news-details

چرا پاداش های نجومی آقای شهردار روی سامانه شفافیت قرار نگرفت!

به رغم آنکه آقای شهردار و اعضای شورای پنجم شهر تهران، شهرداری را یک سازمان شیشه ای با شفافیت بالا می دانند، اما چرا پاداش های نجومی پیروز حناچی در سامانه شفافیت منتشر نشد؟

به گزارش گام نو؛ در حالی که یکی از افتخارات این دوره مدیریت شهری، شفافیت و شیشه ای بودن مجموعه شهرداری تهران است که تمامی عملکرد مالی و قراردادی این سازمان عمومی بزرگ روی سامانه شفافیت قرار می گیرد. اما گویا شفافیت شهرداری تهران شامل بذل و بخشش های آقای شهردار نمی شود.

هر چند در آخرین نشست خبری شهردار تهران، پیروز حناچی ماجرای پاداش های نجومی را کتمان کرد و حتی در مقابل این سوال خبرنگاران مبنی بر انتشار فیش حقوقی مدیران شهرداری اعلام کرد که این کار به صلاح نیست؟ اما سوال این است که شفافیت از نظر مدیران اصلا طلب شهرداری تهران چه معنایی می تواند داشته باشد؟

در بهمن 97 بهاره آروین رئیس کمیته شفافیت شورای شهر گفت: در وب سایت شفافیت به زودی حقوق دریافتی مدیران، سوابق شغلی و تحصیلی‌شان منتشر می‌شود و حتی اعلام کرد که سفرهای خارجی کارکنان نیز بر روی سامانه بارگذاری می‌شود.

اما یک سال بعد در آذر 98 بهاره آروین اعلام کرد که سامانه شفافیت بر مبنای یکی از اولویت‌های اصلی مدیریت شهری در فروردین 97 ایجاد شد و نخستین مورد منتشره در این سامانه اطلاعات قراردادهای بالای یک میلیارد تومان بود و پس از آن اطلاعات قراردادهای بالای 250 میلیون تومان هم بر روی سامانه قرار گرفت و در مراحل بعدی اطلاعات شهرسازی مصوبه بودجه، عملکرد بودجه در قالب استاندارد و اکسل، اطلاعات مدیران و کارکنان از جمله سفرهای آنها و دیگر فیلدهای اطلاعاتی روی سامانه شفافیت قرار گرفت.

این عض شورای شهر تهران در همان سال اعلام کرد که اطلاعات منتشرشده از سوی مدیران شهرداری هنوز کامل نیست. به عنوان مثال اطلاعات تحصیلی، سمت، سابقه و مبلغ پایه حکم منتشر شده اما برخی فیلدهای اطلاعاتی همچنان نیاز به تکمیل دارد و به شخصه معتقدم اطلاعات دریافتی واقعی مدیران باید منتشر شود. اما مجری مصوبات شورای شهر تهران، شهرداری است و معاونت منابع انسانی دلایلی برای عدم انتشار دریافتی‌های واقعی مطرح می‌کند. البته مخالفان انتشار دریافتی‌ها می‌گویند لازم است مقدمات این کار فراهم شود.

سه سال گذشت و همچنین بر روی سامانه شفافیت حقوق دریافتی‌های دقیق مدیران شهری که مدعی شفافیت هستند منتشر نشد و حتی پیروز حناچی شهردار تهران در باره حقوق و دستمزد مدیران شهری و انتقادهای وارده مبنی بر منتشر شده فیش  حقوقی آنها در سایت شفافیت اعلام کرد: در دستمزد و حقوق یک حقوق ثابت و یک حقوق متغیر داریم که به فعالیت مدیران بستگی دارد، اگر مجمع شرکت یا سازمان‌ها به موقع برگزار شود، در این زمینه تأثیر گذار است و از آنجایی که منافع شهر مهم است تشویقی برای مدیران در صورت موفقیت‌ها در نظر می‌گیریم که میزان ثابتی نیست.

به اعتقاد آقای شهردار؛ انتشار فیش حقوقی مدیران به صلاح نیست و برخی نمی‌خواهند فیش‌شان منتشر شود. چون یا وام گرفته‌اند یا مسائل دیگری مطرح است که رغبت به انتشار آن ندارند. البته میزان حقوق پایه را می‌توان مشخص کرد که آن هم  عدد مشخصی نیست و مسائل مختلف در آن تأثیرگذار است.

شهردار تهران درباره انتشار خبر پاداش های نجومی خود نیز به رسانه ها توضیح داد: بخشی از پرداخت‌ها بر اساس ماده 17 انجام می‌شود و این بخش نیز دو ردیف دارد؛ یک بخش کمک به اشخاص حقیقی و یک بخش نیز به افراد حقوقی. افراد حقیقی می‌توانند در طول یک سال برای یک مرتبه مبلغ 15 میلیون تومان را از ماده 17 دریافت بکنند و در رابطه با کمک به اشخاص حقوقی نیز طبق ماده 17، خیریه‌ها و سمن‌ها مشخص هستند که آنها نیز می‌توانند برای یک مرتبه در سال مبلغ 50 میلیون تومان به عنوان کمک دریافت بکنند اما در خبر اشاره شده مبنی بر پرداخت پاداش‌های نجومی و میلیاردی، خبر کاملا تکذیب می‌شود و این خبر نادرست است.

نکته جالب این است که پیروز  حناچی مدام از شفافیت سخن می‌گوید این خبر را رد کرد و جالب است که تأکید کرده انتشار فیش مدیران به صلاح نیست.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه