news-details

ضعف شهرداری تهران در مرمت شیرهای 85 ساله میدان حُر

هر چند مدیران شهری تاکیددارند در جریان مرمت مجسمه شیرهای میدان حُر تخلفی صورت نگرفته ، اما الهام فخاری تخریب مجسمه های 85 ساله این میدان را نشانه ضعف مدیریت شهرداری تهران می داند.

به گزارش گام نو؛ اعضای شورای شهر تهران بر این باورند که با بی ارزش تلقی کردن مجسمه شیرهای میدان حُر به شدت مخالف هستیم. همین جمله کافی است تا نشان دهد در مقابل مطالبه رسانه ها اعضای شورای شهر نیز فشار مضاعفی را روی سازمان زیباسازی شهر تهران گذاشته اند. فشاری که معلوم نیست هدف نهایی آن مطالبه نحوی بهتر مدیریت شهری تهران در این حوزه است یا تخریب مدیریت این سازمان بر اساس مناسبات حزبی و سیاسی!

اما آنچه مسلم است، این است که رسانه ها به دنبال حقایق پنهان شده پشت تخریب شیر های این میدان هستند.

اما این بار عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران از کوتاهی شهرداری در اطلاع رسانی به اذهان عمومی قبل از تخریب مجسمه حر انتقاد کرده و گفته است: حتی اگر استدلالی که از سوی شهرداری از نظر فنی مطرح شده است، استدلال درستی باشد،‌ با توجه به اهمیت اثر مرحوم استاد ارژنگ و حساسیتی که نسبت به آثار هنری شهری وجود دارد، باید از قبل اطلاع رسانی انجام می‌شد.

الهام فخاری در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا یادآور شده است: باید از طریق متخصصان  این حوزه مساله روشن می‌شد و بعد از آن شهرداری اقدام عملی انجام می ‌داد. ما طرح مصوبی را در شورای شهر تحت عنوان حریم آثار هنری در شهر داریم که نه تنها در مورد خود اثر و حفاظت از اثر نکاتی در این طرح به تصویب رسیده است بلکه حریم آثار هنری به ویژه آثار تجسمی و حجمی را به عنوان یک اصل ضروری در حفظ آثار و حفظ حق همه مردم نسبت به سرمایه های فرهنگی شهر در نظر گرفته است. 

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهرانتاکید دارد: شهرداری نیز مکلف بوده است که طی مدت معینی آیین‌نامه حریم آثار را به شورا ارائه کند که هنوز این کار را انجام نداده است. متاسفانه نه تنها این کار انجام نشده، بلکه درباره مرمت و دستکاری آثار حجمی که ابتدایی‌ترین اقدام در آن باید آماده سازی اذهان عمومی باشد و آنهم از طریق انجمن تخصصی مربوطه توضیحات لازم داده شود، صورت نگرفته است.

به گفته وی؛ ما در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نسبت به این موضوع نقد داریم و شهرداری را مورد بازخواست نیز قرار داده‌ایم.

فخاری در پاسخ به این سوال که آیا در ادامه بازسازی هماهنگی‌های لازم با شورای شهر انجام شده است؟  توضیح داده است:‌ شورا به عنوان ناظر بر شهرداری باید به موضوع نظارت داشته باشد و اجرا با سازمان زیباسازی شهرداری تهران است. کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران پیگیر است که توضیح دقیق و فنی این مسئله توسط مدیران مرتبط به شورای شهر ارائه شود.

وی با اشاره به مواضع اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی گفت:‌ موضع گیری آقای حق شناس و مسجدجامعی مبنی بر این بود که این شیوه کار دست نگه داشته شود و توضیحات لازم داده شود و حساسیت‌های موجود نسبت به مجسمه میدان حر نیز رعایت شود.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر در پاسخ به اینکه آیا شهرداری پس از این اتفاق توضیحات خود را به شورا ارائه داده است؟  بیان کرد: توضیحات رسانه‌ای بوده است که فکر می‌کنیم کافی نیست و باید توضیحات فنی لازم را ارائه دهند. حتما باید پاسخ شایسته و درستی به افکار عمومی داده شود.

فخاری در واکنش به اظهارنظر شهرداری مبنی بر اینکه مجسمه‌ها ارزش نداشتند و در پاسخ به این سوال که آیا تحمیل کردن هزینه اضافی به شهر با توجه به اینکه مدیران از شرایط اقتصادی گلایه دارند، ضرورت داشت؟ تاکید کرد: معتقد نیستم ارزش نداشته است. آن میدان یک المان شهری معروف است که اثر هنری مهمی از استاد ارژنگ در آن قرار گرفته است و کلیت آن میدان بخشی از تاریخ شهر است و به هیچ وجه این مساله که گفته شود ارزش نداشته است را توضیح درستی نمی‌دانیم. اگر مرمتی هم می‌خواست انجام شود با توجه به حساسیت موجود در این حوزه باید توجیه فنی، توجیه هنری و نظر نهاد تخصصی که انجمن مجسمه سازان است، فراهم و اعلام می‌شد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه