news-details

کرونا به جان سازنده شیرهای میدان حر افتاد!

هر چند طبق وعده های معاون فنی سازمان زیبا سازی شهر تهران قرار بود، شیرهای تخریب شده میدان حر اواسط خرداد ماه آماده رونمایی شوند، اما مدیران شهری دلیل این تاخیر را ابتلای سازنده شیرهای جدید به کرونا عنوان کرده اند.

به گزارش گام نو؛ به دنبال تخریب یکی از شیرهای میدان «حر»، قرار شده بود که اثر جایگزین تا اواسط خرداد ماه نصب شود، ولی اکنون با پایان خرداد و ورود به تیر ماه، هنوز خبری از تحقق آخرین وعده های مدیریت شهری در این خصوص نیست.

ایندر حالی است که اوایل خرداد ماه بعد از انتشار اخباری مبنی بر تخریب مجسمه شیر میدان حر در رسانه ها مدیریت شهری وعده هایی را برای نصب قریب الوقوع شیرهای تازه نفس  در این میدان داده بود.

بررسی ها نشان می دهد مجسمه اصلی نصب شده در وسط میدان با نام «نبرد گرشاسپ با اژدها» اثر غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگ، جزو مجسمه‌های ثبت شده در فهرست آثار ملی است. این اثر سالم است اما در خبرهای منتشر شده درباره تخریب شیرهای این اثر، این ادعا مطرح شد که مرمت بهانه‌ای برای تخریب بوده است.

در همان زمان شاپور دیوسالار، معاون فرهنگی و طراحی شهری سازمان زیباسازی تهران درباره این مجسمه‌ها به خبرگزاری ایسنا توضیح داد که دو مجسمه شیر، مانند مجسمه اصلی به ثبت آثار میراث ملی نرسیده است و اینکه دو مجسمه فرعی، توسط مرحوم غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگ ساخته نشده است.

ب گفته وی؛  «شیرهای مجسمه اصلی که توسط استاد ارژنگ ساخته شده‌اند، از جنس مس بوده‌ و سال‌ها پیش در بحبوحه انقلاب آسیب دیده‌اند. اما جنس دو مجسمه‌ شیری که بعدها در پایین اثر اصلی «نبرد گرشاسپ با اژدها» نصب شده، از فایبرگلاس است که از متریال ناپایدار به شمار می‌رود و در گذر زمان به علت برودت آب و هوایی دچار فرسودگی و شکستگی شده‌اند و به همین جهت لازم بود که مرمت یا جایگزین شود.»

چند روز بعد در ۱۱ خرداد ماه، دیوسالار درباره نصب مجدد اثر بازسازی شده گفته بود که هفته بعد یکی از بهترین و اصولی‌ترین کارهای آنها در آنجا نصب خواهد شد ولی اکنون با گذشت بیش از دو هفته هنوز خبری از نصب این اثر در میدان حد نیست.

درواقع اگر این روزها از میدان حر رد شده باشید، هنوز مجسمه شیر تخریب شده را به وضع قبلی مشاهده خواهید کرد که البته با داربست و پارچه‌ای سفید پوشانده شده است.

معاون فرهنگی و طراحی شهری سازمان زیباسازی تهران به ایسنا پاسخ داده است: «نسبت به تأخیر در نصب مجسمه متأسفم و عذرخواه هستم. علت این امر ابتلای قالب گیر کار به کرونا بود و به همین جهت چند روزی در کار او وقفه ایجاد شد. ساخت پایه اثر و قالب گیری آن را جهت تسریع در تحویل پروژه، به دو کارگاه متفاوت سپرده بودیم. ضمن اینکه تعداد افراد متخصص در قالب گیری چنین آثاری محدود است؛ به همین جهت قالب گیری شیر را به کارگاهی در کرج سپرده بودیم که به انجام رسید ولی قالب گیر پایه به علت ابتلا به کرونا موفق به تحویل کار در زمان تعیین شده، نشده بود. احتمالا کلیت کار تا انتهای این هفته به نتیجه برسد.»

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه