news-details

بسته التیام؛ تنها دستاورد مدیریت شهری در حوزه فرهنگی و اجتماعی!

صبح امروز شهردار تهران به همراه دو معاون اجتماعی و فرهنگی و خدمات شهری نشست خبری ای برگزار کردند که نشان می دهد دستان شهرداری تهران در حوزه اجتماعی و فرهنگی دراین دوره خالی تر از ادوار گذشته است.

به گزارش گام نو؛ شوآف رسانه ای پیروز حناچی برای نشان دادن عملکرد پر و پیمان دوره اصلاحات بلدیه به نظر می رسد بیشتر از انکه یک پیروزی باشد، یک شکست است. شکستی که در بررسی عملکرد معاونت های دیگر شهرداری تهران بیشتر خودنمایی می کند. نکته حائز اهمیت در صحبت هایی که امروز محمدرضا جوادی یگانه به عنوان عملکرد معاونت اجتماعی و فرهنگی در این دوره مدیریت شهری با رسانه ها در میان گذاشت چد نکته جالب توجه دارد، اینکه این معاون از افعال انجام می دهیم، انجام خواهد شد و انجام می دهد استفاده کرد که همین مساله نشان می دهد تمرکز آقای معاون روی عملکرد غیر قابل دفاع معاونت تحت مدیریتش به طور کلی در مقابل رسانه ها به هم ریخته است.

مساله بعدی که می توان به آن اشاره کرد، موضوع تاثیرات اجتماعی و فرهنگی شیوع بیماری کرونا بر موضعات اجتماعی و فرهنگی شهر تهران است که بنا بر آنچه در برگزاری ها منعکس شده اس، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهرا مدعی شدهاست درطول دو سال اخیر برای 18 هزار خانوادهای که عزیزانشان را بر اثر این  بیماری ازدست دادهاند، بسته الیتام بخش فرستاده شده است.

  موضوعی که هر چند جوادی یگانه به سرعت از آن عبور می کند و بعد از آن به صدرو کارت منزلت برای سالمندان اشاره می کند، اما سوال این است که آقای معاون منظور شما از بسته التیام بخش چیست؟

آنطور که وی در اعلام برنامه های نوروز 1400 در جمع خبرنگاران صحبت کرده بود، در این باره توضیح داده است: امسال همه سوگوار هستیم و مردم خیلی شاد نیستند. تعداد کشته شدگان کرونا زیاد است و همراه شرایط سخت اقتصادی واقعا مردم در فضای غم قرار گرفته اند. در همین راستا برای خانواده درگذشتگان ناشی از بیماری کرونا بسته تسلیتی با امضای شهردار تهران ارسال می شود که به نوعی با این تسلیت اعلام می کنیم که به یاد آنها هستیم. این کار توسط اداره کل سلامت اجرایی شده است.

نکته جالب این اس که فرستان یک پیام تسلیت به خانواده های داغدار شده از کرونا به عنوان یکی از دستاوردهای شاخص معاونت اجتماعی و فرهنگی مطرح می شود.

جوادی یگانه معتقد است؛ حوزه اجتماعی بزرگترین حوزه شهرداری تهران است. همچنین حقوق و تکالیف شهروندی و ارزیابی پروژه‌های شهری در زیرمجموعه معاونت اجتماعی تعریف شده است که نشاط اجتماعی یکی از مواردی است که جزو وظایف این معاونت به شمار ی رود.

وی حتی از دستاوردهای عملکردی دوره گذشته مدیریت شهری به نام خود استفاده کرده و گفته است: بیشترین صندلی‌های سینماها را شهرداری ساخته است و سرای محله را تشکیل داده است.

این مدیر ارشد شهری حتی راهاندازی مراکز پرتو را نیز به نام مدیریت شهری اصلاحات جزو عملکرد این دوره برشمرد.

معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران از دیر دستاوردهای مدیریت شهری در این حوزه را اینگونه معرفی کرده است:  ریل گذاری تازه شعار تهران شهری برای همه به سمت جان تو جان شهر رفته که تا شهر جایی شاد برای همه و شهری امن برای زنان باشد، اگر قرار باشد زنان از فضای شهری استفاده کنند زنان باردار و مادران بچه‌های خردسال باید از آن استفاده کنند. تهران شهری مقصد گردشگری، شهری برای معلولان, دوستدار کودک، شهری دارای سرپناه است.

موضوع دیگری که آقای معاون به آن اشاره کرده است، این است که بنا بر ادعای وی؛ مراکز کوثر زنان سرپرست خانوار را مد نظر قرار داد است؛ بنابراین عدالت به صورت گسترده است.

این در حالی است که به اذعان برخی از کنشگراناجتماعی برخی از مراز کوثر در این دوره مدیریت شهری منحل شده است.

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه مساله آسیب‌های اجتماعی مهم است و فوت ۱۴ نفر در سال ۸۳ گرم‌خانه‌ها ساخته شد، افزود: در دوره جدید مراکز این گرم‌خانه‌ها ۲۴ ساعته شد. تمام افرادی که تمایل به استفاده از آن هست پوشش بدهد و کسی در سطح تهران نیست که جای خواب و غذای گرم نداشته باشد.

وی در انتها نیز آخرین عملکرد این دوره را صدور کارت منزلت برای سالمندان شهر تهران دانسته است!

به نظر می رسد آقای شهردار به جای اینکه کارنامه خالی این دوره مدیریت شهری را در حوزه ای متلف پر جلوه دهد،  دلایل عدم موفقیت این دوره را با صدای رسا در مقابل شهروندان تهرانی بازگو کند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه