news-details

عنایت پدرانه شهرداری تهران به دستیاران جوان دردسر ساز شد!

آقای شهردار اعتقاد دارد استخدام دستیاران جوان با هدف بالا بردن توان مدیریتی شهر تهران بوده، اما حقوق چند برابری این افراد در مقایسه با کارکنان شهرداری تهران دردسرساز شد!

به گزارش گام نو؛ هر چند زمانی که طرح استخدام دستیاران جوان از سوی آقای شهردار و معاون منابع انسانی وی مطرح شد، انتقاداتی به اجرای این طرح و احتمال ورود آقازاده ها به شهرداری تهران مطرح شد، اما مدیریت شهری تلاش کرد تا این ادعاها وانتقادات را رد و تمام روند استخدام دستیاران جوان را قانونی جلوه دهد، این در حالی است که به گفته عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران قانون در روند مربوط به جذب دستیاران رعایت نشده است.

آنطور که حجت نظری اعلام کرده است: میزان دریافتی دستیاران از سایر کارکنان شهرداری بیشتر است.

این عضو شورای شهر تهران در تذکری که امروز در صحن علنی شورا به شهردار تهران داد، عنوان کرد: شنیده‌ها حاکی از آن است که شهرداری تهران قصد ندارد که در راستای برنامه تبدیل وضعیت نیروهای خود به رسمی برای حدود ۲۰۰۰ نیرو و تصویب یکی از تبصره‌های بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، درخصوص تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر که هرگونه رابطه استخدامی اعم از روزمزد، کارگری، شرکتی یا کار معین دارند اقدام کند.

به گفته حجت نظری؛ همچنین شنیده‌هایی به گوش می‌رسد که با برخی ایثارگران خارج از حوزه شهری تماس‌هایی برقرار و پیشنهاد شده که در آزمون دستیاری شرکت کنند. این بر خلاف نص صریح قانون، مصالح شهرداری و تبعیض علیه کارکنان شهرداری است، لذا به شهردارتهران تذکر می‌دهم نسبت به رعایت مر فانون و صیانت از حقوق کارکنان شهرداری تهران توجه کافی داشته باشد.

این عضو شورای شهر تهران به موضوع ماده ۲۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران اشاره کرد و  توضیح داد: بنابر این قانون شهرداری تهران باید ۲۵ درصد از نیازهای استخدامی تامین نیروی مورد نیاز خود اعم از رسمی، پیمانی، قراردادی و شرکتی را از بین ایثارگران جذب کند، اما به‌رغم وضوح این قانون، در فراخوان جذب دستیاری مدیران این بخش مغفول مانده و گزینه‌ای برای ابراز ایثارگری وجود نداشته است. بدیهی است آنچه که در عمل رخ داده تخطی از قانون و تخلف بوده و متخلفین به اجرای این قانون باید به هیات تخلفات اداری معرفی شوند.

وی یادآور شد: همچنین هشدار می دهم به نهادهای نظارتی در مورد شهرداری تهران، که به نظر می‌رسد نفوذ جریان نفاق میان برخی از مدیران شهرداری در حال گسترش است و باید حواس‌ها به افرادی که پشت درهای بسته با گروهی می‌نشینند به دلخواه آنان حرف می‌زنند و پشت در بسته دیگر با گروهی دیگر نشسته و حرفی دیگر و کاملا متفاوت می‌زنند، باشد تا این نفوذ جریان نفاق به ضرر شهر و شهرداری تمام نشود.

عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران تاکیدکرد: تذکر دیگر من درباره خبرهایی است که درباره جذب و تبدیل وضعیت برخی از نیروهای شهرداری تهران به گوش می‌رسد. از این رو لازم است شهرداری تهران مواردی را که مطالبه خانواده بزرگ کارکنان شهرداری تهران است، مورد توجه خود قرار دهد.

به اعتقاد وی؛ متاسفانه به‌رغم تذکرهای مکرر و متعدد، همچنان دسترسی به سامانه جامع منابع انسانی در اختیار اینجانب و تعدادی دیگر از اعضای شورای شهر قرار نگرفته و از این رو امکان آنکه از صحت و سقم ادعاهای مدیران شهرداری درمورد عدم جذب نیروی جدید اطمینان داشته باشیم، وجود ندارد. لازم است دسترسی به سامانه جامع منابع انسانی در حدی که امکان راستی‌آزمایی وجود داشته باشد هرچه سریع‌تر برای اعضای شورای شهر به عنوان نهاد ناظر بر شهرداری تهران ایجاد شود.

حجت نظری بیان کرد: مساله دوم، عدم رعایت قانون در روند مربوط به جذب دستیاران است. موضوعی که دارای ابهامات فراوانی نیز هست. فرآیند جذب این افراد از ابتدا دارای حاشیه‌های جدی بود که مورد تذکر اعضا نیز قرار گرفت و همچنان هم لیستی از این افراد منتشر نشده تا شورا به طورکامل در جریان آنچه که رخ داده قرار بگیرد و مطمئن شود که خدای ناکرده حقی از کسی ضایع نشده باشد. همچنین یکی از نگرانی‌های کارکنان شهرداری میزان دریافتی دستیاران است که به رغم سابقه کم کاری نسبت به شمار زیادی از کارکنان، دریافتی بسیار بیشتری دارند که این تبعیض قابل توجه است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه