news-details

امکان تامین 10درصد از بودجه شهرداری از محل فروش زباله!

کارشناسان شهری بر این باورند شهرداری تهران می تواند با مدیریت درست پسماندهای شهر تهران 10 درصد از درآمد خود را از این محل به دست آورند.

به گزارش گام نو؛ هر چند در طول 4 دهه اخیر به حوزه محیط زیست به عنوان یک حوزه لوکس نگاه می شده است، اما کارشناسان  بر این باورند با توجه و مدیریت درست در این بخش می توان هم مشکلات شهرها را رفع کرد و هم امکان درآمدزایی دولت ها و مدیریت های شهری وجود دارد. شهردار اسبق منطقه 18 درباره رویکرد مدیریت شهری در طول 4 سال اخیر در حوزه محیط زیست عنوان کرده است: در ارتباط با کیفیت محیط زیست و وضعیت آن بر مبنای سه عنصر اصلی حیات از جمله  آب، خاک و هوا باید صادقانه بگوییم که در 4 سال گذشته اتفاقاتی که در این حوزه انجام شده است منجر به ارتقاء کیفیت  محیط زیست در پایتخت نشده است. به عنوان مثال در موضوع هوا  و راهکارهایی که برای مدیریت کیفیت هوا انجام شده حکایت از آن دارد که هیچ اتفاقی در این حوزه صورت نگرفته است همچنین در خصوص کیفیت خاک یکی دیگر از عناصر حیات، اتفاق خاصی نیفتاده است.

وحید نوروزی بااشاره به وزه پسماند شهر تهران نیز توضیح داده است: در حوزه مدیریت پسماند شهر تهران روزانه 7500 تًن زباله جمع‌آوری می‌شد که البته به گفته مسئولان فعلی شهری این رقم هم‌اکنون به 6 هزار تُن در روز رسیده است و جمع‌آوری می‌شود و بخشی از این زباله دفن و بخشی تحت عنوان بازیافت مورد استفاده قرار می‌گیرد. متاسفانه طرحی که در شهرداری تهران منجر به کاهش پسماند در شهر تهران بشود، وجود ندارد البته اخیراً طرح جامع مدیریت پسماند در شهر تهران به تصویب شورای شهر تهران رسیده است که برای یک افق 20 ساله طراحی شده است که با توجه به زمان باقیمانده از شورای شهر تهران در دوره پنجم بعید است این طرح  اجرا شود! با این توضیحات باید به این مسئله تأکید شود که پسماند در تهران فاقد طرح جامع بوده و در طی این 4 سال نیز روال عادی زباله‌ در پایتخت تنها جمع‌آوری، دفع و دفن بوده است.

این کارشناس محیط زیست درباره امکان درآمدزایی از حوزه پسماند با بهبود وضعیت مدیریت این بخش یادآور شده است: موضوع بسیاری مهمی را مطرح کردید؛ بله قطعاً،  با مدیریت خوب پسماند در شهر تهران حدوداً 10 درصد از بودجه شهرداری تهران را می‌توان از زباله تأمین کرد! بنابر تحقیقات به عمل آمده  تا حدود 5 هزار میلیارد تومان از درآمد شهرداری در سال را می‌توان از زباله تأمین کرد؛ ما در این بخش برنامه‌هایی را داریم و در دنیا نیز از این سبک و مدل استفاده شده است و آمادگی را داریم ظرف یک برنامه 4 ساله و در یک دوره شورای شهر و از بدو آغاز تا پایان 10 درصد از بودجه شهرداری از فروش زباله تأمین شود.

وی با اشاره به اجرای طرح کاپ گفته است: یکی از اقداماتی که در این دوره انجام شده است اجرای طرح "کاپ" است که هدف از اجرای این طرح کاهش پسماند بوده است و اذعان می‌کنند که این کار را انجام داده‌اند اما بنده این را قبول ندارم چرا که شاید بخشی از کاهش زباله حاصل اجرای طرح کاپ باشد اما نمی‌توان قبول کرد کاهش 1500 تُن زباله حاصل اجرای این طرح عنوان کرد و اگر بخواهیم منصفانه بگوییم طرح کاپ در یکسال گذشته بیشتر به صورت نمایشی در برخی از مناطق اجرا شده است و اعتقاد بنده این است که مسائل اقتصادی و صرفه‌جویی مردم عمدتاٌ باعث کاهش زباله شده است نه اجرای موفق طرح کاپ!

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه