news-details

تاکتیک آقای شهردار در «کلاب‌هاوس» لو رفت

شهردار تهران برای چندمین بار که فضای رسانه‌ای برای او باز شده بود به جای توضیح عملکرد خود در شهرداری، به دنبال تخریب چهره رقیب بود تا اذهان عمومی متوجه عملکرد فاجعه‌بار مدیریت شهری نباشد.

به گزارش گام نو؛ خبرگزاری آنا در گزاش خود عنوان کرد: شیوع ویروس کرونا و عدم برگزاری نشست های مطبوعاتی، آن هم در آستانه تغییر فضای سیاسی کشور با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، این روزها «کلاب هوس» پدیده نوظهور فضای مجازی را به محفل داغ ترین گفتگوهای سیاسیون و مسئولین تبدیل کرده است. پیروز حناچی، شهردار تهران نیز از این قافله عقب نماند و شامگاه پنج شنبه در گفتگویی مفصل سه ساعته در اتاق خبر انتخاب با حضور نمایندگان رسانه های داخلی و خارجی حضور یافت که از همان ابتدا و از ترکیب شرکت کنندگان در اتاق، پیش‌بینی جنجالی شدن سخنانش دور از ذهن نبود. با وجود اینکه انتظار می‌رفت شهردار تهران در آستانه انتخابات شوراها از عملکرد خود و تیمش و شورای شهر فعلی بگوید و آمار تفصیلی ارائه دهد، اما در بین ارائه‌های گزارش مختصر و کلی، فضای بحث را با مثال‌هایی سیاسی تغییر داد.

نکته حایز اهمیت در این نشست خبری، موضوعاتی بود که حناچی به عنوان موفقیت‌های خود در حوزه مدیریت شهری پرداخت. موضوعاتی نظیر توسعه قلمرو عمومی، هوشمند سازی تهران، حفاظت از میراث طبیعی شهر، توسعه فضای سبز، توسعه حمل و نقل عمومی و از همه مهم تر موضوعی تحت عنوان «شهر نفروشی» که البته صدای منتقدان را هم درآورد.

اگر بخواهیم همین موضوعات را مورد نقد قرار دهیم نیازی به مراجعه به کارشناسان و منتقدان حوزه شهری نیست، چرا که رئیس و اعضای شورای شهر فعلی چندین بار از حناچی پیرامون همین موضوعات انتقادات جدی داشتند.

حناچی که با هماهنگی دولت و بر خلاف روال دوره‌های پیش، در تمامی جلسات هیئت دولت حضور دارد و می‌توانست مطالبات جدی در حوزه‌های مختلف از دولت داشته باشد، اما هیچ‌گاه چنین واکنش و پرسشگری را از او در جلسات دولت ندیدیم که همین موضوع بارها دستمایه انتقادات مدیران شهر از جمله محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران بود که بارها هم رسانه ای شد.

شهردار تهران برای چندمین بار که فضای رسانه‌ای برای او باز شده بود به جای توضیح عملکرد خود در ایجاد ابر پروژه های شهری، با انتقاد از عدم کارشناسی در پروژه پل طبقاتی صدر دوره محمد باقر قالیباف آن را این طور بیان کرد که «پل طبقاتی صدر، مانند این بود که شما کلیه‌ات را بفروشی، پولش را صرف عمل زیبایی کنی» در حالی که از نظر کارشناسان حوزه شهری این پروژه، گره ترافیکی بزرگراه صدر را حل کرده است.

در ادامه مصاحبه یکطرفه شهردار تهران در کلاب هاوس، وی در حالی از کار فرهنگی در شهر و محله محور بودن فعالیت‌ها گفت که اکثر فرهنگ‌سراها و سرای محله‌ها در دوران مدیریت او بر پایتخت نیمه تعطیل شده‌اند.

بخش «شهر نفروشی» سخنان شهردار تهران که به تیتر یک رسانه‌های شهرداری و همسو با شهردار تهران تبدیل شد هم کم اشکال نبود. حناچی باز هم در حالی به مسئله فروش تراکم در دوره قبل که بر اساس قانون بوده، اشاره کرد که در دوره فعلی، فروش تراکم ۲۰۰ درصد افزایش داشته است و حتی کاهش فروش تراکم نیز به دلیل کاهش تقاضای صدور پروانه به دلیل رکود بازار مسکن بوده و نمی توان آن را عملکرد مدیریت فعلی شهری دانست.

همچنین فضای سبز نیز که از مولفه‌های اصلی مدیریت شهری است از محورهای سوالات از حناچی بود که وی به توسعه بوستان‌ها در محله‌های فاقد فضای سبز اشاره کرد، اما شاهد آن هستیم که در دوره فعلی نه تنها توسعه فضای سبز محقق نشده بلکه بوستان هایی نظیر چیتگر در آستانه خشک شدن قرار گرفتند.

در خصوص توسعه حمل و نقل عمومی که به گفته حناچی یکی از پنج اقدام او در دوران شهرداری تهران است، باید این سوال مطرح شود که پروژه حمل و نقل عمومی او به کجا رسیده است؟ مترو تهران در دوره پیشین شهرداری تهران با ۱۲۵ واگن تحویل گرفته شد و با ۱۷۰۰ واگن تحویل داده شد، اما در دوره حناچی چیزی حدود ۱۰۰ واگن به مترو اضافه شده است که آن هم نیمه تمام است.

شهردار تهران که عملکرد ضعیف و عدم قبولی کارنامه کاری او و تیمش بارها مورد انتقاد کارشناسان و خبرگان و حتی هم فکران وی و اعضای شورای شهر فعلی واقع شده، برای چندمین بار در فضای رسانه، به فرافکنی، نگاه به گذشته، نقد کارهای دوره پیش مدیریت شهری و تخریب چهره رقبا پرداخت؛ البته این اقدام او هیچ‌گاه نتوانست از فشار افکار عمومی بر نحوه عملکرد مدیریت شهری بکاهد و ناخواسته عملکرد او با اسلاف موفقش قیاس می‌شود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه