news-details

شهردار تهران راضی؛ اعضای شورای شهر ناراضی!

صبح امروز شهردار تهران در حالی گزارش موسوم به تحویل و تحول رادر صحن علنی شورا ارائه کرد که به اعتقاد اعضای شورای شهر تهران هیچ کدام از نکاتی که باید در ای گزارش رعایت شود، زیر پا گذاشته شده بود.

به گزارش گام نو؛ به رغم اینکه پیروز حناچی، شهردار تهران از گزارشی که تحت عنوان گزارش تحویل و تحول شهر تهران در صحن شورای شهر قرائت کرد، راضی بود و می توانست پوششی برای تحقق تمام وعده هایی که در دوره مدیریت خود مطرح کرده بود، باشد، اما اعضای شورای شهر تهران این گزارش را فاقد کیفیت لازم دانسته و نسبت به آن نقد داشتند.

سخنگوی شورای شهر تهران در این باره عنوان کرد: من از شهردار گلایه‌مندم چرا که این گزارش تحویل و تحول شهرداری بدون مطرح شدن نقطه‌نظرات اعضای شورای شهر بازتاب پیدا می‌کند.

علی اعطا یادآور شد:  با توجه به قرار گرفتن گزارش تحویل و تحول شهرداری تهران در دستور جلسه امروز شورای شهر ، در این دستور تاکید شده که این گزارش برای تدقیق بیشتر و بررسی جامع‌تر در کمیسیون تلفیق مطرح می‌شود و این بدان معناست که نباید این گزارش ابتدا در صحن شورا قرائت شود بلکه گزارش اولیه ابتدا باید در کمیسیون تلفیق مطرح شود.

به اعتقاد این عضو شورای شهر تهران؛ این گزارش بر اساس مصوبه شورای شهر مطرح می‌شود و متناظر با گزارشی است که محمدعلی نجفی نخستین شهردار دوره پنجم مدیریت شهری، در سال ۹۶ قرائت کرد و بازتاب گسترده‌ای داشت. آنچه امروز در صحن علنی شورا مطرح شد، بدون استماع نظرات اعضای شوراست و پس از این دیگر رفتن این گزارش به کمیسیون تلفیق فایده‌ای ندارد، چون آنچه که امروز در صحن ارائه شد به عنوان سند مورد توجه افکار عمومی قرار خواهد گرفت.

اعطا با تاکید بر اینکه عدم ارائه این گزارش به کمیسیون تلفیق خلاف نص صریح مصوبه شوراست، تاکید کرد: گزارشی که پیروز حناچی امروز قرائت خواهد کرد مورد توجه قرار می‌گیرد، نه گزارشی که در کمیسیون تلفیق مطرح و نهایی می‌شود. این در حالی است که ۲۱ نفر از اعضای شورا در صحن شورا تشخیص و تدبیر داشتند.

به گفته وی؛ اعضای شورای شهر تصویب کردند که این گزارش در کمیسیون تلفیق صرفاً قرائت و استماع شود و این نص صریح مصوبه است که از آن تخطی شد. گلایه‌مندم چرا که این گزارش بدون مطرح شدن نقطه‌نظرات اعضای شورای شهر بازتاب پیدا می‌کند. پیش از این نیز با مظاهریان معاون شهردار تهران در این خصوص گفتگو داشتیم که ایشان گفتند صورت بندی مقایسه‌ای در این گزارش مقدور نیست. از شهرداری خواستیم در این خصوص جلسه داشته باشند که نپذیرفتند و کارشناس خود را نیز به جلسه نفرستادند.

جای خالی سیاری از خدمات مهم مدیریت شهری

این در حالی است که رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران نیز با انقاد از گزارش آقای شهردار عنوان کرد:  جای بسیاری از خدمات مهم مدیریت شهری در گزارش تحویل و تحول شهردار تهران خالی است.

به اعتقاد محمد علیخانی؛ همانطور که همکاران اشاره کردن جای بسیاری از خدمات مهم خالی است نظیر خیابان کامل و تی او دی خالی است. آقای هاشمی شما در ابتدای دوره نکته ای را اشاره داشتید که مترو خیلی فعالیتی نداشته و خیلی از این حرف برداشت اشتباه کردند و هنوز هم به آن استناد می کنند. تا شهریورماه سال  ۹۶ بالغ بر۲۰۵ کیلومتر مترو به  بهره برداری رسید که تا پایان تیر ماه این رقم  به ۲۴۶ کیلومتر خواهد رسید. یعنی در این دوره نزدیک به ۴۰ کیلومتر مترو اضافه می شود و ۱۵ درصد مسیر ها در این دوره ساخته شده و به بهره برداری رسیده است.

این عضو شورای شهر تهران یادآور شد: ۳۲ ایستگاه از ۱۴۲ ایستگاه در این دوره افتتاح شده یعنی  ۲۲ درصد ایستگاه های مترو در این دوره به بهربرداری رسیده است که  از این حیث اولویت اول شورای پنجم مسئله توسعه حمل و نقل عمومی  و کاهش آلودگی هوا بوده و  بسیار جای تشکر دارد و باید به عزیزان فعال در کمترو و حمل و نقل عمومی خسته نباشید گفت و تلاش پرسنل شهرداری نیز جای تقدیر و تشکر دارد.

به گفته علیخانی؛ در دوره پنجم در توسعه مترو نسبت به بحث بزرگراهی  ۵ برابر افزایش اعتبار داشتیم که از دستاورد های خوب این دوره است .امیدواریم در کنار این موارد بحث تی او دی و خیابان کامل نیز در گزارش تکمیلی مد نظر قرار گیرد.

ارسال گزارش تحویل و تحول به شهردار و رییس شورای شهر سابق تهران

اما رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران پس از استماع گزارش تحویل و تحول  نکته جالبی را اشاره کرد. مرتضی الویری یادآور شد: باید این گزارش با مدت مشابه دوره قبلی مقایسه شود. بهتر است پیش نویس این گزارش به آقای قالیباف و چمران به عنوان شهردار و رییس شورای سابق ارسال شود تا آنان نیز گزارش را ببینند و اگر جایی احساس می کنند غلو شده بازگو کنند.

عدم اشاره به باز پس گیری فضای عمومی شهر

محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران نیر بر این باور است: متاسفانه در این گزارش بیان نشد که مدیریت شهری دوره پنجم در چه فضایی شهر تهران را تحویل گرفت و مبتنی بر چه سختی ها و در چه بستری این اقدامات ارزشمند را انجام داد. ما در حالی شهر تهران را تحویل گرفتیم که ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی از گذشته به ما ارث رسیده بود، ظرفیت درآمدزایی طرح تفصیلی پیش خور شده بود، تحریم های ظالمانه بر کشور ما تحمیل شده بود، بسیاری از نهادها برای پیش برد امور با ما همراهی نکردند، دو شهردار ما بصورت غیر ارادی تغییر کرد و در ادامه پاندمی کرونا از راه رسید و این شرایط باید در این گزارش برای شهروندان تبیین می شد. همچنین باید اعلام می شد که برای پروژه های سخت افزاری که در دوره گذشته اجرا شده است و بسیاری از آن ها برای شهر تولید عارضه کرده اند، از چه محلی هزینه می شد.

ضرورت بررسی جامع اقدامات ۴ سال مدیریت شهری پنجم

رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران نیز بر ضرورت پرداخت جامع به اقدامات ۴ سال مدیریت شهری پنجم تاکید کرد و گفت: نمی‌دانم چرا آقای حناچی اینگونه گزارش ارائه دادند. شاید شتابی بوده است که اینگونه گزارش دادند. این گزارش بخشی از فعالیت ۴ ساله‌ای که در حوزه مدیریت شهری انجام گرفته بود. اما یقینا همه کارها و فعالیت‌های انجام شده نیست و در آن برخی از حوزه‌ها خیلی کمرنگ گزارش شده است در حالی که فعالیت‌های همکاران شما فعالیت‌های قابل تقدیری است.

زهرا صدر اعظم نوری بیان کرد: در این گزارش کارهای ارزشمند بسیاری انجام شد که باید برجسته شود. در حوزه خدمات شهری کارهای زیرساختی زیادی انجام شده است که فقط به گوشه‌هایی از آن اشاره کردید. یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه خدمات شهری در دوره کرونا مساله پایگاه‌های سلامت بود که تماما در طی کرونا در اختیار وزرات بهداشت قرار گرفت. در حوزه‌های مقابله با کرونا پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های متعددی تدوین و تنظیم شد که تا پیش از این وجود نداشت و به آن اشاره نشد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه