news-details

در مقابل فرصت هایی که تبدیل به رانتخواری می شود، می ایستیم!

دبیر ستاد انتخابات استان تهران شورای وحدت تاکید کرد: در شورای ششم شهر تهران در مقابل فرصت هایی که در مجموعه شهرداری تهران تبدیل به رانت و فساد میشود، می ایستیم!

به گزارش گام نو؛ مرتضی طلایی در نشست خبری اعضای لیست شورای وحدت که با حضور ابوالفضل قناعتی، حسن بیادی، آخوندی ، نیک بختیان با حضوررسانه ها برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: امیدواریم که بعد از پیروزی تیم ملی فوتبال در مسابقات جهانی جام جهانی، دومین پیروزی روز جمعه با حضور پر شور مردم پای صندوق های رای رقم بخورد.

وی ادامه داد: اعتقاد دارم در روز جمعه شهروندان ما در یک زمان اندک سرنوشت 4 ساله شهر را به دست نمایندگان منتخب خود می سپارند و امیدواریم که شهروندان با مطالعه و بررسی کارنامه کاندیداها و لیست هایی را ارائه شدهاند افراد برتر را انتخاب کنند.

دبیر کل جبهه همنا با اشاره به هدف شکل گیری شورای وحدت بیان کرد: شورای وحدت از زمانی که تشکیل شد، برای رسیدن به لیست 21 نفره از میان افرادی که سابقه درخشانی در خدمت به مردم دارند، با هدف حضور در پارلمان شهری فعالیت خود را آغاز کرد. چرا که بر این باور بودیم تا با حضور کاندیداهای منتخب در پارلمان شهری می تواند در جهت عمران و آبادانی شهر تهران گام های تاثیرگذاری برداشت.

وی با اشاره به اینکه در موضوع مدیریت شهری شورای وحدت دارای سه رویکرد شهر، شهرداری و شهروندان است، یادآور شد: رویکرد شورای وحدت  در حوزه شهرداری این است که اعتقاد داریم درون شهرداری ظرفیت های بالا و ارزشمندی از منابع  انسانی وجود دارد و آن طور که شاید و باید نتوانسته ایم منابع انسانی را به صورت شایسته در طول سال های اخیر مدیریت کنیم.

طلایی با بیان اینکه شورای وحدت نگاه ویژه به درون شهرداری و کارکنان شهرداری دارد، تاکید کرد: با این نگاه که به جز موارد استثنا ضرورتی به استفاده از مدیران وارداتی به شهرداری تهران نیست، بر این باوریم که شهرداری تهران با سرمایه های درونی خود باید شهر را اداره کند. شاید یکی از مهمترین  شاخصه هایی باشد که می توان ادعا کند که در شورای وحدت به آن توجه ویژه ای شده است.

وی با بیان اینکه در  زمینه توزیع عادلانه فرصت های شغلی باید یک آئین نامه روشن و شفاف انتصاباتی تبیین شود، گفت: در این صورت است که کارکنان شهرداری تهران می توانند متوجه شوند که تحت چه فرایندی می توانند به موفقیت شغلی و ارتقای رتبه دست پیدا کنند.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران شورای وحدت افزود: توزیع عادلانه امکانات برای کارکنان شهرداری یکی دیگر از موضوعاتی است که شورای وحدت به آن توجه دارد. بر این باوریم بیشتر کارکنان شاغل در شهرداری تهران در حوزه هایی مانند. تاکسیرانی، مترو، خدمات شهری و.... اقشار زحمت کشی هستند که همچنان با مشکلات استخدامی دست و پنجه نرم می کنند. این افراد با موضوعاتی مانند امنیت شغلی، معیشتی، بیمه و بازنشستگی روبه رو هستند. بر همین اساس رویکرد لیست شورای وحدت این است به این قشر از خدمتگزاران در شهرداری تهران نگاه ویژه ای داشته باشد.

وی  با اشاره به تاثیر شهروندان در اداره شهر تهران ادامه داد: باور داریم در حال حاضر مشارکت شهروندان و نقش آفرینی آنها در اداره شهر زیر صفر است رویکرد ما نقش دادن و توجه جدی به شهروندان در اداره شهر است. با شهروندان می توان با کمترین هزینه، بهتر شهر را اداره کرد. بر این باور هستیم که با نیمی از بودجه 1400 شهرداری تهران می توانیم شهر را اداره کنیم.

طلایی یادآور شد: به عنوان مثال از صد درصد از پسماندهای شهر تهران 30 درصد از آن را زباله های خشک تشکیل می دهد که روزانه بین 10 تا 20 میلیارد تومان در لایه های پنهان پسماند خشک رد و بدل می شود در حالی که سرمایه شهروندان و شهر و مدیریت شهری است اما به دلیل عدم مدیریت مناسب پسماند ما باید هزینه های گزافی را برای جمع آوری زباله های شهر تهران پرداخت کنیم.این در حالی است که می توانیم از محل پسماند خشک سالانه بین 5 تا 10 هزار میلیارد تومان به درآمد پایدار شهر اضافه کنیم. این ها جزو رویکردهایی است که اگر شهروندان را  در اداره شهر نقش دادیم می توانیم به آن دست پیدا کنیم.

وی همچنین بیان کرد: اعتقاد داریم 354 محله شهر تهران در جای خود 354 دولت محلی هستند تا بتوانند فعالیت کنند. سرای محلات امنا و شورای محلات یکی از مطالبات جدی شورای ششم است و یکی از مطالبات شورای آینده از مجلس تشکیل شورای محلات است.

دبیر کل جبهه همنا با بیان اینه بافت فرسوده از جمله موضوعات شهر تهران است که در این دوره کمتر به آن توجه شد، تاکید کرد: تهران شهری است که حدود 70 درصد آن ریزدانه و فرسوده است. اعتقاد داریم که می توان با مشارکت شهروندان و با کمترین منابع مالی در یک بازه زمانی مناسب نسبت به نوسازی بافت فرسوده شهر تهران اقدام کرد. این طرح و برنامه زمانی عملی می شود که شهروندان،سرمایه گذاران بخش خصوصی و سازندگان مسکن را در کنار هم جمع کنیم.همچنین از جامعه مهندسان و نظام بانکی نیز در این فرایند استفاده شود.

به گفته وی؛ یکی از رویکردهای شورای ششم تعامل و همکاری با تمام دستگاه های حاکمیتی برای احیای بافت فرسوده است.

طلایی با بیان اینکه نگاه شورای وحدت به شهر تهران جزیره ای نیست، گفت: معتقدیم شهر تهران نیازمند مدیریت یکپارچه است. اگرچه اعتقاد داریم بنا بر قانون برنامه سوم 23 ماموریت دولت به مدیریت شهری واگذارشود، اما همچنان این اتفاق نیفتاده است. امیدواریم که در دولت آینده این قانون اجرایی شود.

رئیس ستاد انتخابات تهران شورای وحدت در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به وضعیت حمل و نقل عمومی شهر تهران افزود: می تواند حمل و نقل را نیز با کمک شهروندان و بخش خصوصی به بالاترین سطح ارتقا داد.

به اعتقاد وی، مثلث شهر، شهروندان و شهرداری از یک سو و از سوی دیگر نقش کارکنان شهر برای ارتقای شهر مهمترین دیدگاهی است که شورای وحدت به موضوع اداره شهر تهران دارد. این رویکرد یک پیام را به شهروندان تهرانی دارد، اینکه با انتخاب اصلح می توان اداره پایتخت رادر 4 سال پیش رو گارانتی کرد.

مرتضی طلایی در باره تامین منابع پایدار شهر تهران نیز  توضیح داد: در بحث تامین  منابع پایدار بر این باوریم اگر قوانین  موجود به درستی اجرا و دولت به تعهدات قانونی خود عمل کند، این رویکرد می تواند به یک پشتیبان مهم در تامین منابع پایدار شهر تهران تبدیل شود.

وی ادامه داد: برابر قانون شهرداری تهران موظف است که 30 درصد از بودجه خود را صرف هزینه های جاری و 70 درصد را صرف پروژه های عمران شهری کند، این در حالی است که در حال حاضر شهرداری تهران حدود 60 درصد از بودجه خود را صرف هزینه های جاری و تنها 30 تا 40 درصد را صرف پروژه های عمرانی شهر تهران می کند.

دبیر کل جبهه همنا بااشاره به وجود بیش از 50 شرکت و سازمان در زیر مجموعه شهرداری تهران بیان کرد: در سال 99 از 11 هزار و 800 میلیارد تومان بودجه50 شرکت و  سازمان های شهرداری تهران 2 هزار و 800 میلیارد تومان از آن بابت پرداخت حقوق و دستمزد هزینه شد. این در حالی است که برای هزینه کرد حدود 9000 میلیارد تومان بودجه باقیمانده حدود 30 هزار نفر کارکنان این شرکت ها فعالیت کردند که در نهایت درآمد شهرداری تهران از این بخش تنها 600 میلیارد تومان بوده است.

وی یاداور شد: این اعداد و ارقام به خوبی نشان می دهد مشکلات شهر تهران کجاست. باید ایستاد و زد زیر میز حیاط خلوت های شهرداری تهران. از این طریق می توانیم بسیاری از هزینه های مازاد درون شهرداری تهران را کاهش دهیم و برابر اسناد بالادستی نیز شهر را اداره کنیم.

به اعتقاد طلایی، در حال حاضر عده مشکلات شهر تهران، موضوعات عمومی، فرهنگی و اجتماعی است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به سوال دلایل تعدد لیست احزاب اصولگرا در انتخابات پیش رو تاکید کرد: شورای وحدت و جامعه روحانیون مبارز از ابتدا در تلاش بود تا با اتحاد بین نیروهای جبهه اصولگرا، در نهایت یک لیست واحد در اختیار مردم قرار گیرد. آخرین جلسه ای که در این زمینه  برگزار شد، قرار بود تا 10 نفر از کاندیداهای  شورای وحدت و 10 نفر از کاندیداهای شورای ائتلاف برای حضور در لیست 21 نفره مشترک معرفی شوند. و سر نفر بیست یکم نیز توافقی انجام شود. اما دوستان ائتلاف عنوان کردند اگر شورای وحدت بخواهید نفرات خود را در لیست مشترک قرار دهد، باید طبق مکانیزم ائتلاف اصولگرایان انتخاب شود.

رئیس ستاد انتخابات تهران شورای وحدت  گفت: متاسفانه این روحیه تمامیت خواه و پدر سالاری امکان تحقق لیست یکپارچه را در میان اصولگرایان از بین برد. تا آخرین لحظه با تعاملی که با دوستان ائتلاف داشتیم عنوان کردیم که شورای وحدت آمادگی ارائه یک لیست را دارند، اما در نهایت آنها بودند که شرایط را قبول نکردند.

وی با اشاره به وجود زمینه های رانت و فساد در مجموعه شهرداری تهران افزود: فساد، رانت و سوء استفاده از هر موقعیتی و در هر شرایطی خلاف است و باید با آن برخورد شود. ما باید در شهرداری تهران تلاش کنیم تا روزنه های رانتخواری و فساد را ببندیم. به عبارت دیگر باید سامانه شفافیت شورای پنجم باید عملیاتی شود و با برگزاری مناقصات شهرداری تهران به صورت آنلاین زمینه های فساد جمع می شود.

به اعتقاد طلایی؛ تهران نیازمند شورای شهر شجاع  است تا در مقابل فرصت هایی که تبدیل به رانت می شود، مقابله کند.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با دلایل حضور نام اعضای لیست شورای وحدت در سایر لیست های انتخاباتی نیز توضیح داد: مزیت شورای وحدت این بود که اعضای این لیست اجازه داشتند در لیست های دیگر نیز حضور داشته باشند.

دبیر کل جبهه همنا یادآور شد: اینکه دیگران نام بنده و سایر اعضا را در لیست خود استفاده کرده اند ایده خودشان بوده است. در جهت افزایش مشارکت شهروندان مشکلی نبود تا اعضای لیست شورای وحدت در لیست های دیگر نیز حضور داشته باشند.تمامی این کارها برای جلب مشارکت حداکثری مردم بوده است.

وی  همچنین بیان کرد:  در مورد انتخاب شهرداران رویکرد جوان گرایی داشته باشیم بذرپاش و سعید محمد و مهندس جاوید و پشمچی می توانند در اداره شهر تهران نقش آفرینی کنند. شخصیت های دیگری مانند رستم قاسمی و دهقان نیز جزو کسانی هستند که از نگاه بنده می توانند در جایگاه شهردار تهران حضور داشته باشند. نکته مهم این است که شهردار تهران در تراز دولت باید باشد و همچنین بتواند به نمایندگی از پایتخت و شهروندان در مجامع جهانی حضور موثر داشته باشد.

رئیس ستاد انتخابات تهران شورای وحدت در توضیح در خصوص توئیتی که در آن اشاره به بیان مشکلات هیات نظارت مرکزی به رئیس مجلس داشته است، بیان کرد:  اتفاقی که در هیات نظارت روی داد و طی آن کد انتخاباتی بنده اعلام نشد، در نظام بی سابقه بود.برابر قانون  هیات نظارت استان، شهرستان و مرکزی وظیفه احقاق حقوق افرادی که در هیات اجرایی رد صلاحیت شده اند را برعهده دارد، اما امسال هیات نظارت مرکزی برای خود یک حق استصوابی قائل شد. اکنون سوال این است که هیات نظارت مرکزی با چه قانونی اقدام به اعمال سلیقه و اعمال اهداف سیاسی خود می کند؟

وی تاکید کرد: عجیب تر اینکه برخی از افراد توئیت هایی که منتشر کردند، با وجود سابقه سیاسی طولانی مدت بنده حرف هایی را عنوان کردند که سندیت ندارد. عنوان می کنند که بنده عضو هیات مدیره بوده ام و این خلاف است من هم لیست جاهایی که آنها عضو هیات مدیره بوده اند را منتشر می کنم. اگر شما تمام سیستم بانکی را بررسی کنید که اگر در یک فضای خیریه و فرهنگی یک ریالی به حساب بنده پول واریز شده است، بنده این قول را می دهم که تمام آن را باز گردانم. کسی حق ندارد با آبروی دیگران بازی کند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه