news-details

دست های پنهان پدرخوانده ها در مهره چینی شورای ششم شهر تهران!

عدم اعلام کد تایید صلاحیت مرتضی طلایی توسط هیات نظارت مجلس به رغم تایید وی توسط هیات اجرایی انتخابات شورای ششم شهر تهران نشان داد برخی پدرخوانده های اصولگرا به دنبال مهره چینی یکدست با هدف پیشبرد اهداف حزبی در مقابل خواست مردم هستند!

به گزارش گام نو؛ رد صلاحیت و یا عدم اعلام کد تایید صلاحیت برخی از کاندیداهای اصولگرا توسط هیات نظارت مجلس آن هم در شرایطی که هیات اجرایی آنها را تایید کرده بودند، دو نتیجه گیری را در مقابل مردم قرار داده است. نخست آنکه برخی از پدرخوانده های پیدا و در سایه اصولگرا علی رغم شعارهایی که به نفع مردم و برای مردم بیان کرده اند، بیشتر از آنکه دغدغه تهرانی ها و توقف اداره شهر در 4 سال اخیر را داشه باشند، به دنبال سهم خواهی های سیاسی خود برای تثبیت موقعیت مهره های از پیش تعیین شده در شورای شهر تهران و بدنه شهرداری دارند.

نکته قابل تامل نیز عدم اعلام کد تایید صلاحیت مرتضی طلایی نایب رئیس شورای چهارم شهر تهران توسط هیات نظارت است. فردی که بررسی پرونده وی توسط هیات اجرایی به رغم ادعاهایی که در خصوص دریافت املاک نجومی توسط وی و یا تخلفاتی که برخی از مدیران شهری و اعضای شورای های گذشته شهر تهران داشتند،  از سوی اصلاح طلبان از جمله شهردار تهران؛ پاک بود، اما صلاحیت او توسط هیات نظارت ابلاغ نشد.

گویا پدرخوانده ها به دنبال ارائه یک لیست با سرلیستی مشخص بوده و تنها راه برای انجام این ایده نیز حذف تنها رغیب انتخاباتی اصولگرایان بوده است. رقابت غیر عادلانه ای که حتی امکان انتخاب را هم از شهروندان تهرانی می گیرد.

پدرخوانده های در سایه به خوبی می دانستند طلایی با جلساتی که با شهروندان در تمامی محله های شهر تهران داشتند و حمایت جبهه همنا از کاندیداتوری ابراهیم رئیسی از یک سو و از سوی دیگر انتخاب وی به عنوان رئیس ستاد انتخابات تهران شورای وحدت دلایل کافی ای است که می تواند در صورت تایید صلاحیت مرتضی طلایی تمامی معادله های از پیش تعیین شده را برهم بزند.

به عبارت دیگر سرلیستی مرتضی طلایی آنقدر برای رقبای اصولگرا آنقدر گران تمام شد که تنها راهکار باقی مانده، حذف وی بود نه ائتلاف و دادن لیستی مشترک!

به نظر می رسد این پدرخوانده ها بیشتر تمایل داشتند از پشت میز بدون تعامل با مردم و شنیدن مسائل و مشکلات آنها تمامیت خواهی خود را برای تصاحب یکدست صندلی های شورا رقم بزنند.

نکته دیگر که برخی از منتقدان به آن اشاره می کنند نقش رئیس مجلس در مهره چیی اصولگرایان در شورای ششم شهر تهران است. عدم اعلام تایید صلاحیت مرتضی طلایی توسط هیات نظارت بر شوراهای مجلس این سوال را مطرح کرده است که آیا قالیباف که اکنون ریاست قوه مقننه را برعهده دارد، همچنان به خیابان بهشت و مهره چینی یاران خود در شورای شهر تهران فکر می کند؟ یا اینکه راهکار رئیس مجلس برای همسو کردن طلایی با سیاست های از پیش تعیین شده در شورای شهر تهران توسط اصولگرایان عدم اعلام صلاحیت او بوده است؟

مساله دیگری که در این میام مهم به نظر می رسد اقدام غیر قانون هیات نظارت در مورد عدم اعلام نام مرتضی طلایی به عنوان کاندیدایی است که در بررسی های هیات اجرایی و بعد از آن بررسی اولیه هیات نظارت کد تایید را دریافت کرده بود.

اما مرتضی طلایی بعداز انتشار لیست نهایی تایید صلاحیت شدگان انتخابات شورای ششم در نامه ای به وزیر با اعلام اینکه «پس از تایید صلاحیت اولیه در هیات نظارت تهران» در اقدامی که آن را فراقانونی و عجیب خوانده، نام برخی نامزدهای تایید صلاحیت شده در لیست نهایی از سوی هیات نظارت مرکزی انتخابات شوراهای شهر و روستا حذف شده؛ خواستار رسیدگی به این موضوع از سوی وزیر شده است.

دبیر کل جبهه همنا در نامه خود به رحمانی فضلی با اشاره به آنچه « قانون شکنی محتمل شورای مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای مجلس شورای اسلامی خوانده شده، آمده است که این « زمزمه خطرناک» امروز با انتشار فهرست اسامی کاندیداها، به حقیقت پیوست است.

به گفته وی؛ همانگونه که در ۲۷ اردیبهشت امسال، معاون سیاسی جنابعالی در نامه‌ای به ریاست محترم هیات مرکزی نظارت، اعلام نمود، این هیات به صراحت قانون در تبصره‌های ۴ و ۵ ماده ۶۳ ، حق ورود به موضوع افراد تایید صلاحیت شده را نداشته و صرفاً صالح به رسیدگی به اعتراضات نامزدهای رد صلاحیت شده در شهرستان و استان می‌باشد. تایید صلاحیت کاندیداها در مراحل ماقبل، دارای اعتبار امر مختومه و خارج از صلاحیت قانونی هیات مرکزی نظارت قرار دارد.

طلایی با غیرقانونی و ظالمانه خواندن اقدام هیات نظارت در« عدم اعلام اسامی ده‌ها نامزد تایید صلاحیت شده و رد صلاحیت افراد در سراسر کشور » این اقدام را «خلاف صریح قانون و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص قانونگرایی و افزایش مشارکت شهروندان در انتخابات» توصیف کرده است.

وی افزوده که « این قانون‌شکنی»  رویه‌ خطرناکی است که به زعم او  « شائبه جدی در خصوص تلاش هیات مرکزی نظارت برای مدیریت نتیجه انتخابات و کمک مستقیم» به گروه و جریانی که تمامیت‌خواه خوانده را ایجاد می‌کند.

طلایی در پایان نوشته : همانطور که پیشتر، وزارت محترم کشور، مخالفت خود را با این قانون‌شکنی بیان داشته، از جنابعالی به عنوان متولی برگزاری انتخابات، درخواست می‌نمایم تا در برابر این تصمیم غیرقانونی، اقدام مقتضی نموده و مانع تضییع حق ده‌ها کاندیدای انتخابات شوراها گردید.

این در حالی است که رئیس ستاد انتخابات تهران شورای وحدت در یادداشتی خطاب به مردم تهران نوشت: در چهار سال گذشته و پس از پایان دوران شورا، در محلات و مناطق شهر تهران و استان‌های کشور حرکتی اجتماعی را با همراهی جمع کثیری از شهروندان و فعالان سیاسی و اجتماعی، با هدف تاثیرگذاری در تثبیت و گسترش فرهنگ کار و خدمت و افزایش مشارکت شهروندان آغاز کردیم.

مرتضی طلایی در یادداشت خود عنوان کرد: من، مرتضی طلایی، سرباز کوچک نظام، در چهار سال گذشته و پس از پایان دوران شورا، در محلات و مناطق شهر تهران و استان‌های کشور عزیزمان، حرکتی اجتماعی را با همراهی جمع کثیری از شهروندان و فعالان سیاسی و اجتماعی، با هدف تاثیرگذاری در تثبیت و گسترش فرهنگ کار و خدمت و افزایش مشارکت شهروندان به ویژه در انتخابات حساس پیش رو آغاز نمودم. این حرکت، با پیوستن جمعیت‌ها و گروههای دیگر، در قالب جبهه همنا اعلام موجودیت نمود و اینک به عنوان بخشی از شورای وحدت، در فضای انتخابات، با ظرفیت چند ده هزار نفر از هموطنان عزیزمان، مشغول فعالیت است.

شورای وحدت و همنا، مدت‌ها پیش از شروع روند انتخابات، مجدانه بر ضرورت حضور آیت‌الله رئیسی در عرصه انتخابات تاکید نموده و همواره بر حمایت کامل و منحصر خویش از ایشان، پافشاری نمودند.

اینک هر چه به زمان برگزاری انتخابات نزدیک می‌شویم، به ویژه پس از تایید صلاحیت حقیر توسط هیات نظارت شهرستان و استان تهران و سپس فعالیت گسترده ذیل ستاد حضرت آیت‌الله رئیسی و برگزاری چند همایش بزرگ، خشم گروه‌ها و جریان‌هایی که حضور آیت‌الله در عرصه ریاست جمهوری برایشان سنگین آمده و برنامه‌هایشان را بر هم ریخته بیشتر، و دامنه حملات، تخریب ها، شایعه پراکنی‌ها و تحرکات خاص، سنگین‌تر می‌شود. آن هم در شرایطی که مقام معظم رهبری در ایام اخیر، بارها بر ضرورت تلاش برای افزایش مشارکت، قانون‌گرایی و پرهیز از وقوع ظلم و جفا در اثر شایعه پراکنی و تخریب‌ها، تاکید نمودند.

وقایع روزهای اخیر، نگارنده را به یاد واقعه‌ای در تاریخ معاصر می‌اندازد. در بحبوحه ماجرای جمهوری رضاخانی، عده‌ای به تحریک و تطمیع او در مقابل مجلس، شعار مرده باد مدرس سر می‌دادند، آن شهید سعید، در حرکتی تاریخی، رو به ایشان فریاد زد: مرده باد رضاخان! مرده باد سردار سپه! زنده باد خودم! اگر من نباشم، چه کسی به شما پول خواهد داد تا چنین کنید؟!

حالا بلاتشبیه، و صد بار بلاتشبیه، به بخشی از این پروژه بگیران تخریب چی میگویم: اگر من و امثال من نباشیم، چه کسی به شما پروژه‌های نان و آب‌دار خواهد داد؟

دبیر کل جبهه همنا همچنین در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا  در پاسخ به این سوال که این شائبه وجود دارد که به دلیل اختلاف‌نظر و ارائه لیست جداگانه از سوی شما، تصمیم بر عدم حضورتان در انتخابات گرفته شده است؟ توضیح داد: نمی‌دانم و الان نمی‌توانم اظهارنظر کنم. صرفا بنای ما مشارکت حداکثری مردم پای صندوق رای و دوم انتخاب خوب بوده است. ما فکر می‌کنیم که مردم بهتر می‌توانند انتخاب و تصمیم‌گیری کنند تا اینکه جریان‌های سیاسی به صورت ساندویچی برای آن‌ها تصمیم گیری کنند و به آن‌ها القا کنند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه