news-details

با مافیای زباله مبارزه کردیم!

مدیرعامل سازمان پسماند شهر تهران با انتقاد به نگاه برخی از کادیداهای شورای شهر ششم به مسال مدیریت پسماند مدعی شده است نه تنها از این حوزه درآمد داریم، بلکه با مافیای زباله نیز مبارزه کرده ایم!

به گزارش گام نو؛ در طول 4 دهه اخیر مساله مدیریت پسماند های شهر تهران از جمله معضلاتی است که مدیران شهری با آن روبه رو بوده اند، هزینه بر بودن جمع آوری پسماندهای شهر تهران از یک سو و از سوی دیگر نفوذ مافیا به داخل این چرخه  با انتقادات کارشناسان شهری و محیط زیست همراه بوده است.

پایین بودن کسب درآمد از این طلای کثیف بر خلاف شهرهای پیشرفته دنیا، موضوعی است که هزینه شهرداری تهران را در نگهداشت پایتخت بالا برده است.

هر چند اشاره به این مساله توسط برخی از کاندیداهای انتخابات شورای شهر تهران چه اصلاح طلب و چه اصولگرا مطرح شده است، اما گویا مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران از بیان این مساله زیاد راضی نبوده و با نشان دادن واکنش تند به این مساله عنوان کرده است: به مساله پسماند نگاه سیاسی نداشته باشیم.

مساله دیگری که در صحبت های صدرالدین علیپور در گفت و گو با خبرگزاری میزان حائز اهمیت است، ادعای کسب درآمد سالی 500 میلیارد تومان از محل پسماندهای شهر تهران در طول دوره اخیر مدیریت شهری بوده است بر اساس این ادعا تا کنون شهرداری تهران باید از محل زباله های شهر تهران حدود 2000 میلیارد تومان کسب درآمد کرده باشد.

مدیرعامل سازمان پسماند شهر تهران در این گفت و گو عنوان کرده است: بهتر است افرادی که در زمینه پسماند و مشکلات پسماند شهری تهران صحبت می‌کنند کارشناسی باشد و نگاهی به عملکرد گذشته داشته باشند. با توجه به نزدیکی انتخابات صحبت‌هایی به گوش می‌رسد که با واقعیت فاصله دارد؛ عزیزانی که صحبت درآمد زایی سازمان پسماند را مطرح می‌کنند می‌توانند یک نگاهی به آمار مشابه دوره قبل بیاندازند.

علیپور تاکید کرده است: : در دوره مدیریت شهری قبلی مجموعه درآمد سازمان پسماند در سال به ۱۰ میلیارد تومان نمی‌رسید، اما در حال حاضر از محل پسماند خشک سالانه ۲۰۰ میلیارد تومان فقط از این نوع پسماند درآمدزایی داریم.

آنطور که این مدیر شهری عنوان کرده است: در زمینه پسماند ساختمانی با همکاری بخش خصوصی ۵۰ درصد پسماند ساختمانی را تبدیل به شن و ماسه می‌کنیم و درآمد زایی می‌کنیم.

وی همچنین مدعی شده است: در زمینه پسماند پزشکی نیز فعالیت خوبی انجام شد که سه هزار قرار داد در زمینه پسماند پزشکی را در این دوره اضافه کردیم؛ به طور کلی درآمد شهرداری تهران در این دوره مدیریت شهری افزایش چشمگیری داشته است و نزدیک ۵۰۰ میلیارد تومان در این دوره به درآمد شهرداری تهران از طریق پسماند اضافه شده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران همچنین به مساله زباله گردی و مافیای این حوزه نیز اشاره کرده و گفته است: همچنین با کمک قوه قضائیه و نیروی انتظامی با مافیا زباله گردی برخورد کردیم و در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای انجام شد و بهتر است افرادی که در زمینه پسماند و مشکلات پسماند شهری تهران صحبت می‌کنند کارشناسی باشد و نگاهی به عملکرد گذشته داشته باشند و بهتر است به موضوع پسماند نگاه سیاسی نداشته باشیم و با رویکرد کارشناسی و با برنامه در این مورد صحبت کنیم.

هر چند به نظر می رسد بیشتر از کاندیداهای شورای ششم شهر تهران، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران در حال معرفی کردن عملکرد خود برای دوره بعدی مدیریت شهری است اما منتقدان مدیریت شهری اعتقاد دارند حتی طرح کاپ نیز نتوانست نظام مدیریتی این حوزه را در محله های شهر تهران تغییر دهد. اجرای نمایشی این طرح در محله ها و عدم اجرای آن به طور کامل موضوعی است که نه تنها منتقدان بلکه کنشگران اجتماعی محله ها و شهروندان نیز به آن اشاره می کنند.

موضوع دیگری که به نظر می رسد صدرالدین علیپور باید درباره آن بیشتر توضیح دهد، این است که حدود 2000 میلیارد تومانی که از محل زباله های شهر تهران کسب درآمد برای مدیریت شهری شده است، در چه زمینه ای هزینه می شود؟

مورد آخر اینکه مبارزه با مافیای زباله تنها با اجرای طرح های ضربتی امکان پذیر نیست و نیاز به مدیریت دقیق تری در این زمینه دارد و باید مدیرعامل سازمان پسماند شهر تهران به طور دقیق به این مساله اشاره کند که در این زمینه چه اقداماتی انجام شده است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه