news-details

تهران و 4 هزار کودک کار و زباله گرد

آمارهای مدیر کل بهزیستی استان تهران حکایت از فعالیت 4 هزار کودک کار و زباله گرد در استان تهران دارد.

به گزارش گام نو؛ آنطور که امین شاهرخی در نشست خبری خود با رسانه ها اعلام کرده است: طرح ساماندهی کودکان کار و زباله گرد تبدیل به یک فرآیند در سازمان بهزیستی شده است و با توجه به ساختار معیوبی که از گذشته در ساماندهی کودکان کار و خیابان وجود داشته است معایب و نقایص این طرح رفع و خوشبختانه این فرآیند و این طرح نتایج قابل قبولی را در بر داشته است.

به گفته وی، دیگر شاهد طرح‌های ضربتی و رها شده در فرآیند جذب، شناسایی و حمایت از کودکان کار و خیابانی نخواهیم بود و  طرح اشاره شده به صورت مداوم در سازمان بهزیستی در حال انجام است و همه مسئولان بهزیستی براجرای این طرح احتمام ویژه دارند. تا هفته گذشته 923 نفر در این طرح شناسایی، جذب و مورد حمایت قرار گرفتند که از این تعداد 763 نفر از کودکان اتباع و 160 نفر از کودکان ایرانی بوده‌اند.

آمارهای مدیر کل بهزیستی استان تهران حکای از  آن دارد: براساس آمار اخذ شده 85 درصد از کسانی که در این طرح جمع‌آور شده‌اند از افراد بیگانه بودند که یکی از معضلات در اجرای طرح محسوب می‌شوند و شاید بخش قابل توجهی از این افراد به صورت قانونی وارد کشور نشده‌اند. این در حالی است که یکی از موضوعاتی که در این فرآیند مورد توجه قرار دارد حمایت و توانمندسازی خانواده‌های این کودکان است که به صورت ویژه مورد حمایت سازمان قرار می‌گیرند.

به گفته شاهرخی؛  برای نخستین بار در طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابانی به ثبت عنبیه این کودکان پرداخته شده است و در واقع این کودکان پس از شناسایی مورد ثبت عنبیه قرار می‌گیرند و تمام اطلاعات آنها از طریق عنبیه ثبت خواهد شد و مشخص می‌شود یک کودک چند بار توسط سازمان بهزیستی جمع‌آوری شده است و در واقع تعداد کودکان که در چند نوبت توسط سازمان بهزیستی جمع‌آوری می‌شوند در این طرح به اندازه انگشتان دست است.

وی درباره آمار ترخیص کودکان و تحویل آنها به خانواده‌هایشان نیز گفته است: 724 کودک از 923 کودک ترخیص و به آغوش خانواده‌هایشان بازگشته‌اند که در ادامه تحت حمایت سازمان بهزیستی و توانمندسازی خانواده قرار گرفته‌اند که این فرآیند توسط مددکاران اجتماعی پیگیری می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان تهران تاکید کرده است: حدود 4 هزار نفر در این بخش هستند که از این تعداد حدود 2 هزار نفر کودکان کار و مابقی کودکان زباله‌گرد هستند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه