news-details

قرارداد سازمان رفاه با یاسر هاشمی به دلیل خدمات رسانی بهتر بود!

به رغم اینکه روز گذشته انتشار بر انعقاد قرار داد420 میلیون تومانی سازمان رفاه و خدمات اجتمای شهرداری تهران با موسسه رها به مدیرعاملی یاسر هاشمی برادر رئیس شورای شهر بر ساز شد،اما امروز مدیرعامل سازمان رفاه دلیل این قرارداد را ارائه خدمات بهتر از سوی این موسسه عنوان کرده است.

به گزارش گام نو؛  به‌تازگی انتشار خبری مبنی بر عقد قرارداد سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با یاسر هاشمی رفسنجانی، برادر رئیس شورای شهر تهران خبرساز شد. طبق اطلاعات منتشرشده، سازمان مذکور اقدام به عقد قراردادی به‌مبلغ 420 میلیون برای اسکان همراهان بیمارانی که از شهرستان‌ به تهران می‌آیند، کرده است.

با نزدیک شدن به روزهای پایانی فعالیت مدیریت شهری در دوره پنجم، عقد این قرارداد آن هم با نزدیکان اعضای شورای شهر کنونی شائبه‌برانگیز است و این پرسش مطرح می‌شود؛ ضرورت انجام این کار چه بوده است و آیا گزارش مستندی از عملکرد این قراردادها بعد از پایان مدت آن ارائه می‌شود یا خیر؟

سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در واکنش به انتشار این خبر اعلام کرد:

«طی سال‌های اخیر پدیده اقامت همراهان بیماران پذیرش‌شده غیرتهرانی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تهران ضمن ایجاد منظر نامناسب شهری، فضایی به‌دور از شأن و کرامت انسانی را ایجاد کرده است و همراهان بیماران به‌دلایلی همچون هزینه بالای اقامت در مراکز اقامتی یا طولانی بودن دوره درمان عزیزانشان مجبور به اقامت در حاشیه بیمارستان‌ها در چادرهای مسافرتی در ایام مختلف به‌ویژه فصول سرد سال بوده و هستند.

در حال حاضر بر اساس برآوردهای غیررسمی به‌غیر از ظرفیت‌های موجود روزانه بیش از 300 نفر همراه بیمار نیازمند دریافت چنین خدماتی هستند.

شهرداری تهران از سال 1393 اقدام به راه‌اندازی مراکزی تحت عنوان همراه‌سرا کرد که اکنون این ظرفیت به حدود 260 تخت رسیده است و تا رسیدن به وضع مطلوب با احتساب ظرفیت موجود، به بیش از 300 تخت جدید نیاز دارد.

اکنون همراه‌سراهای شهرداری تنها در مجاورت بیمارستان‌های رسول اکرم(ص)، کودکان مفید، امام خمینی(ره)، امام حسین(ع)، بهارلو، فارابی و لقمان ارائه خدمت می‌کنند و سایر مراکز درمانی و بیمارستان‌های بزرگ از دایره پوشش این خدمات خارج هستند مضاف بر اینکه میزان تقاضا در همراه‌سراهای موجود نیز بیش از ظرفیت کنونی است.

متأسفانه اسکان نامناسب همراهان بیمار در مجاورت بیمارستان‌های تهران موضوعی است که در یک دهه گذشته ضمن ایجاد مشکلات عدیده‌ای برای این عزیزان به سوژه‌ای برای تخریب چهره ایران در رسانه‌های ضدایرانی و نشانه‌ای از گسترش فقر در کشور تبدیل شده است.

در همین ارتباط برای تنویر افکار عمومی لازم به توضیح است مؤسسه رها تنها مؤسسه خیریه‌ای است که در این مورد به‌صورت تخصصی به فعالیت پرداخته و اصولاً دلیل شکل‌گیری و فلسفه وجودی‌اش برای ارائه خدمات اقامتی و رفاهی به همراهان بیمار در نقاط مختلف کشور بوده است. این مؤسسه دارای کارنامه‌ای شفاف و قابل تحسین بوده و با طراحی مدل مشارکتی چندوجهی و جلب مشارکت اتحادیه هتلداران تهران و افراد نیکوکار تنها در سال گذشته توانسته است به بیش از 2 هزار همراه بیمار خدمت ارائه کند.

در همین راستا شهرداری تهران با عاملیت سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی از سال گذشته تلاش کرده تا با بسیج ظرفیت‌ها و مدیریت بهینه منابع به‌جای سیاست راه‌اندازی مراکز جدید و تصدی‌گری در این حوزه، که بعضاً هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم آن تا دو برابر مبلغ توافق شده با مؤسسه رها بوده است، نسبت به توسعه خدمات در قالب برون‌سپاری هدفمند اقدام کند.

بر همین اساس و برابر مفاد قرارداد این سازمان با مؤسسه رها، که به‌طور کامل بر روی سامانه شفافیت شهرداری نیز قرار گرفته است، توافق شده در بازه زمانی 6ماهه با اختصاص حداکثر 60 تخت در روز به‌ازاء هر نفر خدمت روزانه 70 هزار تومان پرداخت و مؤسسه رها نیز به‌طور متوسط 50 هزار تومان به‌ازاء هر نفر مشارکت کند... .

این سازمان فارغ از هر گونه توصیه یا دخالت عوامل غیرفنی، با بررسی جامع خدمات همه مؤسساتی که فعالیت‌هایی از این نوع دارند و همچنین رعایت صرف و صلاح شهرداری به جمع‌بندی برای همکاری با مؤسسه رها و نه شخص آقای یاسر هاشمی رسید. گفتنی است موارد مطروحه بر اساس مستندات و شواهد متقن بوده و قبلاً بنا به درخواست نهادهای نظارتی گزارش‌های لازم ارائه شده است.

نکته قابل ذکر این است که مؤسسه رها از ابتدای همکاری اصرار بر پرداخت مستقیم مبلغ مورد توافق به مراکز اقامتی برابر صورت‌حساب صادره داشته که به‌دلیل موانع اداری برای این سازمان امکان‌پذیر نبوده است.

مدیرعامل سازمان رفاه ، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران نیز در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم عنوان کرده است: یکی از رویکردهایی موجود این است که ملکی از سوی شهرداری خریداری و به این امر اختصاص داده شود که در این صورت با صرف هزینه‌ای هنگفت، نهایتا شبی 30 الی 40 نفر در آن حضور خواهند داشت، اجاره یک ساختمان نیز با هزینه‌های نیروی انسانی و دیگر هزینه‌های جانبی، سالانه رقم سنگینی بر دوش شهرداری می‌گذارد.

به گفته سید مالک حسینی؛ بنابراین سیاست ما این بود که به جای تصدی‌گری یا اختصاص ملک از سوی شهرداری، خرید خدمت و مشارکت کنیم تا از ظرفیتهای موجود استفاده شود. موسسه رها که از سال گذشته پیشنهاد همکاری خود را مطرح کرده بود، دارای یک سامانه بسیار به‌روز و هوشمند است که با حداقل نیروی انسانی (سه نفر) فعالیت می‌کند.

وی بیان کرده است: موسسه رها توافقی با اتحادیه هتلداران تهران دارد و آنها نیز بر اساس مسئولیت اجتماعی خود تخفیف مناسبی در نظر می‌گیرند؛ در این قرارداد متوسط نرخ روزانه برای هر نفر حدود 120 هزار تومان است؛ از این رقم 70 هزار تومان را شهرداری و 50 هزار تومان را موسسه رها میپردازد بنابراین اینطور نیست که شهرداری همه هزینه را متقبل شود.

مالک حسینی یادآور شده است: بر اساس اظهارات موسسه رها،  تعدادی نیکوکار نیز با این موسسه  همکاری دارند و بخشی از سهم 50 هزار تومانی رها را تأمین می‌کنند. علاوه بر این، خدمت ارزنده دیگری از سوی این موسسه در این روند تعریف شده و آن هماهنگی با یکی از تاکسی‌های اینترنتی برای اختصاص یک رفت و برگشت رایگان به همراهان بیماران است همچنین اگر بین همراهان بیمار کودک هم باشد، در شرایط غیر کرونایی امکان استفاده از اماکن تفریحی نیز تعریف شده است؛ نکته‌ای که وجود دارد این است که در این روند، عزت و احترام همراهان بیمار رعایت می‌شود و در محل اقامتی بدون دغدغه دوره حضور در تهران را سپری می‌کنند.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت اجتماعی شهرداری تهران تاکید کرده است: ما موسسات مختلف را بررسی کرده ایم؛ رها تنها موسسه‌ای است که فلسفه وجودی‌اش، پرداختن به این امور است؛ در سال 96 که بیمارستانی در خراسان شمالی به نام  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی توسط وزارت بهداشت راه‌اندازی شد، برخی از مراجعان بیماران با این مشکل مواجه بودند از این رو مدلی که در تهران مطرح شده را در چند شهر دیگر از جمله بجنورد اجرا کردند.

وی یادآور شده است: موسساتی که پیش از این با ما همکاری داشتند با شبکه هتلداری و تاکسی اینترنتی هیچ ارتباطی نداشتند اما رها شبکه‌ای منظم، شفاف و تخصصی در این زمینه دارد و نکته دیگر اینجاست که رها موسسه ای خیریه و غیر انتفاعی است. علاوه بر این، رها اصرار داشت هزینه و صورت وضعیت هتل، بیمارستان و مشخصات فردی همراهان را به شهرداری بدهد و حساب و کتاب مالی با ما باشد اما به دلیل وجود برخی موانع اداری و برای اینکه درگیر این بروکراسی نشویم این مسئولیت را به خودشان سپردیم.

حسینی با بیان اینکه رها یک ریال بابت این سهم 70 هزار تومانی به عنوان بالاسری دریافت نمی‌کند، گفت: هزینه اقامت به حساب مرکز اقامتی واریز می‌شود و هر ماه جزئیات کامل افرادی که از این خدمات استفاده کرده‌اند برای ما ارسال می‌شود. در واقع این امر شفاف‌ترین و کارآمدترین کاری است که می‌توانستیم درباره همراه‌سراها انجام دهیم.

به گفته وی؛ بنابراین علت عقد قرارداد با موسسه رها مواردی بود که به آن اشاره کردم ضمن اینکه هیچ موسسه دیگری با چنین امکاناتی وجود ندارد علاوه بر این معمولا در قراردادهایی که خدمت می‌خریم، موسسات واسط یک درصدی از هزینه‌ها را به خود اختصاص می‌دهند اما در این روند فقط رها واسط امور است و هزینه‌ای دریافت نمی‌کند. بر اساس گزارش‌هایی که ما داریم سال گذشته رها خارج از قرارداد بیش از 50 هزار نفر شب خدمت ارائه کرد که عدد قابل ملاحظه ای است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه