news-details

بازی حناچی از نقطه پایان نجفی!

امروز شهردار تهران گزارش تحویل و تحول 4 سال اخیر مدیریت شهری را در دوره اصلاحات ارائه کرد. گزارشی که سعی شد به عنوان آخرین تلاش اصلاح طلبان در 4 سال گذشته تلقینی برای تحقق وعده های داده شده باشد.

به گزارش گام نو؛ اگر محمد علی نجفی اولین شهردار دوره اصلاحات بود که در قالب گزارش 100 روزه و تحویل و تحول بیشتر از آنکه درباره برنامه های دوره جدید صحبت کند، درباره مدیریت شهری سابق حرف زد، پیروز حناچی نیز آخرین شهردار این دوره است که با این گزارش بار دیگر به جای اینکه به تحول این دوره اشاره کند سناریوی شخم زدن مدیریت شهری سابق را اجرا کرد.

نکته دیگری ک درباره این گزارش شهردار تهران وجود دارد، این است که آنچه پیروز حناچی به عنوان دستاوردهای این دوره مدیریت شهری به آن اشاره کرد، به اداره یک بعدی شهر تهران آن هم در حوزه شهرسازی اشاره داشت. گزارشی که حتی بعداز قرائت آن مورد انتقاد اعضای شورای پنجم شهر تهران نیز قرار گرفت.

آقای شهردار براین باور است که عمده پروانه‌های صادره خارج از قاعده را مربوط به توافق‌های دوره پیشین مدیریت شهری است.

وی در زمانارائه این گزارش عنوان کرد: گزارش تحویل و تحول در چند محور تنظیم شده است و بر اساس تشکیلات معاونتی نیست، گفت: بیشتر بر اساس محورهای فعالیت مدیریت شهری است.

به اعتقاد آقای شهردار؛ انضباط در ساخت و ساز، بهسازی کالبدی، عدالت توزیعی، ترافیک، مالیه شهرداری، ارتقا کارایی سازمانی، مشارکت اجتماعی و رضایت شهروندی، ایمنی و محیط زیست پایدار، حفاظت از میراث تاریخی و موضوع هوشمندسازی و شفافیت از محورهای گزارش پیش رو است.

حناچی به این مساله نیز اشاره کرد که گزارش تهیه شده تنها بر اساس اقدامات این دوره مدیریت شهری و شعارهایی است که به مردم داده شد. همین جمله نشان می دهد که مدیران اصلاح طلب از جمله شهردار تهران به دنبال تلقیق تحقق تمام وعده هایی که در ابتدای دوره به مردم تهران داده بوده اند؛ هستند.

وی عنوان کرد: سعی کردیم بگوییم در شهر تهران از سال ۹۶ تا ۱۴۰۰ چه رخ داده و با دوره قبل چقدر تفاوت داشته و چقدر در جهت تحقق شعارها رفتار کرده ایم. یکی از مگاپروژه‌های شهرداری در دوره جدید کاهش فروش تراکم با رویکرد عدالت محوری بود. شعار ما تهران شهری برای همه بود و در این شعار موضوع محوری عدالت است که همه آحاد شهروندان باید از مواهب شهر برخوردار شوند.

طبق گفته های حناچی؛ بازنگری در طرح تفصیلی و کاهش طبقات در پهن R، کاهش ۵۰ درصدی متوسط زیربنای سالانه پروانه‌های صادره مسکونی، کاهش ۶۳ درصدی تعداد پروانه‌های مسکونی مغایر با دستور نقشه‌ها، کاهش ۲۶ درصدی مجموع طبقات مازاد در پروانه‌های مسکونی مغایر، کاهش میزان مغایرت ارتفاعی پروانه‌های صادره در مناطق ۱ و ۲۲ از دستاوردهای این دوره بوده است.

وی یادآور شد:بخش عمده‌ای از پروانه‌های صادره در این دوره و آن‌هایی که خارج از قاعده بوده، مربوط به توافقات دوره قبل بوده است که ناچار به انجام آن بودیم . از سوی دیگر رشد بی‌رویه بلندمرتبه‌سازی که از دوره قبل آغاز شده بود مهار شد. البته شهرداری مخالف بلندمرتبه‌سازی نیست اما باید بر اساس قاعده باشد. کاهش ۸۷ درصدی در تعداد پروانه‌های ساختمان‌های بلندمرتبه را شاهدیم که از ۵۶۷ فقره به ۷۰ فقره رسیده است.

آقای شهردار با تاکید به این مساله که مخالف بلندمرتبه‌سازی نیستیم، توضیح داد: اما وقتی خارج از قاعده و برنامه اتفاق می‌افتد، جای نگرانی است.کاهش 90 درصدی زیربنای پروانه‌های بلندمرتبه‌ها از اقدامات این دوره است که از 34 میلیون مترمربع به 3 و نیم میلیون متر مربع رسیده است که عمدتا پروانه‌های از قبل توافق شده بوده است.

وی بر این باور است: در بخش توسعه شهری در چارچوب ‌طرح‌ جامع‌ عمل شده و افزایش ۶۶ درصدی طرح های موضعی و موضوعی در دستور کار قرار گرفت. همچنین طرح های مصوب ۲.۵ برابر افزایش یافت که از نتایج این دوره است که از جمله آن می‌توان به طرح‌های تفصیلی کن، فرحزاد، جنوب میدان شوش و جوانمرد قصاب اشاره کرد.

ادعای جالب شهردار تهران مهار جمعیت پذیری شهر تهران بود. البته افزایش عوارش شهری و گران شدن زندگی در شهر تهران از جمله عواملی بود که مانع از زندگی اقشار کم درآمد در این کلانشهر شد. اما شهردار تهران مهاجرت گروه های اقتصادی دهک پایین از شهر تهران را از جمله دستاوردهای این دوره مدیریت شهری دانست و گفت: در این دوره مهار روند روش جمعیت پذیری تهران را داشتیم و به این معنا که با کاهش صدور پروانه ظرفیت ایجاد جمعیت را متناسب با خدمات فراهم می‌کنیم. موضوعی که در دوره قبل رشد جمعیت پذیری مساله ای نبوده است اما ما اعتقاد داریم نسبت به مسائل حاکمیتی هم مسئولیت داریم.

به گفته پیروز حناچی؛ بیش از ۱۶ هزار هکتار از اراضی درشت دانه شهری با وسعتی در حدود یک پنجم مساحت شهر در دوره سال‌های ۹۶ تا ۹۹ تعیین تکلیف شد. بازآفرینی شهری و توسعه فضاهای عمومی، ۶ طرح بازآفرینی به مساحت  بیش از ۲۳۱ هکتار، اجرای سه پروژه بهسازی محیطی به مساحت ۶ هزار و ۷۰۰ هزار متر مربع و طراحی و اجرای بیش از ۸۴ هکتار میدان گاه شهری در این راستا انجام شد. همچنین ۱۲۲ هزار متر مربع فضای کارگاهی در مرکز شهر در سال‌های ۹۷ تا ۹۹ در جهت مناسب کردن فضای شهر برای شهروندان، جمع‌آوری شد.

برآوردهای آقای شهردار حکایت از آن دارد که پروژه‌هایی مانند کارخانه سیمان ری به مساحت ۹ هکتار، احداث ساختمان بلدیه، پروژه نیایش، میدانگاه امام خمینی، پلازای هفت تیر، خیالستان زندگی، باغ راه حضرت فاطمه زهرا و میدانگاه امیرکبیر در حوزه بازآفزینی شهری  قرار می گیرد.

تکمیل خطوط مترو تهران ادعای دیگری است که حناچی سعی کرددر گزارش تحویل و تحول به نام مدیریت شهری اصلاح طلبان معرفی کند. وی در این باره توضیح داد: یکی از رخدادهای جالبی که در بررسی‌ها خود را نشان داد افزایش سهم خطوط در ایستگاه‌های بهره‌برداری شده در پهنه های جنوبی شهر تهران بوده است. به طوری که سهم جنوب شهر تهران از مترو از کمتر از ۴۰ درصد به بیش از ۵۵ درصد در این دوره رسیده است.

به اعتقاد حناچی؛ در واقع بهره‌برداری ایستگاه‌های مناطق جنوبی تاثیر زیادی در بهسازی محیطی این مناطق داشته است. از طرف دیگر رشد ۶۸ درصدی هزینه‌های انجام شده هر کیلومتر مربع در مناطق جنوبی نسبت به مناطق شمالی ‌و رشد ۶۰ درصدی هزینه‌های انجام شده به ازای هر نفر در مناطق جنوبی به نسبت مناطق شمالی نشان می‌دهد شعارهایی که داده شده عملا در بودجه نشسته و محقق شده است.

حناچی درباره توسعه کمی و کیفی خطوط مترو یاداور شد: ۴۰ کیلومتر مسیر مترو در این چهار سال بهره‌برداری شد و ۲۶.۵ کیلومتر مسیر در خط ۶ و ۱۲ ایستگاه جدید بهره‌برداری شد و مترو شهر جدید پرند نیز در دستور کار قرار دارد.

 

وی درباره اجرای پروژه های توسعه محله‌ای نیز بیان کرد: مجموع اعتبارات این بخش در بودجه سال ۹۸ به میزان ۳۷۷ میلیارد تومان و در سال ۹۹ به میزان ۲ هزار میلیارد تومان و در سال ۱۴۰۰ به میزان سه هزار و ۷۴ میلیارد تومان افزایش یافت. در سال ۱۴۰۰ پروژه‌ها با همفکری شورایاری‌ محلات انجام شد و به محلات کم برخوردار بیش از گذشته توجه شد. از سال ۹۸ تا امسال ۲ هزار و ۴۸۷ پروژه اجرا شده که از این تعداد ۸۰ درصد در محله‌های کم برخوردار بوده است.

آقای شهردار در  رابطه با مناسب سازی شهر تهران نیز مدعی شد: در بحث مناسب سازی فضاها برای همه اقشار، شاهد اقداماتی از جمله نصب ۳۰ درصد از کل پله های برقی و ۳۶ درصد از کل آسانسور ها بودیم که در حوزه حمل و نقل عمومی طی ۲۲ سال بهره برداری مترو در این دوره مدیریت شهری این اقدام صورت گرفت. ۱۷۰ بازار میوه و تره بار و ۵۲ هزار متر مربع از معابر مناسب‌سازی شده است.  همچنین۲۶۱ کیلومتر از پیاده‌روها و  ۱۵۴ باب ساختمان و ۲۷۹ ایستگاه بی ارتی نیز مناسب سازی شدند.

به اعتقاد شهردار تهران؛ در این دوره یکی از اقدامات مهم مدیریت پنجم که در رضایتمندی شهروندان موثر بود، توسعه بازارها و میادین میوه و تره بار بود که از ۵۷ محله به ۶۴ محله افزایش یافت.

وی ادعاهای دیگری را نیز مطرح کرد. مانند این مساله که تملک ۲۱ باغ و اراضی مشجر برای تبدیل به بوستان عمومی یکی دیگر از اقدامات این دوره بود که منجر به کاهش محله های فاقد بوستان از ۱۷ به ۹ محله شد.

حناچی در حوزه مالی نیز یادآور شد:  در پایدارسازی اقدامات مالی شهر را ارزانتر اداره کردیم. منابع در اختیار مدیریت شهری در دوره منتهی به سالهای ۹۶ تا ۹۹ به نسبت دوره ۹۲ تا ۹۵ به قیمت ثابت، حدود ۴۲ درصد کاهش داشته است اما علیرغم این میزان کاهش بودجه، همان خدمات را در شهر به شهروندان ارائه کردیم.

به گفته وی در حوزه میزان بازپرداخت ها نیز از سال ۹۲ تا شهریور ۹۶ مانده بدهی از سنوات قبل ۵ هزار ‌و ۳۸ میلیارد تومان بوده و اصل تسهیلات دریافتی ۹ هزار و ۷۵۳ میلیارد تومان بوده و پرداختی در طی همان دوره ۷ هزار و ۱۰۹ میلیارد تومان بوده است.از مهر ۹۶ تا انتهای سال ۹۹ مانده بدهی از سنوات قبل ۱۹ هزار و ۴۰۸ میلیارد تومان و اصل تسهیلات دریافتی در این دوره ۴ هزار و ۲۸ میلیارد تومان و پرداختی ۹ هزار و ۶۹۲ میلیارد تومان بوده است. یعنی دو برابر میزان دریافت تسهیلات بازپرداخت انجام شد. 

آقای شهردار تاکید کرده است: در این دوره از مدیریت شهری به میزان ۱۹۷۴ میلیارد تومان از میزان بدهی ها کاسته شد. در گزارش بدهی های شهرداری تا پایان سال ۹۹ بابت سود و جرائم سایر تسهیلات دریافتی از بانک‌ها در سال های گذشته معادل ۳۶ هزار و ۹۳۹ میلیارد تومان به بدهی های شهرداری اضافه شده است که از بدهی های اوراق مشارکت، پیمانکاران مناطق و تسهیلات و ... تشکیل شده و مجموع این بدهی ها تا به امروز ۶۶ هزار و ۲۷۲ میلیارد تومان بوده است.

به گفته حناچی؛ شهرداری تهران برای تسویه بدهی ها برای نخستین بار ۵۸۵۰ فقره برات کارت به ارزش ۷۸۷ میلیارد تومان صادر کرده و با بسیاری از پیمانکاران خرد از این طریق تسویه حساب کردیم.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه