news-details

تقدیر از عملکرد کارکنان شهرداری تهران؛ نوش دارو بعد از مرگ سهراب!

هر چند یکی از دلایل کاهش اعتماد بدنه شهرداری به این دوره مدیریت شهری، بی توجهی مدیران ارشد شهرداری به موضوع ساماندهی نیروی انسانی است، اما گویا اعضای شورای شهر سعی دارند با تقدیر از کارکنان از بدنه شهرداری رای کسب کنند.

به گزارش گام نو؛ این روزها حمایت از شورایاری ها، کنشگران اجتماعی و  صحبت درباره جلب مشارکت شهروندان در اداره شهر تهران به یکی از رفتارهای تبلیغاتی اعضای شورای شهر برای حضور در شورای ششم شهر تهران تبدیل شده است. به همین دلیل تقدیر های پی در پی در آخرین روزهای فعالیت این دوره از کارکنان شهرداری تهران نیز عجیب نیست. مانند کاری که سخنگوی شورای شهر تهران در جلسه علنی امروز شورای شهر انجام داد.

علی اعطا عنوان کرده است: کارکنان شهرداری در دوره کرونا موجب سربلندی مدیریت شهری شدند، بر ضرورت تحقق مطالبات پرسنلی کارکنان شهرداری تاکید کرد.

این عضو شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور در سیصد و یکمین جلسه شورای شهر تهران خود بیان کرده است: امروز و در واپسین هفته‌های دشوار شورای پنجم پایتخت، قصد دارم از کسانی تقدیر و یادآوری کنم که اگرچه کمتر در محل توجه اند، اما بی حضور و خدمت خالصانه و بی دریغ آنها نه شورا و نه مدیریت ارشد شهری سیاست‌ها و برنامه‌های مدنظر شهروندان را پیش نخواهند برد.

سخنگوی شورای شهر تهران تاکید کرده است: منظور کارکنان حوزه‌های مختلف شهرداری تهران است که زحمات شبانه روزی و بی دریغ آنها به حق، در دوران سخت کمبود منابع و شیوع بیماری کرونا موجب سربلندی شورا و شهرداری بود؛ اگرچه به درستی کادر درمان را خط مقدم مقابله با ویروس کرونا می‌دانیم، اما نیک می‌دانیم که اگر زحمات شبانه‌روزی کارکنان شهرداری تهران خواه در بخش‌های خدمات شهری خواه در سایر حوزه‌های مأموریتی نبود، بی تردید شاهد آسیب‌های بیشتر و گسترده‌تر از این بحران همه گیر بودیم.

به گفته اعطا؛ امروز اینجانب به عنوان نماینده مردم شریف تهران، ری و تجریش در شورای شهر از این فرصت استفاده می‌کنم تا بگویم مفتخر به داشتن همکارانی هستم که با وجود تهدیدهای جانی و مالی اجازه ندادند کرونا تهران را مختل کند.

سخنگوی شورای شهر تهران حتی از عملکرد شهرداری و شورای شهر نیز تقدیر کرده و گفته است: موفقیت‌های مدیریت شهری در مهار آسیب‌های شیوع کرونا یا سایر بحران‌های فراگیر که در چهارسال گذشته کم نبوده‌اند، مرهون زحمات بی دریغ پرسنل شهرداری است و شایان یادآوری است که این خدمات در حالی ارائه شد که شهرداری به صورت مستقل، خودگردان و هزینه-درآمدی اداره می‌شود و بخش عمده‌ای از منابع درآمدی آن به واسطه بحران کرونا کاهش یافته است.

به اعتقاد این عضو شورای شهر تهران؛ کارکنان شهرداری، آسیب‌هایی همچون کاهش ساعات اضافه کاری مجاز را به جان خریدند و خدمات درخور تحسینی را ارائه دادند و در راه شریف خدمت گذاری برخی از این عزیزان سلامتی یا جانشان را از دست دادند.

اعطا با بیان اینکه با وجود تمام محدودیت‌ها و ناملایمات شهرداری تهران اقداماتی انجام داد که حتی برخی از نهادهای دولتی از آن عاجزند و فداکارانه برای تسهیل امور شهروندان از برخی درآمدهای خود گذشت، توضیح داده است: ارائه خدمات به صورت برخط (آنلاین) تنها یکی از این اقدامات است که به عنوان میراث این مجموعه ادامه و توسعه خواهد یافت از کارکنان خدمات شهری که در خط مقدم مانع حتی یک روز تعطیلی در خدمات شهری چون دفع پسماند، تدفین اموات، نگهداری زیرساخت‌های شهر، فضاهای عمومی، مقابله با حوادث و دفع آفات و همچنین کارکنان بخش‌های دیگر نظیر شهرسازی، حمل و نقل، ساماندهی مشاغل، حوزه بحران و ایمنی، شهربان وحریم بان که اجازه ندادند کرونا در امور جاری و روزمره مردم خللی ایجاد کنند.

وی یادآور شده است: همچنین کارکنان حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی با وجود تمام محدودیت‌های ناشی از کرونا، از سنگرهای نشاط و امید برای عبور از بحران کرونا صیانت و پاسداری کردند و حتی کارکنان بخش‌های مطالعاتی که زحماتشان کمتر دیده شد اما می‌دانیم درایت و هوشمندی این همکاران باعث شد مدل‌های روز و حساب شده‌ای برای اداره شهر در شرایط بحرانی به دست آید که تجارب غنی در ادامه مسیر افزایش تاب آوری شهر تهران خواهد بود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران خطاب به کارکنان پرتلاش شهرداری تهران نیز یادآور شد: اینجانب در طول دوره نمایندگی تلاش کرده‌ام مصوباتی که بدون توجه به واقعیت معیشت شما بود تصویب نشود؛ اگرچه در بسیاری از موارد با اصل موضوع موافق بودم؛ به طور مثال طرح‌ها و لوایحی که برای اصلاح ساختار شهرداری ارائه شدند، اگرچه اصل موضوع اصلاح ساختار را مهم می‌دانستم. اکنون قصد دارم به پاس تقدیر از زحمات شما به بیان برخی از مطالبات پرسنلی کارکنان شهرداری بپردازم به امید اینکه در ماه‌های باقی مانده تجربه این چند سال و پشتیبانی همکاران باعث تحقق برخی از آنها شود.

وی با بر شمردن مسایل کارکنان شهرداری تهران  تاکید کرده است: مطالبات عمومی مانند فراهم‌سازی مسکن مناسب، شکل دهی تعاونی‌های خدماتی-رفاهی کارآمد و همچنین تخصیص یارانه‌ها برای جبران استهلاک جانی ومالی طول خدمت، از جمله مسایل کارکنان است.

وی، توجه به کارکنان شاغل در فعالیت‌های سخت و زیان آور و پرداخت مابه التفاوت حق بیمه کارکنان شهرداری شاغل در این حوزه پیشنهادی در دسترس برای برخورداری همکاران از مزایای آن را از دیگر مسایل کارکنان شهرداری بر شمرد.

اعطا با اشاره به سایر مسایل کارکنان شهرداری افزود: مواردی نظیر بازنگری در طرح طبقه بندی مشاغل شهرداری تهران که به علت گذشت زمان بسیار از تنظیم آن، اکنون کارکرد مناسبی ندارد و این مسئله سبب اجحاف در حقوق بسیاری از نیروهای متخصص شاغل در شهرداری شده است.

وی ادامه داد: ضمن تاکید بر لزوم چابکسازی سازمانی باید گفت روش ایجاد قراردادهای حجمی برای کاهش اسمی تعداد پرسنل شهرداری باعث تضییع حقوق مالی این همکاران شده است و باید این قراردادها را به سمت مراکز هزینه آنها هدایت کرد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: همانطور که سابقا همکاران در این شورا خاطر نشان کردند این مسئله سبب شده است در بخش‌هایی نظیر رانندگان خودرو سرویس حتی فداکاری آنها در راه خدمت به شهرداری تهران در دوره کرونا دیده نشود و حمایت های لازم از آنها حین بیماری یا در صورت فوت نسبت به خانواده آنها انجام نشود.

اعطا، تصحیح ساختار بودجه شهرداری تهران به نحوی که شهرداری بتواند ضمن تصفیه به موقع هزینه‌های درمان باعث تداوم پوشش بیمه‌های کارکنان شهرداری در مراکز خدمات درمانی معتبر باشد را از دیگر مسایل این کارکنان عنوان کرد.

وی با اشاره به مطالبه کارکنان نیز گفت: مطالبه کارکنان قهرمان سازمان آتشنشانی در لحاظ کردن مداومت کاری یا ضریب فنی به صورت دائمی و همچنین مطالبه کارکنان زحمتکش شرکت شهربان و حریم بان در همطراز سازی مزایا و حقوق انواع مختلف قراردادی شایان توجه و پیگیری است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه