news-details

بازی دادن مردم برای اداره شهر تهران؛ آخرین راهکار اصلاحطلبان برای کسب آراء

به رغم اینکه در طول 4 سالاخیر شهروندان و کنشگران اجتماعی کمترین مشارکت را در اداره شهر تهران داشتند اکنون اعضای شورای شهر به دنبال جلب مشارکت مردم برای کسب رای هستند.

به گزارش گام نو؛ استفاده از کلمات کلیدی مشارکت مردم، واگذاری امور به مردم و موارداین چنینی بارها در طول ماه های اخیر در گفتمان اعضای شورای شهر تهران دیده می شودو این مساله نشان می دهد که آنها برای به دست آوردن رای شهروندان تهرانی عملیات روانی خود را شروع کرده اند.

ناظر رئیس شورا در امور محاسبات و پایش عملکرد شورای شهر با اشاره به برخی اقدامات مدیریت شهری پنجم در منطقه ۸ عنوان کرده است: برای منافع مردم و درمسیر اصلاح بودجه شهرداری که مردم آن را تامین می کنند؛ باید به سمت تعیین مصارف بودجه با اولویت و نظر مردم حرکت کنیم. این روزها همه از اصلاح بودجه حرف می زنند و هر کسی به نظر خودش کارشناسی ترین نظر را می دهد اما هیچ کدام از این افراد حاضر نیستند ببینند خواست و نظر مردم درباره بودجه چیست!

مجید فراهانی در جریان نشست با دبیران شورایاری منطقه ۸ که با همراهی مسعود رنجبران شهردار این منطقه صورت گرفت، عنوان کرده است: سوم خرداد، سالروز حماسه آزاد سازی خرمشهر را تبریک عرض می کنم و یاد و خاطره حماسه آفرینی شهداء،ایثارگران و رزمندگان عزیز را گرامی می دارم. سوم خرداد و همه روز ها روز مردم هستند، مردمی که صاحبان اصلی شهر و کشور هستند، همان مردمی که فارغ از قومیت،زبان ،مذهب و دین بر پایه عشق و علاقه به ایران عزیز جنگ را اداره کردند، در برابر تحریم ها دوام آوردند و در دوران کرونا پشت و پناه هم بودند و هستند. مردمی که بر اساس قانون اساسی حق انتخاب دارند و محرم کشورند.

به اعتقاد وی؛ متاسفانه برخی مدیران این مردم را غریبه و نامحرم می دانند! امروز ما بیش از همیشه به فراهم کردن زمینه حضور و مشارکت مردم برای ایران نیازمندیم، مشارکت مردم فقط به این معنا نیست که وقتی جنگ می‌شود، از مردم بخواهیم که به جبهه بروند؛ یا در زمان انتخابات از آن‌ها بخواهیم که پای صندوق‌ها بیایند و رأی دهند و بعد هم بگوییم دیگر بروید در خانه‌هایتان بنشینید، مشارکت مردم یعنی واگذاری امور به مردم، باید آنچه را که با رویکردهای تصدی گرایانه، انجام و اداره آن امور در طی سال ها از مردم سلب شده و اکنون گران، بی کیفیت و ناکارآمد توسط شهرداری به شهروندان ارائه می شود را به مردم بازگردانیم.

این عضو شورای شهر تهران یادآور شده است: منابع و مصارف بودجه شهرداری را تک تک شهروندان تهرانی با پرداخت بهای خدمات و عوارض عمومی شهر یا عوارض پروانه ساختمانی تامین می کنند اما متاسفانه شاهد هستیم که سال‌ها بودجه شهرداری بر اساس نیازهای شهروندانی که منابع شهرداری را تامین می کنند تهیه و اجرایی نمی شد، بلکه سلیقه مدیران شهرداری،نظر مشاور یا طرح اجرایی فلان پیمانکار به جای نظر مردم درباره بودجه تعیین کننده بود و تنها چیزی که ظاهرا اهمیتی ندارد نیاز و نظر شهروندی است که با پرداخت عوارض و بهای خدماتش چرخ مالیه شهرداری را می چرخاند!

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه برای منافع مردم و درمسیر اصلاح بودجه شهرداری که مردم آن را تامین می کنند؛ باید به سمت تعیین مصارف بودجه با اولویت و نظر مردم حرکت کنیم، گفته است: بدین ترتیب «بودجه برای مردم» معنا پیدا کند. این روزها همه از اصلاح بودجه حرف می زنند و هر کسی به نظر خودش کارشناسی ترین نظر را می دهد اما هیچ کدام از این افراد حاضر نیستند ببینند خواست و نظر مردم درباره بودجه چیست!

 به گفته فراهانی؛ بودجه مال مردم هست و مردم باید درباره آن نظر بدهند؛ وقتی بر اساس قانون اساسی این مردم با رای و انتخاب خودشان اعضاء شورای شهر، نمایندگان مجلس ،رئیس جمهور و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری را انتخاب می کنند چرا نباید درباره بودجه منطقه و محله خودشان اظهار نظر بکنند و نظر بدهند؟

آیا حق انتخاب سیاست گذاران و اداره کنندگان امور شهر و کشور سطحی بسیار بالاتر از مشارکت در تدوین و جهت بخشیدن به بودجه را ندارد؟ پس چرا شهروندان نمی توانند درباره بودجه کشور و شهر هم نیازها و اولویت های خود را بیان کنند؟ و با نظر آنها مصارف بودجه شهرداری و دولت اولویت بندی شود؟

وی یادآور شد: از ابتدای حضورم در شورا با همراهی  شما همکاران عزیز مساله بودجه ریزی مشارکتی را برای توجه به نظرات و نیازهای شهروندان در بودجه ریزی مورد توجه قرار دادم و تا امروز در شورای پنجم در مسیر بودجه برای مردم اقداماتی انجام شود که انتشار اطلاعات لایحه بودجه و دسترسی عموم شهروندان به اطلاعات بودجه پیشنهادی، درخواست از شورایاران و شهروندان برای ارائه پیشنهادات در خصوص تبصره ها و بررسی پیشنهادات مردمی در کمیته بودجه و نظارت مالی، برگزاری دوره آموزشی آشنایی با بودجه ریزی در شهرداری برای شورایاران، الزام شهرداری به دعوت دبیر کارگروه برنامه و بودجه شورایاری منطقه در جلسات تدوین بودجه منطقه، دعوت از رابط هیئت رئیسه و دبیر کارگروه برنامه و بودجه شورایاری منطقه در جلسات بررسی بودجه کمیته بودجه و نظارت مالی شورا، اجرای پروژه های توسعه محلی در سطح محلات با نظر مشورتی شورایاران برای اولین بار در سال  ۱۳۹۹ ازجمله این اقدامات است.

به اعتقاد رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران؛ البته این موضوع هم مثل خیلی از مصوبات شورا در بدنه شهرداری با مقاومت هایی روبرو شده است و ما متاسفانه در بخشی از بدنه شهرداری شاهد مقاومت دربرابر عادی شدن این موضوع که با نظر شورایاران و مردم  پروژه اجرا کنند هستیم.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه