news-details

دپو در سرخه حصار، کمبود اتوبوس در تهران!

با وجود انکه تهران از کمبود اتوبوس رنج می برد و مدیریت شهری به دنبال خرید اتوبوس جدید و تازه نفس برای خروج پایتخت از کمبود این مد حمل و نقلی است، برخی اخبار غیر رسمی از دپو 200 اتوبوس در بوستان سرخه حصار می دهند.

به گزارش گام نو، هر چند در طول حداقل یک سال اخیر استفاده از لوازم یدکی برخی اتوبوس های دپو شده در تعمیرگاه های شرکت واحد برای ادامه فعالیت اتوبوس های خطوط به دور از چشم رسانه ها در حال انجام است اما سوال این است در زمانی که شهرداری تهران برای تامین اتوبوس های جدید به دنبال سرمایه گذار و همکاری شرکت ها می گردد، دپو 200 اتوبوس چه معنایی می تواند داشته باشد؟

سوال دیگر این است که آیا می توان کمبود یکباره 2000 اتوبوس در سال های اخیر را تنها دلیل نبود مسافر و یاپشتیبانی شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران دانست؟

در حال حاضر برابر آمارهایی که سازمان اتوبوسرانی شهر تهران منتشر کرده است 5500 دستگاه اتوبوس در دو بخش عمومی و خصوصی در شهر تهران در حال فعالیت هستند این در حالی است که تا همین 4 سال قبل تعداد اتوبوس های فعال شهر تهران نزدیک به 7000 دستگاه می رسید.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران درباره موضوع تأمین اتوبوس برای پایتخت  عنوان کرده است: در این زمینه به دولت امیدی نیست چرا که در گذشته بهانه‌هایی برای تأمین اتوبوس در تهران از جمله وجود محدودیت‌های مالی اعلام می‌شد و امروز که مشکلات مالی دولت بیشتر شده نباید منتظر کمک آنها جهت تأمین اعتبارات مربوط به حمل و نقل باشیم.

محمد علیخانی در گفت و گو با خبرنگاران یادآور شده است: دولت متأسفانه در مسائل این چنینی به جای حل مسأله صورت‌مسأله را پاک می‌کند که لغو طرح ترافیک و تعطیلی قانون از جمله مواردی بود که دولت جهت پاک کردن مشکل کمبود ناوگان حمل و نقل عمومی برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی ارائه می‌داد.

به گفته این عضو شورای شهر تهران؛ دولت باید جهت تأمین اتوبوس و واگن اقدام می‌کرد نه اینکه رویکردش  تعطیلی قانون برای رفع این مشکل باشد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران تاکید دارد: حضور حناچی در هیأت دولت می‌توانست جهت تأمین اعتبارات برای خرید اتوبوس و واگن مترو حائز اهمیت باشد، اما اینگونه نشد. شهردار تهران باید جسارت داشت و حرفش را می‌زد و محکم از حقوق شهر دفاع می‌کرد ولی در هیأت دولت چنین اتفاقی توسط حناچی به وقوع نپیوست و به نظرم حناچی جسارت لازم را در این زمینه نداشته است.

این در حالی است که رئیس شورای شهر تهران به خبرنگاران تاکید کرده است: وضعیت اتوبوسرانی ‌وخیم  است.

محسن هاشمی، درمورد حال ناخوش سیستم حمل‌ونقل عمومی در تهران نیز عنوان کرده است: حدود دو سال است که از وضعیت هشدار در مورد سیستم حمل‌ونقل عمومی تهران عبور کرده‌ایم و همان زمان هشدارهای لازم را به مسوولان دادیم و در رسانه‌ها اعلام کردیم.

رئیس شورای شهر تهران اعتقاد دارد، سیستم حمل ونقل عمومی تهران در آستانه کلاپس و فروپاشی است، چراکه ۱۰سال است ناوگان اتوبوسرانی تهران، نوسازی نشده و در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد اتوبوس‌های تهران فرسوده شده و با کمبود ۵۰ درصدی هم مواجه هستیم، یعنی به‌جای ۹ هزار دستگاه اتوبوس در حدود ۵۵۰۰ دستگاه اتوبوس فعال داریم.

در این شرایط است که معاون حمل و نقل و ترافیک به همراه آقای شهردار بر این باورند؛ شهرداری تمام کارهایی که می توانسته انجام داده است.

مناف هاشمی عنوان کرده است: در حوزه اتوبوسرانی خرید 203 اتوبوس تک کابین، 13 دستگاه اتوبوس دوکابین و 178 دستگاه مینی بوس، و بازسازی و تعمیر 555 دستگاه اتوبوس را در دستور کار قرار داده‌ایم. همچنین برنامه‌ریزی برای ورود 100 دستگاه میدل باس و 120 دستگاه تک کابین ورود و بکارگیری 50 دستگاه اتوبوس برقی خرید 25 دستگاه ون مناسب‌سازی شده ویژه معلولین و برنامه‌ریزی برای بازسازی 900 دستگاه اتوبوس تک کابین از جمله قراردادهای در دست اقدام در این حوزه است.

در این شرایط و با توجه به دپو اتوبوس در بوستان سرخه حصار، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران در این باره توضیح داده است: به طور کلی همه شرکت‌های اتوبوسرانی برای پوشش کسری ناوگان حاصل از توقف اتوبوس به دلیل تعمیرات و تصادفات تعدادی ناوگان پشتیبان در اختیار دارند. تعداد ناوگان مذکور با توجه به میزان فرسودگی تعیین می شود و برای این موضوع خوشبختانه از سنوات گذشته مطالعات جامعی نیز انجام شده است و تعداد اتوبوس مورد نیاز هر خط و میزان اتوبوس پشتیبان آن تعیین شده است. این یک اصل کلی است که همه شرکت های حمل و نقلی و متخصصین حمل و نقل بر آن اشراف دارند.

به گفته محمود ترفع؛ از آنجایی که اتوبوس‌های پایتخت در بخش عمومی میانگین سن فرسودگی‌شان بالای 10 سال و در بخش خصوصی بالای 13 سال است ممکن است تعدادی از اتوبوس‌هادر طول روز خراب شوند و نیاز به تعمیر داشته باشند که اتوبوس‌های پشتیبان جایگزین آنها خواهند شد و اتوبوسهای معیوب برای تعمیر متوقف می شوند.

از سوی دیگر تمامی اتوبوس های شرکت واحد از حدود 10 سال قبل مجهز به جی پی اس است و همچنین نرم افزار  تعمیر و نگهداری اتوبوس ها از سالیان دور در شرکت واحد مورد استفاده است و مشخص است که از سالیان گذشته تا امروز چه درصدی از اتوبوس ها در خط شاغل و چه درصدی متوقف تعمیر بوده اند.

ترفع در پاسخ به این پرسش که آیا از قطعات این اتوبوس‌‌ها برای تعمیر اتوبوس‌های فرسوده و خراب استفاده می‌شود، گفت: خیر، بلکه اتوبوس‌های نیازمند به تعمیر یا به تعمیرگاه‌هایی می‌روند که نمایندگی شرکت‌های خودروساز هستند و یا به تعمیرگاه‌های مربوطه در شرکت واحد مراجعه می کنند.

نکته قابل تامل این است که مدیرعامل اتوبوسرانی اعتقاد دارد به رغم اینکه در سال گذشته به دلیل کرونا درآمد اتوبوسرانی به شدت کاهش یافت و از طرفی نرخ ارز با افزایش چشمگیری همراه بود و تحریم‌ها مانع رسیدن قطعات مورد نیاز اتوبوس‌های فرسوده بوده است، اما با این وجود شرکت واحد اتوبوسرانی کارنامه قابل قبولی داشته است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه