news-details

تلاش رئیس کمیسیون شهرسازی شورا برای دور زدن شورای شهر تهران بی نتیجه ماند

هر چند رئیس کمیسیون شهرسازی شورا سعی کرد تا با دور زدن شورای شهر مصوبه ای را در حمایت از صاحبان باغات شهر تهران در کمیسیون ماده 5 به تصویب برساند، اما این مصوبه توسط رئیس شورای شهر باطل شد.

به گزارش گام نو؛ به نظر می رسدبرخی از  اعضای  اصلاح طلب شورا برای کسب رای از مالکان باغات که به دلیل شعار این دوره شورای شهر تهران برای حذف تخریب باغات و تصویب مصوبه خانه باغ ؛ به دست آورد، اقدام به تصویب طرح انتقال توسعه در کمیسیون ماده5 کرد. اقدامی که به گفته محسن هاشمی دور زدن شورای شهر بوده است.

رئیس شورای شهر تهراندر جلسه امروز شورا عنوان کرد: تصویب کلیات اجرای طرح حق انتقال توسعه (TDR) بدون حد نصاب رسیدن اعضا یک کار غیرقانونی و خط کشیدن به صورت شورا بوده است.

موضوعی که نشان می دهد محمد سالاری برای کسب رای در انتخابات شورای ششم سعی دارد تا با زیر پا گذاشتن شعارهای اصلاح طلبان سعی دارد تا دل بخش مرفع شهروندان تهران را که اتفاقا تعداد آنها نیز اندک است، به دست آورد. این در حالی است که برخی از منتقدان مدیریت شهری بر این باورند که رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر با انجام این کار نشان داد که پرداخت هزینه های تبلیغاتی وی چه کسانی هستند!

اما محسن هاشمی در تذکری که به محمد سالاری داد، عنوان کرد: درباره کلیات اجرای طرح حق انتقال توسعه (TDR) در شورا مصوبه‌ای داشتیم که شهرداری ملزم شد انتقال حق توسعه را به شورا بیاورد و تبدیل به یک مصوبه و آئین نامه مشخصی می‌شد که مشکلی برای آن پیش نیاید.

به اعتقاد وی؛ متأسفانه به جای اینکه این موضوع به شورا بیاورند در جلسه کمیسیون ماده ۵ آوردند و در آن جلسه تذکر دادم که در شورای عالی معماری و شهرسازی و صحن شورا مطرح شود بعد تبدیل به کمیسیون ماده ۵ تشکیل شده و این جلسه به حد نصاب نرسید و اعتراض کردم که چون به شورا نیامده و از نظر من این مصوبه غیر قانونی است.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد:  آقای سالاری خواهش می‌کنم شورا را دور نزنید، اگر می‌خواهید کلیات اجرای طرح حق انتقال توسعه (TDR) را اجرا کنیم باید به طوری باشد که مشکلی برای منابع و هزینه‌های شهرداری ایجاد نشود.

به گفته هاشمی؛ برخی مناطق به دلیل میراث فرهنگی حق و حقوقی ایجاد می‌شود و دیدم بحث باغات هم آقای سالاری افزوده‌اند که هزینه‌ای را برای شهرداری ایجاد می‌کند اگر کسی نتواند باغش را بسازد با انتقال حق می‌تواند در منطقه دیگری برج بسازد.

رئیس شورای شهر تهران بر این باور است: مصوبه دیروز غیرقانونی بود و باید این مصوبه باطل شود تا شورا برای این مصوبه تصویب شود.از سوی دیگر در این جلسه کسی نبود رأی دهد، آقای سالاری حق رأی نداشتید و این کار غیرقانونی خط کشیدن به صورت شورا بود.

این در حالی است که رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در جلسه امروز شورای شهر تهران عنوان کرد: لازم می‌دانم از اعضای محترم کمیسیون ماده پنج تهران و همکارانم در شورای شهر تشکر کنم که با تلاش و همراهی آنها، بالاخره پس از سال‌ها پیگیری و برگزاری صدها جلسه کارشناسی، کلیات اجرای یکی از مهم‌ترین طرح‌های موضوعی طرح جامع شهر تهران یعنی حق انتقال توسعه (TDR) برای جبران عدم النفع بسیاری از شهروندان عزیز تهرانی به تصویب رسید.

به گفته سالاری؛ بسیاری از شهروندان که املاک آنها در محدوده‌هایی از شهر تهران، از جمله بافت تاریخی یا باغ‌ها قرار دارد، نمی‌توانستند حقوق مکتسبه خود از طرح‌های شهری و طرح تفصیلی را بگیرند و دچار عدم النفع می‌شوند. برای رفع این مشکل، دولت می‌بایست طی سال‌های گذشته لایحه‌ای را ارائه می‌داد و در دولت و مجلس به تصویب می‌رسید اما متأسفانه علی رغم پیگیری‌ها مکرر، به سرانجام نرسید.

این عضو شورای شهر تهران بر این باور است: شورای شهر و شهرداری تهران در این دوره برای جبران عدم النفع صاحبان املاک و اراضی واقع در بافت تاریخی و یا افرادی که نسبت به ایجاد باغ اقدام کرده‌اند، موضوع حق انتقال توسعه (TDR) را پیگیری کرد و نهایتاً روز گذشته با حمایت اعضای کمیسیون ماده پنج، تصویب شد و امیدواریم بزودی اجرایی شود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه