news-details

تعطیلی 13 شورای شهر ؛ نتیجه عملکرد اصلاحات در 4 سال اخیر!

آمارهای رئیس شورای عالی استان هانشان می دهد در 4 سال اخیر تا کنون 13 شورای شهر منحل و 111 نفر از اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا صلب عضویت شده اند.

به گزارش گام نو؛ هر چند تخلف شوراهای اسلامی شهر و روستا دردوره های گذشته مدیریت شهری درکل کشور نیز وجود دارد، اما نتیجه عملکرد اصلاحا در طول 4 سال اخیر که مدیریت شهری شهرها را به دست گرفته اند،طبق آماری که رئیس شورای عالی استان هاارائه کرده است، راضی کننده نیست. به گفته علیرضااحمدی؛ تاکنون 111 نفر از اعضای شورای شهر و روستا سلب عضویت شده و 13 شورا هم در این دوره منحل شد.

وی درباره سرانگام طرح جامع مدیریت شهری که در مجلس شورای اسلامی نیز مطرح شدهاست، یادآور شد: طرح جامع مدیریت یکپارچه شهری و روستایی در صحن مجلس مطرح شد. اگر دولت کمک کند و بر اساس اصل 127 برخی از اختیارات دولت به مدیریت شهری واگذار می‌شود. در صورتی که این طرح تصویب شود، بسیاری از معضلات شهری برطرف می‌شود و مشکلات مردم به راحتی قابل حل است. ما موضوعات خدمات شهری، شهرسازی، انشعابات گاز و... را داریم. اگر بتوان مدیریت یکپارچه را ایجاد کرد، کار مردم به سرعت توسط یک دستگاه حل و فصل می‌شود. تدوین مقررات در حوزه‌های شهر و روستا توسط شورای عالی استان‌ها انجام می‌شود.

وی بر این باور است: کار مجلس یک کار ملی است و کارهای محلی باید به شوراهای شهر و روستا سپرده شود و نمایندگان مجلس نباید درگیر مسائل ریز شوند و آنها باید به موضوعات کلان بپردازند. با تصویب طرح یکپارچه مدیریت شهری اختیارات افزایش می‌یابد و در نتیجه وقتی کسی به شهرداری و یا دهیاری مراجعه می‌کند به راحتی می‌تواند مشکلاتش برطرف شود و با این اقدام رضایتمندی شهروندان ایجاد می‌شود. ببینید! در حال حاضر مسئولیت‌ها پخش است و هر کس یک وظیفه‌ای دارد. اگر این مسئولیت‌ها که بهم ربط هم دارند یکپارچه شوند کارها آسان می‌شود.

امدی در پاسخ به این سوال که  با یکپارچه شدن مدیریت شهری تکلیف این وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها در شهر چه می‌شود، عنوان کرده است: وزارتخانه‌ها در سطح ملی کار می‌کنند و کارهای محلی دیگر به شوراهای شهر و روستا سپرده می‌شود و نکته حائز اهمیت این است که تجمع خدمات بیشتر می‌شود و راحت‌تر ارائه خدمات صورت می‌گیرد. با این کار بار سنگینی از روی دوش دولت برداشته و بر دوش مدیریت محلی گذاشته می‌شود و در اصل کار مردم را به خودشان واگذار می‌کنیم و به این ترتیب اقدامات بهتر انجام می‌شود. وظایف همه دستگاه‌ها هم در قانون آمده و در این طرح هم دیده شده است. طرح مدیریت یکپارچه شهری یک طرح مشترک بین شورای عالی استان‌ها و نمایندگان مجلس است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه