news-details

فروشگاه شهروند بدون سودهی واراد بازار بورس می شود

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران اعلام کرده است شهرداری تصمیم گرفته است تا فروشگاه شهروند وارد بورس شود.فروشگاهی که نگاه شهرداری به آن سود دهی نیست.

به گزارش گام نو؛ در شرایطی که مردم از حضور در بورس ناامید شده و بیشترین ضرر متوجه  آنها شده است، شهرداری تهران تصمیم گرفته است تا مجموعه فروشگاه های شهروند را وارد بازار بورس کند. برخی از منتقدان شهری براین باورند ورود شهرداری به این بازار که دچار مشکلات عدیدهای شده است بدون در نظر گرفتن جوانب کار می تواند برای مدیریت شهری آینده مشکلاتی ایجاد کند.

در طول هفته های اخیر پیروز حناچی برای نشان دادن فعالیت هایی که ر این دوره مدیریت شهری به ویژه در مدتی که وی سکان هدایت شهر تهران را به عهده داشته، تلاش زیادی می کند و بیش از پیش به ارائه گزارش های عملکردی و رویارو شدن با رسانه ها تمایل نشان می دهد. به نظر می رسد که تیم رسانه ای آقای شهردار به این نتیجه رسیده اند بهترین دفاع از کارنامه خالی این دوره مدیریت شهری حمله و در معرض رسانه ها قرار گرفتن است تا مبادا رسانه هافرصتی برای راستی آزمایی عملکرد این دوره مدیریت شهری پیدا کنند. مانند اتفاقی که در مقابل شعار شهر نفروشی افتاد و بسیاری از رسانه ها و منتقدان شهری این ادعا را رد کردند.

روز گذشته نیز باردیگر پیروز حناچی به همراه معاون مالی و اقتصاد شهری و همچنین معاون منابع انسانی و برنامه ریزی  در مقابل رسانه ها حاضر شدند تا گزارش عملکرد این دو حوزه را به رسانه ها ارائه دهند.

آنطور که  عبدالحمید امامی معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران عنوان کرده است: ملاک شهرداری در مورد فروشگاه‌های شهروند مسأله سوددهی نیست بلکه خدمات‌دهی در اولویت قرار دارد. همچنین تلاش شد که فروشگاه‌های شهروند در همین دوره کنونی شهری وارد بورس شوند و با فروش قسمتی از سهام آن با قیمت عادلانه بتوانیم آن را بفروشیم.

به گفته این مدیر شهری؛ فروشگاه شهروند در سال 96 به سوددهی رسید البته نحوه سوددهی به صورتی بود که از محل پول‌های پیش‌پرداخت در بانک تسهیلات دریافت می‌شد.همچنین فروشگاه‌های شهروند امسال 240 میلیارد تومان سود داشته‌اند.

معاو شهردار تهران بش دیگری از فعالیت های حوزه مدیریتی خود را انعقاد تفاهم نامه با وزارتخانه‌های نیرو در حوزه برق و تصفیه آب و همچنین تفاهم نامه با وزارت جهاد کشاورزی درباره واگذاری ۱۶ پارک جنگلی به شهرداری مانند سرخه حصار برای ۳۰ سال به شهرداری و سازمان‌های تأمین اجتماعی و امور مالیاتی عنوان و حتی اعلام کرده است: رویکرد مدیریت منابع مالی و خزانه با هدف کاهش هزینه بوده است به همین دلیل سامانه جامع معاملات شکل داده شد. سال ۱۳۹۹ این سامانه عملیاتی شد و امسال در راستای هوشمندسازی قدم برداشت. همه گزارش‌های مالی ماهانه به اعضای شورای شهر ارائه و در سامانه شفافیت منتشر می‌شود.

امامی یادآور شده است: در حوزه منابع انسانی هم مدیران بر اساس آزمون انتخاب شدند و تاکید شد تا معاونان مالی حتماً باید در رشته تخصصی خودشان باشند و کمیته انتصابات آنان را انتخاب می‌کند.

به نظر میرسد که این بخش از صحبت های معاون مالیو  اقتصاد شهری شهرداری تهران می تواند توسط کارشاسان مسائل شهری و رسانه ها راستی آزمایی شود. مهمتر اینکه چد درصد از دانش آموختگان علوم اقتصادی که به عنوان معاون مالی در مجموعه شهرداری تهران به کار گرفته شده اند، آشنایی به اقتصاد شهری دارند.

ادعای دیگری که معاون مالی شهرداری تهران عنوان کرده، این است که در این دوره شهری 7 هزار میلیارد تومان تسهیلات گرفته شده در حالی که ۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است. به گفته وی؛ در دوره جدید مدیریت شهری نه فقط بدهی‌ها اضافه نشده که یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان هم از بدهی‌ها کاهش پیدا کرده است.

این در حالی است که به گفته برخی از منتقدان مدیریت شهری در این دوره مدیریت شهری شهرداری تهران تنها برای پرداخت حقوق و مزایای کارکنان خود 17 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی دریافت کرده است.

عبدالحمید امامی عنوان کرده است: قسمتی از بدهی‌ها ارزی است و نرخ تبدیل اختلاف ایجاد می‌کند. کل بدهی‌های بانکی شهرداری رقمی معادل ۵۰ هزار میلیارد تومان است البته بدهی پیمانکاران مناطق ۶ هزار ۷۰۰ میلیارد تومان، پیمانکاران شرکت‌ها سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان، اوراق مشارکت پنج هزار میلیارد تومان و سایر نهادها زیر هزار میلیارد تومان است. اما بدهی‌های کل شهرداری ۶۶ هزار میلیارد تومان است.

به اعتقاد معاون شهردار تهران، این بدهی‌ها در شرایطی است که دارایی‌های شهرداری بیش از این بوده و میزان املاکی که فروخته شده ۱۵ برابر بیشتر از وسعتش خریداری و یا تهاتر شده است.

این مدیر شهری درباره میزان بدهی دولت به شهرداری تهران نیز عنوان کرده است: طلب از دولت در گذشته محاسبه نشده است اما ۳۰ هزار میلیارد تومان احصا شده است و ۲۵ هزار میلیارد تومان هم به قیمت روز میزان بدهی رسا تجارت به شهرداری تهران است که در واقع ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده اما به قیمت روز رقم‌ها افزایش پیدا کرده است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه