news-details

رشد 30 درصدی قیمت مسکن در تهران!

به رغم اینکه منتقدان شهری بر این باورنددر طول 4 سال اخیر با توجه به وعده های دولت و مدیریت شهری کاری برای نوسازی بافت فرسوده در شهر تهران انجام نداده، اما مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران تاکید دارد که بیش از 11هزار پلاک نوسازی شده است.

به گزارش گام نو؛ آنطور که کاوه علی اکبری در گفت و گو با خبرگزاری فارس عنوان کرده است: اقدامات در سازمان نوسازی شهر تهران در نگاه کلی به سه دسته تقسیم شده است. اقدامات محلات دارای بافت فرسوده که در دسته‌بندی توسعه محله‌ای، اقداماتی در عرصه‌های رها شده شهر در سرفصل بازآفرینی شهر و همچنین دسته سوم، اقدامات پشتیبانی هستند که برای پیشبرد مأموریت‌های سازمان صورت می‌گیرد.

به اعتقاد وی توسعه محله‌ای با رویکرد تسهیل‌گر است. از طریق راه‌اندازی دفاتر توسعه در محلات دارای بافت فرسوده موضوع را پیگیر هستیم. در 20 منطقه و 170 محله تهران 54 دفتر توسعه محله‌ای داریم و مأموریت آنها برقراری ارتباط و ایجاد تعامل با مردم و ترغیب شهروندان به سمت نوسازی بافت فرسوده هستند و همچنین باید موانع پیش‌رو را رفع کنند.

علی اکبری عنوان کرده است: این دفاتر در دو سال گذشته 170 برنامه توسعه محلات را تهیه کرده‌اند و تلاش شده است که  برنامه ها متناسب با ویژگی محلات و شرایط حاکم در هر محله باشد و  مهمترین کارها با همکاری خود مردم انجام شود. موضوعات شناسایی، مشکلات احصاء و برای آن راه‌حلی درنظر گرفته شود.

به گفته وی؛ برای تعدادی از محلات که در طرح تفصیلی امکان نوسازی آنها وجود نداشت، سازمان اقدام کرد و برای آنها طرح‌ها موضعی درنظر گرفت. ما طرح محله نفرآباد، محله کن با 70 هکتار، محله فرحزاد با 130 هکتار و محدوده اسلام‌آباد در روددره را با مساحت 132 هکتار داشتیم که طرح محله کن، فرحزاد و نفرآباد تصویب و در حال حاضر نوسازی در این محلات انجام شده است و در محله اسلام‌آباد هم طرح در دست بررسی در کمیسیون ماده 5 است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران یادآور شده است: همچنین ما پروژه‌های توسعه‌ای محله ای و کوچک‌مقیاس هم داشتیم که برنامه توسعه محله برای 80 پروژه با مساحت 200 هزار مترمربع طرح معماری در سازمان تهیه و برای اجرا در اختیار شهرداری مناطق قرار گرفت.

به اعتقاد وی؛ نوسازی مسکن در بافت فرسوده با پشتیبانی شهرداری و دولت صورت گرفت و در سه سال گذشته امکان نوسازی 11 هزار و 150 پلاک با مساحت 118 هکتار در بافت فرسوده فراهم شد و نکته قابل توجه این است که حدود 50 درصد این نوسازی‌ها از طریق تجمیع پلاک ریزدانه بوده است. یکی از روش‌ها در نوسازی بافت فرسوده، تجمیع پلاک است و حداقل 3 پلاک با هم تجمیع و به مساحت 200 مترمربع می‌رسند که در آنها نوسازی صورت گرفته است. در نوسازی 11 هزار و 150 پلاک، 40 هزار و 390 واحد مسکونی نوساز در بافت فرسوده ایجاد شده است.

این مدیر شهری درباره تعداد صدور پروانه ساخت نیز عنوان کرده است: تعداد صدور پروانه در سه سال گذشته نسبت به مدت مشابه خود 12 درصد رشد و از نظر مساحت هم رشد 17 درصدی داشته‌ایم. بار اصلی پیشبرد نوسازی توسط دفاتر توسعه محله‌ای و با پشتیبانی شهرداری بوده است.

به گفته علی اکبری؛ یکی از پشتیبانی‌های شهرداری در مرحله صدور پروانه رایگان است که از سال 97 تا امروز 540 میلیارد شهرداری تخفیف در صدور پروانه اعطا کرده است.

وی بر این باور است: در خصوص نوسازی مسکن ما به روش‌های دیگر هم مثل بهسازی و مقاوم‌سازی روی آورده‌ایم. در انتهای سال 99 مقاوم‌سازی ساختمان به روشی قابل قبول تبدیل شد و متقاضیانی که امکان و تمایل تخریب و نوسازی ملک خود را ندارند، می‌توانند برای ملک خود پروانه مقاوم‌سازی اخذ کنند.

کاوه علی اکبری درباره رشد قیمت مسکن در شهر تهران نیز توضیح داده است: قیمت متوسط مسکن در تهران به 30 میلیون رسیده است که به نسبت زمان مشابه خود بیش از 30 درصد رشد داشته است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه