news-details

«مگس‌پرانی» مگاپروژه اصلاح‌طلبان در شورا و شهرداری تهران!

اخیراً یکی از اعضای شورای شهر تهران به صراحت اعلام کرده است آمدن مگس‌های سفید تقصیر مدیریت قبلی بوده و شورای پنجم به عنوان ناجیان شهر، ورود کرده‌اند!

به گزارش گام نو؛ وحید نوروزی کارشناس مسائل شهری با انتشار مطبی در صفحه شخصی خود نوشت: اخیرا دیدم حجت نظری عضو شورای اسلامی شهر تهران  اذعان کرده که شورای شهر پنجم، سفید بالک‌ها یا مگس‌های سفید را در تهران مدیریت کردند و باعث رفتن آنها از شهر تهران شدند! نظری به صراحت اعلام کرده است آمدن مگس‌های سفید تقصیر مدیریت قبلی بوده و شورای پنجم بعنوان ناجیان شهر،  ورود کرده‌اند و بعد از کلی کار کارشناسی و اصلاح الگوی کاشت و.... کاری کرده‌اند که مگس‌ها  به زیستگاه خود برگردند!

ضمن تشکر از ایشان و سایر اعضای شورای شهر به خاطر رفتن مگس‌های سفید از شهر تهران، ذکر چند نکته را خالی از لطف نمیبینم:

1- اینکه این عضو شورا مدعی شده با اصلاح الگوی کشت در تهران این معضل حل شد، مگر درختان توت تهران که میزبان اصلی این درختان هستند را قطع کرده یا از بین برده و به جای آنها گونه‌های دیگری کاشته‌اید؟ قاعدتاً پاسخ‌تان منفی است بنابراین کار جدیدی نکرده‌اید بلکه برگ‌های درختان توت کاکوزا بعنوان زیستگاه اصلی تخمگذاری و رشد این مگس توسط همکاران سازمان بوستان‌ها و فضای سبز، حتی تک تک جمع آوری شده و سوزانده شده است( هرس بسیار سنگین). نه گونه ای اصلاح شده نه روش کشت تغییر کرده و نه کار خاص دیگری شما انجام داده‌اید.

2- خبر بدی برایتان دارم. طبق نظر متخصصان رشته حشره شناسی علاوه بر برگ درختان توت، عامل دما و رطوبت در طغیان سفید بالک‌ها بسیار موثرند. به دلیل بارش‌های کم امسال، تابستان خشکی در انتظار تهران است و بسیار بیم داریم که با این تنش گرمایی، سفید بالک ها مجددا طغیان کنند. از الان عرض کردم که شما نفرمایید مقصر آمدن مجدد مگس‌های سفید، شورای شهر بعد از شماست.

3- یادش به خیر، زمانی که پروانه‌های رنگی به شهر آمده بودند شما و دوستانتان می‌گفتید به خاطر توسعه دوچرخه‌سواری،  پروانه‌ها را به شهر بازگردانده‌اید! در صورتی که بعد از مدت کوتاهی که پروانه‌ها از شهر رفتند، سکوت کردید البته شاید هم مدیریت قبلی شهرداری تهران باعث کوچ پروانه‌ها شدند!

4-راستی تا یادم نرفته، همه میدانیم که مدیرعامل زحمتکش سازمان بوستان‌ها و فضای سبز از معدود مدیرانی هستند که در این دوره تغییر نکرده‌اند؛ آن‌وقت چطور می‌شود که ایشان در دوره قبل سفیدبالک‌ها را به تهران دعوت و در این دوره اخراج کرده باشند؟! همه قدردان زحمات باغبان پیر شهرمان هستیم اما چگونه بخش مثبت یک فرایند تخصصی را به نام خودتان میزنید اما بخش منفی اش را به گردن مدیریت قبلی می‌اندازید؟!

5- برای اینکه هر کاری را به مدیریت قبلی نسبت ندهید به زودی در مورد مگا پروژه بسیار اشتباه کاشت درخت عنبر سائل وسط خیابان شریعتی حد فاصل میدان تجریش تا پل صدر خواهم نوشت که در همین دوره پنجم شورای شهر اجرا شده است. آن وقت حتما خواهید گفت به ما ارتباطی ندارد سازمان‌های تخصصی طبق روال در حال فعالیت هستند!

همچنین یک حشره شناس  به خبرگزاری مهر اعلام کرده است: کنترل جمعیت سفید بالک ها در شهری به وسعت تهران تقریباً غیر ممکن است. این مگس‌های سفید در شرایطی در تهران افزایش یافتند که از لحاظ آب و هوایی این کلان شهر در شرایط زمستان خشک و بی بارش به سر می‌برد، شرایط اکولوژیکی در سال‌هایی که با طغیان سفیدبالک ها در تهران مواجه بودیم برای زادآوری این حشره محیا بوده است.

علیرضا نادری یادآور شده است: سفیدبالک ها سال‌های پیش وارد تهران شده‌اند و نمی‌توان ادعا کرد که به طور کلی از بین رفته‌اند، چون شهرداری تنها امکان مدیریت بخش کوچکی از فضای شهری را دارد و دسترسی به محیط حیاط و باغات خصوصی تهران برای کنترل جمعیت این مگس‌ها که عمدتاً بر روی درختان توت کاغذی رشد و نمو می‌کنند، ممکن نیست. این در حالی است که رشد جمعیت این مگس‌های سفید در سال‌هایی که زمستان‌های سرد با بارندگی‌های زیاد مواجه هستیم کاهش می‌یابد اما هیچ گاه جمعیت آنها به طور کلی صفر نمی‌شود. و با مساعد شدن فضای زادآوری شأن در زمستان‌های گرم و خشک دوباره شاهد طغیانشان خواهیم بود.3

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه