان و نخبگان مختلف از جمله در حوزه مدیریت شهری، شاخص‌های ده‌گانه را تعیین نماید. لیکن با باور عمیق به ارتقای مشارکت مردمی، آمادگی دارد که از نظرات مردم عزیز بخصوص صاحب نظران در این حوزه، استفاده نماید. در این راستا، می‌توانید برای ارائه نظرات و پیشنهادات از روز پنجشنبه مورخ ۱۷ تیرماه تا روز سه شنبه ۲۲ تیرماه به نشانی اینترنتی www.shorayeetelaf.com مراجعه فرمائید.

حال باید دید که چه کسانی به این سامانه مراجعه و جهت معرفی گزینه های اصلح اقدام می کنند و چقدر شهروندان تهرانی در انتخاب شهردار آینده شهر تهران سهیم خواهند بود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه