news-details

سامانه شفافیت شهرداری؛ از قرار گرفتن فیش حقوقی مدیران تا نمایش اصلاح طلبان

هرچند درباره عملکر سامانه شفافیت شهرداری تهران اگر هایی وجود دارد، اما همچنان شهرداری تهران از قرار گرفتن لیست مدیران روی این سامانه مقاومت می کنند.

به گزارش گام نو؛ راه اندازی سامانه شفافیت یکی از افتخارات این دوره مدیریت شهری است. سامانه ای که قرار بود شهرداری تهران را به مانند یک سازمان شیشه ای در مقابل شهروندان تهرانی قرار دهد. اما انتشار ناقص اطلاعات در این سامانه و به روز نبودن آن  باعث شده تا رسانه ها و منتقدان شهری نسبت به عملکرد آن نقدهایی را مطرح کنند.

درخواست انتشار فیش حقوقی مدیران شهرداری روی این سامانه یکی از موضوعاتی است که بارها توسط خبرنگاران و کارشناسان شهری از شهردار تهران خواسته شد، اما پیروز حناچی بر این باور است که نمی توان فیش حقوقی مدیران شهرداری را روی این سامانه منتشر کرد. مانند اتفاقی که برای انتشارکامل لیست سامانه های پر خطر شهر تهران افتاد و بعد از چند ماه سکوت تنها بخشی از اطلاعات این بناها روی سایت مربوطه قرار گرفته است.

این در حالی است که رئیس شورای شهر تهران درباره میزان حقوق مدیران شهرداری تهران به برگزاری فارس گفته است: میزان حقوق همه مدیران، معاونان و شهرداران مناطق 22 گانه شهر تهران بر روی سایت شفاف قرار گرفت، گفت: حقوق اعضای شورای شهر ضریبی از حقوق شهردار است.

به اعتقاد محسن هاشمی، اینکه عنوان می شودانتشار فیش حقوقی مدیران به صلاح نیست، اشتباه است و از سایت شفافیت می توان اطلاعات لازم را کسب کرد.

رئیس شورای شهر تهران درباره اینکه اعضای شورای شهر چقدر حقوق دریافت می کنندذ نیز توضیح داده است: این موضوع بستگی به حقوق شهردار دارد و معادل 75 ساعت است و به عبارتی یک صدو شصتم حقوق شهردار ضربدر 75 حقوق اعضای شورای شهر می شود.

هاشمی در مورد میزان حقوق خود نیز عنوان کرده است: حقوق من بر اساس آنچه که هیأت دولت تصویب کرده لحاظ می شود چرا که من به نوعی کارمند دولت هستم و فیش حقوقی من با سایر اعضای شورای شهر متفاوت بوده و کارم از دولت به شورا منتقل شده است.

اما برخی از کارشناسان شهری بر این باورند راه‌اندازی سایت شفافیت یک نمایش بود. چرا که اگر قرار به ایجاد سایت شفافیت باشد، باید آن را نهاد فراتر از مدیریت شهری مانند سازمان بازرسی اداره می ‌کرد و این امر توسط مجموعه‌ای صورت میگرفت که ذینفع نباشد.

سید احمد علوی در این باره توضیح داده است: به طور کلی باورم این است که سایت شفافیت یک نمایش بود؛ شفافیت با راه‌اندازی یک سایت ممکن نیست. سایت و بارگذاری اطلاعات دست مدیران شهری است و اطلاعاتی که ممکن است دردسری برای مدیران شهری ایجاد کند، بارگذاری نمی‌شود در واقع موضوعات دسته‌بندی شده روی سایت قرار می‌گیرد و ممکن است اطلاعاتی درج شود که یا علیه رقیبشان است یا با انتشار آن به هیچکس برنمی‌خورد.

به اعتقاد این کارشناس شهری؛ اگر قرار به ایجاد سایت شفافیت باشد، باید آن را نهاد فراتر از مدیریت شهری مانند سازمان بازرسی کل کشور اداره می‌کرد در واقع این امر توسط مجموعه‌ای انجام می‌شد که ذینفع نباشد اما به طور کلی ایجاد شفافیت کار سختی است زیرا ذینفعان مقاومت دارند و شاید در برخی مواقع، مصالح با رویه‌ای که مدنظر است، همخوانی نداشته باشد.

علوی تاکید کرده است: مدیران شهری باید از یک حوزه به عنوان پایلوت، شفافیت را با ارائه نقطه نظرات کارشناسان آغاز می‌کردند در واقع باید موضوعاتی که قرار است در معرض دید قرار گیرد به چالش کشیده شوند و کارشناسان نقاط مثبت و منفی آن را استخراج کنند در غیر این صورت ارائه دسته‌ای از اطلاعات خام و نمایشی، کافی نیست.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه