news-details

افزایش نابه سامانی های بصری شهر تهران با هدف کسب درآمد بیشتر

به رغم اینکه یکی از انتقاداتی که رسانه ها و کارشناسان شهری به دوره گذشته مدیریت شهری داشتند، بی توجهی به ساماندهی بیلبوردهای تبلیغاتی بود، اما با وجود ساماندهی این فضاهای تبلیغاتی، اما مدیریت شهری کنونی با هدف کسب درامد بیشتر باعث بازگشت هرج و مرج های بصری در پایتخت شد.

به گزارش گام نو؛ این روزها در کنار رسانه ها و منتقدان شهری دیگر شهروندان نیز متوجه افزایش ناگهانی تعداد بیلبوردهای تبلیغاتی در سطح شهر شده اند. اقدامی که شهرداری تهران با هدف کسب درآمد بیشتر از این بخش باعث شده تا تهران دوباره دچار نابه سامانی های بصری شود.

این در حالی است که اکنون نمایندگان مجلس از اعضای شورای پنجم شهر تهران درخواست کرده اند تا فکری به حال زیبایی های بصری و شلوغی هایی که بیلبوردهای تبلیغاتی در پایتخت ایجاد کرده، کنند. مجلسیان بر این باورند که شورای پنجم تهران از بی‌انضباطی‌ها عبور کرده است.

بررسی ها نشان می دهد، تبلیغات روی بیلبوردهای شهری تقریبا توجه همه رانندگان و سرنشینان آنان را به خود جلب می‌کند. هدفی که بهره برداران از تبلیغات به دنبال آن هستند و در ترافیک های سرسام آور هم توجه رانندگان به این بیلبوردها مضاعف می‌شود. بعید است که تا به حال هنگام عبور از خیابان سربه هوایی نکرده باشید و رنگ و لعاب تابلوهای تبلیغات سطح شهر، چشمتان را نوازش نکرده باشد.

اقبال شاکری نماینده مردم تهران در مجلس درباره این موضوع به خبرگزاری فارس گفته است: اخیرا موضوع افزایش ناگهانی تابلوهای تبلیغاتی در سطح شهر تهران حاشیه‌های زیادی را برانگیخته و برای برخی از شهروندان و بسیاری از رسانه‌ها نیز پرسش‌ برانگیز شده است.

به گفته وی؛ در چهار، پنج ماه اخیر سازمان زیباسازی شهر تهران، به نحو غیرشفافی تعداد قبل توجهی تابلو تبلیغاتی را در سطح شهر تهران راه‌اندازی کرده است که این تابلوها نه تنها بر اساس استانداردهای آیین نامه نصب تابلو و علائم شهری جانمایی نشده‌اند، بلکه به نظر می‌رسد حاشیه‌های زیادی بر سر نحوه صدور مجوز این تعداد تابلو وجود دارد که باید با پیگیری نهادهای قضایی و نظارتی باید جوانب آن روشن شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس یادآور شده است: با توجه به این که روزهای پایانی مسوولیت مدیران شهری در شهرداری و سازمان‌های متبوع آن از جمله سازمان زیباسازی است، اولویت دارد که نهادهای نظارتی و قضایی هر چه زودتر این اقدامات را بررسی و در صورت رصد تخلفات، با مدیران متخلف برخورد کنند.

به اعتقاد شاکری؛ در مجلس دهم هم طراح‌هایی برای تصویب سه، چهار قانون سنگین و بسیار مهم به مجلس آمد اما چون روزهای آخر کار مجلس بود، بررسی این قوانین به سرانجام نرسید و به مجلس بعدی موکول شد. این اتفاق باعث شد تا ضرورت و اهمیت این طرح‌ها چنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگیرد. اطاله بررسی تخلف‌ها هم زیان‌آور و برای کشور هزینه‌ساز است. لازم است که نهادهای نظارتی به مسایلی از این دست شسریع‌تر ورود کنند تا برخورد با تخلف‌های احتمالی مشمول زمان نشود.

وی تاکید کرده است: منتخبان شورای ششم اطمینان داده‌اند برخی از مصوبه‌های شورای کنونی را که ناقض حقوق عامه شهروندان باشد، لغو کنند. از این نمونه می‌توان واگذاری و فروش زمین‌های شهری تهران به بسازبفروش‌ها را مثال زد. این تنها یکی از موارد است. فروش فضاهای عمومی شهر به بنگاه‌های خصوصی تبلیغاتی که در این چند ماه اتفاق افتاده نیز از همین موارد خواهد بود و در صورت هرگونه تخلفی، لغو و از سوی متخلفان جبران مافات خواهد شد.

نایب رئیس اول کمیسیون عمران در مجلس نیز درباره این موضوع  عنوان کرده است: مدیریت شهری، متاسفانه در این چند سال اخیر چندان ضابطه‌مند نبوده است و به ویژه در هفته‌های پایانی مسوولیت‌ شوراها، بیش از همیشه آشفته شده است.

به گفته اسماعیل حسین زهی، مناسبات قراردادی شهرداری و سازمان‌های زیرمجموعه‌اش منضبط نیست و متاسفانه نهاد ناظر این سازمان‌، یعنی شورای شهر با مسامحه از کنار این بی انضباطی عبور کرده است.

این نماینده مجلس یاداور شدهاست: این روزها رسانه‌های بسیاری دارند در مورد اقدامات شبهه برانگیز شهرداری صحبت می‌کنند اما واکنش یا بازخوردی از سوی شورای شهر مستقر نمی‌بینیم. در رسانه‌ها مطرح شده که شهرداری قراردادهای چند صد میلیون و میلیاردی با بعضی خبرنگاران منعقد کرده است. این قراردادها بر اساس چه قاعده و نظارتی انجام شده است؟ یا از سوی دیگر مطرح شده که به فاصله چند ماه، یعنی از آغاز همین امسال، به یکباره تعداد تابلوهای تبلیغاتی زیاد شده در جاهایی هم نصب شده‌اند که گویا قانونی نیست. این قراردادها را چه کسانی امضا می‌کنند؟ آن هم در آخرین روزهای مسئولیت آقایان.

به اعتقاد این نماینده مجلس؛ پایتخت را به شهر بیلبوردها تبدیل کرده‌اند. تهران پر از تصویر آدم‌های مشهوری شده که تبلیغ مصرف‌گرایی می‌کنند. این آقایان آیا یک بار هم این بازیگران و ورزشکاران را آوردند پای کار تا برای کمک به رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا از آنها کمک بگیرند؟ ماه‌هاست که کشور درگیر کرونا شده است و مردم ما از این بیماری و محدودیت‌های ناشی از آن عذاب می‌کشند و آقایان در آخرین روزها و ساعت‌های کاری‌شان بیلبورد تجاری نصب می‌کنند.

این در حالی است که مدیران شهرداری تهران دراین باره عنوان کرده اند: مسوولیت 100 درصدی بیلبوردها با ما نیست.

حمید فرزام، معاون تبلیغات و درآمد سازمان زیباسازی شهرداری تهران در این باره توضیح داده است: به طورکلی بیلبوردها وتابلوهای تبلیغاتی به دو دسته تقسیم می‌شوند که دسته اول مربوط به تبلیغات فرهنگی واطلاع‌رسانی‌های شهری است که به صورت مناسبتی اکران می‌شود و مسوولیت این تبلیغات کاملاً با شهرداری است و تابلوهای بزرگ توسط سازمان زیباسازی و تابلوهای کوچک توسط شهرداری‌های مناطق با همکاری سازمان زیباسازی تهیه و نصب می‌شود و برای محتوای این بیلبوردهای تبلیغاتی نیز کارگروه‌های مختلف تشکیل می‌شود و ستاد مربوطه داریم.

به گفته معاون تبلیغات و درآمد سازمان زیباسازی شهرداری تهران؛ دسته دوم از بیلبوردهای تبلیغاتی مربوط به تبلیغات تجاری و بازرگانی است و طبق قانون، مسوولیت آن با وزارت فرهنگ و  ارشاد اسلامی بوده و شهرداری فقط صاحب ابزار تبلیغاتی از طریق مزایده عمومی است و در واقع در مزایده عمومی، کانون‌های تبلیغاتی که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شده باشند و تأییدیه آنها طی یک نسخه به ما ارجاع شده باشد،‌‌ می‌توانند در این مزایده عمومی شرکت کنند، ولی شهرداری در مورد تبلیغات تجاری و بازرگانی وظیفه و مسوولیت در مورد محتوای تبلیغات ندارد.

معاون سازمان زیباسازی شهر تهران تاکید کرده است: اصولاً درآمد ناشی از تبلیغات تجاری صرف هزینه تبلیغات فرهنگی می‌شود و درآمد شهرداری از تبلیغات روی بیلبوردها متفاوت است که در حال حاضر به دلیل اجرای محدودیت‌های کرونایی از حجم تبلیغات کاسته شده است.

به گفته فرزام؛ قیمت‌های پیشنهادی براساس نظرات کارشناسی اعلام می‌شود و به طورکلی نرخ را به کارشناسان رسمی دادگستری اعلام و آنها نرخ نهایی را تأیید یا تعدیل می‌کنند و آن را به صورت قیمت پایه درنظر می‌گیریم و در مزایده عمومی شرکت‌ها هرکدام که پیشنهاد بهتری دهند، برنده یکساله تبلیغ روی بیلبورد خواهند بود و اکنون همه چیز شفاف و قابل مشاهده و بررسی است. قطعا تبلیغ روی بیلبورد سه وجهی در تقاطع همت و مدرس گرانتر از تبلیغ روی یک بیلبورد کوچک 9 متری در بزرگراه حاشیه تهران است. همچنین نرخ تبلیغ در ایام مختلف متفاوت و در شب عید با آذر فرق می‌کند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه