news-details

دردسر شیرهای بی یال و کوپال میدان حُر برای شهرداری تهران

به رغم ایکه مدیرعامل سازمان زیباسازی تهران گفته در فرآیند کارشناسی و مرمت مجسمه شیر ها دقت لازم انجام شده است، امارئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر این توضیحات را قانع کننده نمی داند.

به گزارش گام نو؛ در طول یک هفته اخیر نقدهایی به شیوه مرمت مجسمه شیرهای میدان حُر از سوی رسانه ها، حامیان میراث فرهنگی و کارشناسان این حوزه به شهرداری تهران شده است. به رغم اینکه مدیران سازمان زیباسازی اعلام کرده اند این مجسمه ها ارزش تاریخی ندارد و به زودی مجسمه هایی با کیفیت بهتر در این میدان گذاشته خواهد شد، اما رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران اعلام کرده است، هیچ کدام از توضیحات مطرح شده از سوی مدیران شهری را قبول ندارد.

محمد جواد حق شناس عضو شورای شهر تهران در این باره به خبرگزاری میزان گفته است: اعضای شورای شهر تهران نسبت به تخریب مجسمه شیر واقع در میدان حر از شهرداری توضیح خواستند و همچنان منتظر هستیم تا شهرداری تهران نیز نسبت به این موضوع توضیحات خود را ارائه دهد؛ البته سازمان زیباسازی شهرداری تهران اعلام کرده است که جهت ترمیم و مرمت مجسمه‌ها دست به چنین اقدامی زدند اما به نظر نمی‌رسد این  پاسخ قانع کننده باشد.

به گفته این عضو شورای شهر تهران؛ بنده توضیحات شهرداری تهران را قانع کننده نمی‌دانم و منتظرم شهردار توصیحات لازم را ارائه دهد و انتظار داریم اگر تخلف و کار غیر کارشناسی صورت گرفته باشد باید با افراد متخلف برخورد شود.

رئیس کمیسیون اجماعی و فرهنگی شورای شهر تهران اعتقاد دارد:  رسیدگی به آثار و المان از مهمترین قسمت‌های مهم شهر تهران است که باید به آن رسیدگی شود و انتظار داریم شهرداری تهران هرچه سریعتر نسبت به مرمت مجسمه های میدان حر  ورود کند. این در حالی است که باید در این زمینه نظر میراث فرهنگی نیز در نظر گرفته می شد اما متاسفانه این کار صورت نگرفت.

بررسی ها نشان می دهد،‌ چهار مجسمه شیر در چهار گوشه میدان کاری است که توسط حسین ارژنگ شاگرد مرحوم غلامرضا رحیم زاده ارژنگ در اوایل دهه ۸۰ و حدود ۱۸ سال پیش برای تکمیل مجسمه میدان برا اساس طرح ابتدایی ساخته شده و در این میدان قرار گرفته است و از نظر تاریخی با مجسمه اصلی وسط میدان( گرشاسب و اژدها) برابری ندارد. شیرهای اصلی میدان که همزمان با مجسمه مرکزی نصب شده بودند، اوایل انقلاب و در جریان اصلاح فیزیکی میدان برداشته و تخریب شده بودند.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران در این باره به خبرگزاری ایلنا توضحی داده است:  این مجسمه ها بر اساس همان شیر های قدیمی از طریق تکنیک قالب گیری از جنس فایبرگلاس ساخته و داخل آن برای استحکام بیشتر با بتن پر شده بود. البته به نظر میرسد همین امر(  بتنی بودن داخل فایبرگلاس) باعث شده که بعد از ۱۸ سال آسیب جدی ببینند به طوری که قابل مرمت نباشند.

به گفته برزین ضرغامی؛ مجسمه‌های این ۴ شیر به گونه ای آسیب دیده بود و در شرایطی بود که سازمان زیباسازی ناگزیر به مرمت اساسی بود، گفت: به دلیل وسعت شکستگی و آسیب دیدگی، بررسی‌های لازم توسط یک تیم متخصص در زمان کافی انجام شد. مشورت های مختلفی با افراد متخصص و هنرمندان مجسمه ساز مجرب صورت گرفت که نحوه این مرمت به بهترین شکل ممکن انتخاب شود.

این مدیر شهری یادآور شده است: بر اساس بازدیدها و کارشناسی های انجام شده که این چهار مجسمه قابل استفاده و ترمیم تشخیص داده نشدند و طبق نظریه کارشناسی قرار شد که این ۴ تا مجسمه از نو تولید شود که در بدو امر باز تولید یکی از آنها شروع شده است.

به گفته ضرغامی؛تکنیک در نظر گرفته شده برای تولید مجدد این مجسمه ها همان تکنیک قالبگیری است که در نیمه دهه ۸۰ برای ساخت مجدد شیرها استفاده شده بود، تکنیک قالب گیری از روی نسخه اصلی برای ساخت مجدد مجسمه ها مورد تاکید کارشناسان و مجسمه سازان قرار گرفت بنابراین  مجدداً قالب گیری از روی یکی از این نسخه هایی که سلامت بیشتری داشتند توسط تیم مرمت کننده در دستور کار قرار گرفته است.

وی تاکید کرده است: با توجه به نظر کارشناسی و اینکه جنس مجسمه اصلی گرشاسپ و اژدها هم از بتن هست تصمیم گرفته شده که مجسمه های شیر ها هم در تولید جدیدشان از بتن اجرا شوند تا علاوه بر ایجاد همگونی و هماهنگی بین مصالح مجسمه اصلی و مجسمه شیر ها، طول عمر مجسمه شیر ها هم افزایش یافته و در برابر فرسایش مقاوم تر باشند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه