news-details

دو ماراتن مدیریت شهری اصلاح طلبان برای اتمام پروژه های نیمه کاره!

به رغم اینکه مدیریت این دوره شهر تهران 4 سال زمان داشت تا تکلیف پروژه های نیمه کاره را تعیین کند، اما یک هفته مانده به انتخابات 1400 در تلاش است تا کارنامه خود را پر جلوه دهد.

به گزارش گام نو؛ از اتنهای سال گذشته بود که دوی ماراتن شهرداری تهران برای تکمیل پروژه های شهری چه آنهایی که در این دور مدیریت شهری کلیت زده و چه پروژه های باقیمانده از دوره گذشته بود. رویکردی که شهروندان را با این سوال روبه رو کرد  چرا مدیریت شهری در طول 3 سال گذشته عملکرد قابل قبولی از خود نشان نداد. انجام رونمایی هادر دقیقه 90 یکی از ترفندهای تبلیغاتی است که در آستانه انتخابات از سوی دولتمردان و یا مدیران شهری به کار گرفته می شود موضوعی که رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور به آن اشاره  و تاکید کرده است: مدیران شهری از انجام مراسم کلنگ زنی پروژه های شهری به صورت تبلیغاتی پرهیز کند.

در شهرداری تهران نیز افتتاح یکباره ایستگاه های مترو پایتخت بعد از 3 سال انتظار شهروندان و همچنین تکمیل بخش قابل توجهی از آن در دوره گذشته نخسین گامی بود که آقای شهردار به همراه اعضای شورای شهر تهران برداشتند.

اکنون نیز در نظر دارند تا پروژه رونمایی از مرمت بخش غربی میدان که سال 98 دچار آتش سوزی شد را با برگزاری مراسمی افتتاح کنند.

پروژه ای که وعده رونمایی و بهره برداری مجدد آن یک سال قبل به تهرانی ها داده شده بود. این در حالی است که معاون سازمان زیبا سازی شهر تهران خبر از رونایی از این میدان تاریخی در تابستان 1400 داده است.

زمانی که این میدان دچار آتش سوزی شد، شهردار تهران بلافاصله پس از حادثه در صفحه شخصی خود در توئیتر اعلام کرد: در کنار پیگیری بازسازی سریع میدان حسن آباد که بخشی از هویت تاریخی تهران زیباست، نظارت بر ایمنی اماکن تجاری و انبارهای پیرامون آن را با جدیت دنبال خواهیم کرد.

این در حالی است که به رغم وعده حناچی خبری از بازسازی سریع نبود تا اینکه پس از 23 ماه از وقوع حادثه شهردار تهران گفت:نمای میدان بازسازی شده ولی پلاک پشتی آن مربوط به بخش خصوصی است که در حال مرحله تأیید برای طراحی آن هستند و چون ثبت ملی شده هم میراث فرهنگی اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

هر چند در طول 2 سال اخیر اعضای شورای شهر تهران چند باری بابت تایر در روند بازسازی و مرمت این میدان از شورای پنجم شهر تهران تذکر و کارت زرد دریافت کرد اما این تذکرات نیز تاثیری در تسریع در روند باز سازی میدان حسن آباد نداشت.

حجت نظری، عضو شورای شهر تهران از جمله این منتقدین بود که اعلام کرد: پیشینه این میدان و ارزش میراثی و معنوی آن برکسی پوشیده نیست. چرا ساختمانی که به ثبت ملی رسیده و جزو آثار فاخر ملی و بخشی از هویت شهری ما محسوب می‌شود، باید به محل فروش ابزار و یراق بدل شود؟دیگر اینکه چرا سیستم‌های به‌روز اطفا و هشدار حریق در این ساختمان‌ها نصب نشده بود و نظارت لازم توسط شهرداری صورت نگرفت؟

به اعتقاد این عضو شورای شهر تهران؛ به نظر می‌رسد لازم است شهرداری تهران با هماهنگی اتاق اصناف و دیگر متولیان امر، نسبت به تغییر کاربری‌های نامتجانس در بافت تاریخی و فرهنگی اقدام کند.

اما رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران در رابطه با روند مرمت این میدان عنوان کرده بود: از شهردار تهران که خود از اساتید گروه مرمت دانشکده معماری دانشگاه تهران است، تقاضا دارم ضمن مذاکره و مساعدت با مالک ساختمان موردنظر که مرمت داخل و نمای پشتی ساختمان را بر عهده دارد، با همکاری دانشگاه تهران و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فرآیند مرمت این بنای تاریخی و اتمام آن در اسرع وقت صورت گیرد.

به رغم تمامی تذکرات معاون فنی سازمان زیباسازی شهرداری تهران درباره روند بازسازی میدان حسن آباد به خبرگزاری فارس گفته است: در حال حاضر نسبت به گذشته با سرعت بیشتری در حال مرمت این میدان هستیم و حتماً اقدامات تا پایان تابستان به اتمام می‌رسد و میدان با شرایط جدید مورد رونمایی قرار می‌گیرد. البته تلاش داشتیم تا آخر خرداد این قضیه به پایان برسد، ولی متأسفانه این مسئله امکان‌پذیر نیست.

سمیه فدائی‌نژاد یادآور شده است: بنده از اردیبهشت سال 99 به عنوان فنی سازمان زیباسازی مشغول فعالیت شدم، در حالی که میدان حسن‌آباد در تیر سال 98 طعمه حریق شده بود. تا آن زمان که من به سازمان زیباسازی آمدم، حتی قراردادهای مربوط به مرمت میدان منعقد نشده بود. فقط همکاری‌هایی در این راستا با دانشگاه تهران انجام شده بود و تفاهم‌نامه‌ای با آقای جاهد به عنوان مالک اصلی این محدوده داشته‌اند.

به گفته معاون سازمان زیبا سازی شهر تهران؛ از اردیبهشت 99 به صورت سریع و اضطراری، طرح اولیه برای میدان حسن‌آباد تهیه کردیم و مدیران پیمان مشخص شد تا اقدامات لازم انجام گیرد. پس از آن مناقصه برای کار اجرایی نیز صورت گرفت.

فدائی نژاد تاکید کرده است:  از آنجا که میدان قجری حسن‌آباد ثبت ملی است، باید هماهنگی‌های لازم با سازمان میراث فرهنگی و شهرداری تهران، همچنین همه مالکان و ذینفعان انجام گیردد. به هر حال همه این مسائل باعث شده که مرمت میدان زمانبر باشد، ولی اکنون کار با روال سریع‌تری در حال انجام است.

به گفته وی؛ ‌از حدود یک ماه دیگر شهروندان شاهد تغییرات محسوس در میدان حسن‌آباد خواهند بود و بنرهای لحاظ شده کاملا برداشته می‌شود. تزئینات نما و گچ‌بری‌ها و همچنین ساخت سرستون‌ها چندین بار مورد بررسی، ارزیابی و قالب‌گیری قرار گرفته و از آنجایی که نمونه‌های اصلی هم قبلا دچار فرسایش شده بود ایجاد نمونه مناسب زمانبر بوده است.

افتتاح باغ راه حضرت فاطمه (س) طی ماه آینده در پایتخت

این در حالی است که شهردار منطقه 17 تهران نیز خبر از بهره برداری از باغ راه حضرت فاطمه در ماه آینده داده و گفته است: بعد از اینکه مسیر تردد قطار تهران به تبریز به زیرزمین انتقال پیدا کرد و بخش بزرگی از مشکلات ساکنان همجوار خط راه آهن برطرف شد، تصمیم گرفته شد تا بازآفرینی در محله روی تونل خط راه آهن تهران _ تبریز صورت گیرد.

به گفته لطفی؛ با همکاری شهرداری تهران و شرکت راه آهن تصمیم گرفته شد به روی تونل ریل راه آهن مسیر تهران ـ تبریز محیطی مفرح برای ساکنان این محله که در سالیان گذشته با مشکلات تردد قطار روبه رو بودند شکل گیرد که این طرح به نام حضرت فاطمه (س) مزین شده است و این طرح 9 کیلومتری سه کیلومتر آن در مساحت 90 هزار متر مربع در محدوده منطقه 17 قرار دارد.

شهردار منطقه توضیح داده است: مسیر دوچرخه سواری در این طرح به دو شکل در حال انجام است که بخش نخست آن از میدان شهدای مدافح حرم تا امامزاده حسن(ع) حدوده  1600 متر از شرق به غرب و بخش دوم از بزرگراه آیت الله سعیدی تا امامزاده حسن(ع)  حدوده 1400 متر از غرب به شرق در حال اجرا است و تاکنون بخش قابل توجهی از ان به اتمام رسیده و تا پایان تیر ماه به شکل کامل مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه