news-details

تبدیل تهران به برند گردشگری خواست این دوره نبود!

کارشناسان گردشگری بر این باورند با توجه به ایجاد زیرساخت هایی که در طول یک دهه قبل در تهران ایجاد شده، تهران در این دوره مدیریت شهری می توانست به برند گردشگری تبدیل شود

به گزارش گام نو؛ با نگاه اجمالی به عملکرد این دوره تصمیم گیران و مدیران شهر تهران به این نتیجه می رسیم که خواست این دوره برای تبدیل تهران به یکی از مقاصد گردشگری نبود. روز گذشته شهردار تهران در حاشیه جلسه شورا، بعداز ارانه گزارش تحویل و تحول شهر تهران در جمع خبرنگاران اعتراف کرد : «از اینکه تهران به یک برند گردشگری در طول دوره ایر تبدیل نشد، متاسف است» موضوعی که در طول سال های اخیر بارها توسط کارشناسان شهری مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

یک کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری اعتقاد دارد: دلیل اینکه تا کنون تهران به یک مقصد گردشگری تبدیل نشده، به تفکر مدیران و تصمیم گیران مدیریت شهری و متولیان باز می گردد. به عنوان مثال چندی پیش که بالاخره مجموعه فرهنگی، تاریخی و هنری برج طغرل افتتاح شد، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در صحبت های خود به این مساله اشاره کرد تهران به دلیل اینکه هیچ جاذبه گردشگری ای نداشته و بیشتر محل گذر بوده، باعث شده پایتخت به مقصد گردشگری تبدیل نشود.

نوید صالح وند با اشاره به اینکه طرز تفکر مدیران شهری مانع از رشد و تبلور جاذبه های پنهان و آشکار گردشگری در شهر تهران شده است، افزود: این طرز تفکر به عدم شناخت پتانسیل بلقوه ای که در این کلانشهر وجود دارد، منجر می شود. زیر کالبد سیمانی و فلزی این شهر موقعیت هایی هنوز به یادگار مانده که می تواند تهران را به مانند پایتخت بسیاری از کشورهای صاحب نام در حوزه گردشگری به یک مقصد تبدیل کند. اما رویکرد اقتصادی و سرمایه داری در طول دهه های اخیر به جای تقویت این المان ها و هویت های به جای مانده از دل تاریخ به دنبال راه هایی برای تخریب آن هستیم.

وی با اشاره به جاذبه هایی که در تهران به عنوان مقصد گرشگری وجود دارد، ادامه داد: در کنار هویت تاریخی این کلانشهر، جاذبه های دیگری مانند گردشگری طبیعی، جاذبه مکان های خاطره انگیز، گردشگری مدرن، گردشگری فرهنگیف گردشگری خرید و ... نیز وجود دارد. نکته مهم ای است که متولیان و مدیران شهری راهی برای به هم پیوستگی این المان ها و جاذبه های گردشگری شهر تهران پیدا کنند.

این استاد دانشگاه با اشاره به بی توجهی به موضوع گردشگری شهر تهران در قانون بودجه 4 سال اخیر مدیریت شهری نیز مشهود است، بیان کرد: با یک نگاه کذرا و کوتاه به قانون بودجه 4سال اخیر شهر تهران به خوبی می توان فهمید که مدیران و تصمیم گیران شهری و متولیان این بخش آیا علی رغم صحبت ها و تاکید هایی که به موضوع گردشگری این شهر دارند، در برنامه ریزی های کوتاه و بلند مدت خود به این مساله نیز فکر می کنند، یا تنها حرف های زیبا برای به دست آوردن دل مردم و کارشناسان این حوزه به زبان می آورند. در قانون بودجه شهرداری تهران در بخش فرهنگی و اجتماعی باید با ذره بین به دنبال بودجه ای برای توسعه گردشگری در تهران گشت و هین مساله نشان می دهد رفتار مدیران شهری در این دور برخلاف ادعاها و شعارهایی است که مطرح می کنند.

وی با بیان اینکه گردشگرانی که به ایران سفر می کنند، جزو گردشگران فرهنگی هستند که هدف مشخصی از انجام این سفر دارند، تاکید کرد: اگر در نظر داشته باشیم تا تهران به یک مقصد گردشگری در کنار شهرهایی مانند اصفهان، شیراز، یزد و... تبدیل شود باید به المان های فرهنگی این شهر توجه کنیم تا یک جاذبه برای گردشگران تبدیل شود. ما حتی در بحث گردشگری مجازی و شناساندن جاذبه های شهر تهران در ابعاد مختلف به خوبی عمل نکرده ایم.

به اعتقاد صالح وند، اگر تا قبل از شیوع بیاری کرونا شاهد گردشگران خارجی در تهران بودیم، به این دلیل بود که فرودگاه بین المللی امام خمینی یکی از مبادی ورودی آنها به کشور است به همین دلیل گشت و گذار کوتاه در این شهر تا رسیدن به مقاصد اصلی گردشگری خود گشتی در تهران می زدند. به عبارت دیگر تهران مقصد اصلی نبود.

این کارشناس گردشگری در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به موضوع گردشگری دالی و تشویق تهرانی ها به گشت و گذار در شهر تهران گفت: اگر از مساله گردشگران خارجی و حتی گردشگران استانی بگذریم، ما حتی جاذبه های محلی را به پایتخت نشینان معرفی نکرده ایم. حتی می توان در هر محله و یا در پهنه از شهر تهران جاذبه هایی مانند پاتوق های محلی برای شهروندان ایجاد کرد تا در ایامی که درگیر شیوع بیماری کرونا هستیم فرصتی برای گشت و گذار تهرانی ها با رعایت پروتکل های بهداشتی فراهم کنیم.

وی افزود: اکنون سوال این است که چرا در گام نخست در طول این سال ها محله های شهر تهران دارای فضایی تحت عنوان خانه خاطره ها ندارند؟ در حالی که شهرداری تهران می توانست با ایجاد چنین فضایی در محله ها یک پاتوق فرهنگی، تفریحی ایجاد کند. موضوع اصلی این است که مدیران و تصمیم گیران شهر تهران به رغم شعارهای زیبایی که سر می دهند و تهران را شهری برای همه می بینند همچنان به توسعه کالبدی این شهر توجه دارند و روح آن که شهروندان هستند و بعد اجتماعی و فرهنگی این شهر توجهی ندارند.

نوید صالح وند با تاکید بر اینکه جای تاسف است که پایتخت نشینان تهران رابه خوبی نمی شناسند، ادامه داد: شهری که منابع اقتصاد پایدار خود را به خوبی نشناسند نمی تواند اقتصاد و درامدزایی پایدار داشته باشد. اقتصاد پایدار از محله ها شروع می شود و توجه به فرصت گردشگری می تواند درآمدزایی پایدار شهری را از محله ها کلید بزند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه گردشگری  باعث ایجاد وحدت نه تنها در کشور بلکه در شهر تهران می شود، بیان کرد: تمام شهرهای مطرح دنیا به این نتیجه رسیده اند که وابستگی به یک منبع درآمدی محدود ماند نفت می تواند باعث رونق اقتصادی شود به همین دلیل با پشتوانه هایی که در اختیار داشتند، به منابع درآمدی دیگری و البته پایدار مانند گردشگری روی آوردند. در این راستا در کنار هویت تاریخی شهرها موضوعاتی مانند کافه ها، رستوران ها، کتابخانه ها، مراکز فرهنگی و هنری مانند موزه ها، فضاهای عمومی و .... به مانند دانه های یک زنجیر به ه کمک کرد تا صنعت گردشگری شهری ایجاد شده و شهروندان در گام نخست از این تغییر رویکرد و نگاه اقتصاد منتفع شوند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه