news-details

توسعه پایدار تهران، اولویت شورای ششم

یکی از آیتم‌های مهم مسائل شهری، مفهوم توسعه پایدار شهری است که توسعه‌ای مبتنی بر نیازهای واقعی شهر و تصمیم‌گیری‌های عقلانی مدیران و سیاست‌گذاران محسوب می‌شود.

به گزارش گام نو؛ مجید صفری، پژوهشگر مسائل شهری در یادداشت خود نوشت: توسعه‌ای که همواره یکی از شعارهای نامزدهای شورای شهر بوده و برنامه‌های مختلفی برای تحقق آن ارائه شده است. اصولاً شهرها پدیده‌هایی چند بعدی و پیچیده هستند و برنامه ریزی جامع و کامل و بی‌نقص برای تمام عناصر آن امری دشوار و تقریباً غیر ممکن هست. با توجه به این که توسعه پایدار بیش از هر چیز دیگری بر معیارهای کیفی و انسانی تأکید می‌کند، بنابراین به منظور دستیابی به یک وضعیت پایدار واقعی در شهرها، تدوین سیاست‌هایی عقلانی، ممکن الوقوع و غیر پوپولیستی ضروری است.

علی رغم اهمیت جنبه‌های اقتصادی توسعه، به نظر بنده توسعه چیزی بیش از رشد اقتصادی است و فارغ از بهبود سطح مادی زندگی شهروندان، عدالت و ارزش‌های دینی و اجتماعی را نیز در بر می‌گیرد. بنابراین چنین توسعه‌ای را می‌توان به معنای ارتقاء دائمی جامعه و نظام اجتماعی شهروندان به سوی زندگی بهتر و ایده‌آل‌تر دانست. توسعه پایدار، شهری را متبلور می‌سازد که دارای چارچوب ارزشی و اخلاقی و دینی است و با استفاده از منابع مالی، طبیعی و سرمایه اجتماعی، رفاه اجتماعی را هم فراهم می‌کند.

درحال حاضر شهر تهران بیش از هر زمان دیگری نیاز به یک سیاست‌گذاری عقلانی و درست در مسیر تحقق و دستیابی به توسعه پایدار است. زیرا فرصت‌های آزمون و خطا گذشته و اگر دیر بجنبیم، شهر برای همیشه از دست خواهد رفت. از اواسط دهه هشتاد، توسعه تهران آغاز شد و تا اواسط دهه نود ادامه داشت. توسعه‌ای که چهره شهر را دگرگون کرد و تهران را از یک شهر خسته به یکی از برترین شهر‌های جهان تبدیل کرد. اما متاسفانه در بین این مسیر، وقفه‌ای ۴ ساله ترمز توسعه شهر را کشید و تهران به نوعی خواب مصنوعی فرو رفت.

اکنون که در آستانه انتخابات شورای شهر هستیم و شهر برای یک تغییر و انقلاب اساسی در همه ابعاد آن آماده می‌شود، باید به دنبال افرادی باشیم که دغدغه شهر و شهروند داشته باشند. کنش‌گرانی که جز برای ارتقاء سطح رفاه و آسایش شهروندان به قصد دیگری وارد شورا نمی‌شوند. باید تلاش کنیم تا به شورای کار و خدمت دست یابیم. شورایی که لوکوموتیو رشد تهران باشد و قطار توسعه پایدار تهران را مجددا به ریل آن بازگرداند. ان‌شاء‌الله که سرانجام این مسیر، خوشنودی و رضایت همه شهروندان تهرانِ عزیز خواهد بود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه