news-details

پاک کردن صورت مساله راهکار فخاری در رابطه با ضرب و شتم دستفروشان!

به رغم اینکه بارهااخبار مربوط به ضرب و شتم دستفروشان توسط ماموران شههرداری در صدر اخبار اجتماعی قرار گرفت، اما الهام فخاری می گوید حتی یک دستفروش از ماموران شهرداری تهران سیلی نخورده است!

به گزارش گام نو؛ پدیده دستفروشی هر چند به عنوان یک مساله اجتماعی در تهران مورد بررسی کارشناسان قرار می گیرد، اما ساماندهی این مساله به نفع قشر ضعیف و مقابله با متخلفان موضوعی است که بارها به آن اشاره شده است. در این میان نفی برخی از رفتارهای ناشایست ماموران شهرداری تهران در مقابله با دستفروشان موضوعی است که همیشه از سوی رسانه ها و کارشناسان مسائل اجتماعی مورد نقد قرار گرفته است. این در حالی است که  رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر در حالی با اطمینان از سیلی نخوردن حتی یکی از شهروندان از ماموران شهرداری صحبت می کند که کمتر از یک ماه پیش چند مامور سد معبر دستفروشی را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

نکته جالب این است که  الهام فخاری در نطق پیش از دستور خود در دویست و شصت و یکمین جلسه شورای شهر تهران یکی از دستاوردهای شورای پنجم شهر تهران را سیلی نخوردن حتی یکی از شهروندان از مأموران شهرداری عنوان کرده و گفته است: ما در این دوره تلاش کرده‌ایم که آرامش روان را به شهروندان تهرانی بازگردانیم.

وی حتی با اطمینان اعلام کرده است: طی ۴ سال گذشته نه تنها ضرب و شتم دستفروشان در تهران رخ نداده، بلکه فعالیت دستفروشان به عنوان افراد دارای حقوق شهروندی به رسمیت شناخته شده و بسیاری از معضلات نیز مورد پذیرش قرار گرفته و به جای انکار، راهکارهایی منطقی برای مواجهه با آن اتخاذ شد.

این سخنان در حالی از سوی رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران بیان شده است که کمتر از یک ماه پیش (۲۴ اردیبهشت) فیلم کتک خوردن یکی از دستفروشان در شهر ری به دست مأموران شهرداری منتشر شد، متخلفان از سوی دادستانی دستگیر شدند و این اقدام اعضای شورای شهر را هم به واکنش واداشت.

ماجرای ضرب و شتم این دستفروش از سوی مأموران شهرداری تهران در روز عید فطر این طور گزارش شده که مأموران شهرداری، دسته جمعی بر سر یک مرد دستفروش که برای تأمین معاش خود در گوشه‌ای بساط پهن کرده ریخته‌اند و او را به قصد کشت کتک زدند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ری بعد از انتشار این خبر از بازداشت این سه مأمور سد معبر شهرداری خبر داده و اعلام کرد: شاکی چند سال به صورت سیار در مقابل مغازه‌ای عینک فروشی می‌کرده است و متهمان به صورت هفتگی از این فرد مبلغی پول دریافت می‌کردند تا اجازه دهند که دستفروشی کند. اما وقتی دستفروش حق و حساب مأموران را نمی‌دهد او را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند.

این در حالی است که حتی مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران در واکنش به انتشار فیلم ضرب و شتم این دستفروش توسط مأموران شهرداری تهران بیان کرد: برخورد خشونت‌آمیز با دستفروشان قانونی و انسانی نیست، آن هم در شرایط سخت اقتصادی ناشی از کرونا و تحریم‌ها.

پیش از این نیز محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران گفته بود که تعداد اتفاق‌هایی این چنینی بیش از آن چیزی است که در رسانه‌ها منتشر می‌شود.

جالب‌تر آنکه در آذرماه ۹۶ که ماه‌های ابتدایی شروع فعالیت الهام فخاری در شورای شهر بود در واکنش به ضرب و شتم یک دستفروش و تأیید تخلف صورت گرفته انتشار تصاویر ضرب و شتم دستفروشان توسط شهروندان را به عنوان یک ابزار نظارتی قوی برشمرده بود.

اظهار نظرهای عجیب اعضای شورای شهر و مدیران شهری در ماههای پایانی این دوره مدیریت شهری تهران نشان میدهد آمار سازی و حذف صورت مساله عملکرد ضعیف آنهادر طول 4 سال رویکردی است که آنها سعی دارند بااستفاده از آن کارنامه نسبتا قابل قبولی را در مقابل شهروندان تهرانی برای کسب رای قرار دهند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه