news-details

انتخاب درست گزینه شهردار تهران، چالش بزرگ اعضای شورای ششم شهر

به رغم اینکه همچنان گمانه زنی ها در خصوص کاندیداهای منتخب سمت شهردار تهران در رسانه های مجازی ادامه دارد، اما گویا منتخبین شورای ششم 12 مرداد نتیجه نهایی انتخاب گزینه های شهردار آینده تهران را اعلام میکنند.

به گزارش گام نو؛ انتخاب درست شهردار آینده تهران چالشی است که در مقابل منتخبین ششمین دوره از شورای شهر تهران قرار دارد چرا که اگر اشتباهی که شورای پنجم در انتخاب شهردار تهران انجام داد و باعث روی کار آمدن 3 شهردار و دو سرپرست در طول 4 سال گذشته در پایتخت شد، در این دوره تکرار شود، به اعتقاد منتقدان مدیریت شهری تکرار این چالش می تواند به یک بحران جبران ناپذیر تبدیل شده و اعتراض تهرانی ها را به همراه خواهد داشت.

بر همین اساس منتخبان شورای ششم شهر تهران در یک هفته اخیر جلسات متعددی را برای تبیین شاخص های انتخاب شهردار آینده شهر تهران برگزار کرده اند تا با تصویب این شاخص ها بتوانند گزینه های منتخب برای سمت شهرداری تهران را به صورت رسمی اعلام کنند.

آنطور که مهدی چمران، به خبرگزاری فارس اعلام کرده است؛ شاخص هایی در این راستا در نظر گرفته ایم تعیین مصادیق تقریبا مطرح شده و اتفاق نظر حاصل شده ولی گزینه نهایی مورد تصویب در جلسات قرار نگرفته است و هنوز در این مسیر راه داریم.

به اعتقاد وی؛ تلاش می کنیم تا قبل از 12 مرداد تعیین شهردار تهران را نهایی کنیم و بتوانیم شورای ششم را جهت پیگیری مطالبات شهروندان هر بهتر و سریع تر به پیش ببریم.

پرویز سروری، نیز بیان کرده تصمیم داریم تا فرایند انتخاب شهردار را سرعت دهیم.

به گفته وی؛ در ابتدا ذهنیت ما این بود که شهریور برنامه ها و فعالیتمان در شورای ششم آغاز می شود ولی تقریبا یک ماه این زمان به جلو افتاد به هرحال فرصت کمتر و کارها فشرده شده است.

منتخب شورای ششم تهران یادآور شده است: کارهای اولیه در دست انجام است ولی به طور کلی تعیین شهردار، هیات رئیسه شورا و کمیسیون ها هرچند زمانبر است را قصد داریم قبل 12 مرداد انجام دهیم.

اما منتخبان شورای ششم شهر تهران بر این باور هستند؛ شهردار آینده شهر تهران جدای از بحث تعهد و تخصص باید فردی جهادگر باشد. موضوعی که احمد صادقی به آن اشاره کرده و گفته است: منظور از جهادگر بودن این است که این قابلیت را در خود ببیند که فرایندها را متصل به نتیجه کرده و هیچ مانعی را برای رسیدن به هدف بر سر راه خود نبیند.

وی همچنین یادآور شده است: شهردار آینده پایتخت علاوه بر این که باید شهر را شناخته و سابقه اداره آن را داشته باشد باید بتواند با قوای سه‌گانه تعامل داشته و مطالبات شهر را از آنان پیگیری کند.

ناصر امانی نیز بر این باور است: شهردار آینده تهران باید علاوه بر تخصص مرتبط با شهرداری و تجربه روحیه جهادی هم داشته باشد همچنین به غیر اینکه نگاه به پایتخت دارد نباید از داشتن فکر و برنامه و نگاه ملی هم غافل باشد فردی که سکان‌دار شهرداری تهران می‌شود برای حل برخی از چالش‌ها و مشکلات نیاز به تعامل با مجلس و دولت همچنین سایر ارکان‌ نظام دارد. بنابراین این موضوع نیز مدنظر منتخبین شورای ششم است.

به اعتقاد وی، توسعه حمل و نقل عمومی، مقابله با آلودگی هوا، جمعیت‌پذیری طرح جامع، نوسازی بافت فرسوده تهران از جمله موضوعاتی است که باید به آن نگاه ملی داشت و تنها با توجه به حوزه مدیریت شهری تهران این چالش‌های قابلیت حل شدن ندارد. بنابراین شهردار آینده باید ویژگی نگاه ملی را داشته باشد و از طرفی مقبولیت لازم را نیز در بدنه شهرداری کسب کرده باشد ولی به طور کلی در جمع دوستان و منتخبین شورای شهر ششم باید گزینه‌های مختلف را بررسی کنیم تا ببینیم چه فردی این شاخص‌ها را دارد و می‌تواند آینده‌ای بهتری برای تهران و شهروندان آن رقم زند.

از صحبت های منتخبان ششمین دوره شورای شهر تهران اینگونه استباط می شوند آنها جهادی بودن را مهمترین شاخصه شهردار آینده شهر تهران می دانند شاخصه ای که بیشتر از آنکه یکک شاخصه عملی باشد، یک شاخصه تئوری است مانند کای که شورای پنجم در زمان معرفی گزینه شهردار تهران انجام دادند و مبارزه با فساد اداری را مهمترین شاخصه این سمت دانستند که در نهایت به محمد علی نجفی رسیدند. به نظر می رسد در کنار جهادی بودن باید شاخص های واقع گرایانه تری برای انتخاب شهردار آینده شهر تهران از سوی منتخبان این دوره شورای شهر اعلام شود تا کارشناسان، رسانه ها و شهروندان بتوانند گزینه های احتمالی را بعد از معرفی ارزیابی کنند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه