news-details

سهم خواهی پدرخوانده های اصلاح‌طلب از مدیریت شهری

به گفته اقبال شاکری، نماینده مردم تهران در مجلس بیش از 80 درصد رد صلاحیت‌های توسط هیأت اجرایی که دست دولت است، انجام شد نه هیأت نظارت.

به گزارش گام نو؛ رد صلاحیت تعداد زیادی از کاندیداهای ششمین دوره از شورای شهر تهران این روزها بحث های زیادی رادر محافل احزاب اصلاح طلب و اصولگرا راه انداخته است. اصلاح طلبان به ویژه اعضای فعلی شورای پنجم شهر تهران بر این باورند که با رد صلاحیت 10 نفر از اعضای شورای پنجم، شورای ششم شورای یک دست اصولگرا خواهد بود و این به نفع شهر نیست.آنها دلیل رد صلاحیت بسیاری از کاندیداهای اصلاح طلب را دست های پشت پرده اصولگرا به ویژه هیات نظارت مجلس می دانند. این در حالی است که به گفته نماینده مردم تهران در مجلس 80 درصد از رد صلاحیت شدگان توسط هیات اجرایی دولت کنار گذاشته شده اند.

با انتشار خبر رسمی اسامی رد صلاحیت شدگان ششم دوره انتخابات شورای اسلامی شهرها و روستاها سخنگوی دولت اعلام کرد که این حجم گسترده از رد صلاحیت کاندیداها باعث کاهش مشارکت مردم و پایین آمدن انگیزه انتخاباتی می‌شود.

طبق گزارشی که علی ربیعی ارائه کرده است؛ در انتخابات شورای اسلامی شهرها ۵۱ هزار و ۵۹۸ نفر ثبت نام کرده که ۱۲ درصدآن را زنان و ۸۸ درصد آن را مردان تشکیل می دهند که نسبت به دوره قبل حدود ۳ هزار نفر کاهش ثبت نام داوطلبان را مشاهده می شود. این در حالی است که برای انتخابات شورای اسلامی روستاها حدود ۲۴۷ هزار و ۸۱۸ نفر ثبت نام کرده که شامل ۷ درصد زن و ۹۴ درصد مرد بوده که نسبت به دوره قبل ۱۳ درصد افزایش ثبت نام را مشاهده می کنیم.

آنطور که سخنگوی شورای شهر تهران اعلام کرده است: های اجرایی بیش از ۹۰ درصد داوطلبان را تایید کرده اند ولی ۱۴ درصد از تایید شدگان توسط هیات های نظارت رد صلاحیت شدند.یک هزار نفر از اعضای فعلی شورای اسلامی شهرها توسط هیات نظارت رد صلاحیت شده به عنوان مثال در شهرهای تهران، رشت،  کرج و سمنان بیش از ۸۰ درصد رد صلاحیت داشته ایم.

اما اقبال شاکری در گفت و گویی که با خبرگزاری فارس داشته، اعلام کرده است: بیش از 80 درصد رد صلاحیت شدگان توسط هیأت اجرایی صورت گرفته نه هیأت نظارت مرکزی. هیأت اجرایی دست دولت است و آنها هم بسیاری از اعضای فعلی شورای شهر را رد کردند و هیچ ربطی به هیأت نظارت ندارد و افرادی که این صحبت‌ها را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و این رد صلاحیت‌ها را منصوب به هیأت نظارت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند به دنبال فرافکنی هستند و تأکید می‌کنم که 80 درصد رد صلاحیت شدگان توسط هیأت اجرایی بوده است.

این نماینده مجلس تاکید دارد که دولت باید پاسخگوی رد صلاحیت شدگان باشد چرا که خودشان این کار را انجام داده اند. البته رئیس هیأت نظارت هم گفته اگر این روند ادامه پیدا کند، شکایت می‌کنم. ما باز هم تأکید می‌کنیم که هیأت اجرایی دستورات کشور است و آنها هم در مرحله اول 80 درصد را رد کردند. باز هم می‌گویم بروند خودشان بررسی کنند این رد صلاحیت‌ها از سوی دولت بوده است و بیش از 80 درصد آنها توسط هیأت اجرایی رد شدند.

وی تاکیددارد: مردم عملکرد 8 ساله اصلاح طلبان را در کشور دیده اند. همچنین شهروندان تهرانی وضعیت پایتخت را در 4 سال اخیر با سال های قبل مقایسه می کنند. بررسی ها نشان می دهد که به شدت مردم از دست شورا و دولت گله مند هستند.  اخیراً هم شهردار تهران فرافکنی کرده و گفته برخی از پروژه‌ها گران تمام شده است. ما این پروژه‌ها را در دوره قبل مدیریت شهری انجام دادیم، شما هم بروید هزینه کنید و  یک پروژه انجام دهید، اما واقعا کار کنید. این پروژه‌ها در دوره قبل انجام شده و اگر قرار بود در دوره فعلی انجام شود چند برابر هزینه داشت و انجام تمام پروژه‌ها به نفع مردم بوده است.

بررسی های اقبال شاکری نشان می دهد؛ هر چند بودجه شهرداری در چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته است و از سوی مدیران شهری می گویند ما بده کار هستیم و شهر بده کار تحویل گرفته ایم. این در حالی است که بودجه شهرداری در 3 سال گذشته 2.5 برابر شده است و بدهی ها هم 3 برابر شده است.

این نماینده مجلس که در دوره چهارم نیز عضو شورای شهر تهران بود، توضیح می دهد: زمانی که ما شهرداری تهران را تحویل دادیم بودجه 18 هزار میلیارد تومان بود اما در حال حاضر بودجه شهرداری تهران 2.5 برابر شده است و بدهی‌ها هم حدود 3 برابر شده‌اند. آقایان بگویند این پول کجا رفته است؟ پروژه بزرگی هم که انجام ندادند، حداقل واگن‌های مترو را خریداری می‌کردند تا مردم  از مترو به راحتی استفاده کنند. این در حالی است که بخش های زیادی از مترو در دوره قبلی مدیریت شهری ساخته شده و مدیران فعلی به دنبال فرافکنی و آدرس غلط دادن هستند.

وی درباره میزان بدهی شهرداری تهران نیز بیان کرده است: باید مدیران فعلی آمار و ارقام درستی در اختیار مردم قرار دهند و بگویند که رقم بودجه به کجا رفته است. اگر شفاف سازی کنند، مردم متوجه می‌شوند. تأکید می‌کنم بگویند که پول صرف چه کاری شده است. بودجه افزایش چشمگیری یافته است، از سوی دیگر بدهی‌ها هم سنگین شده است.

به گفته شاکری؛ بدهی 20 هزار میلیاردی در 4 سال پیش که  برای 12 سال  مدیریت شهری بود  و این بدهی هم بیشتر برای پروژه‌های عمرانی  زیرساخت‌های شهری از جمله بزرگراه، تونل، مترو، فرهنگسرا و... بر جای ماند و چیز بدی نبود اما حالا بدهی بالای 50 هزار میلیارد داریم و کاری که انجام نشده است. بهتر است مدیران شفاف سازی کنند که چه اقدامی انجام داده‌اند و با این پول‌ها و بودجه 2.5 برابری  چه کرده‌اند. از سوی دیگر مدیران فعلی تأکید دارند که باید شفاف سازی صورت گیرد و سامانه‌ای در این زمینه راه اندازی شده اما در برخی مواقع فقط اعداد و ارقامی منتشر می‌شود که اصلاً مشخص نیست داستان از چه قرار است و یا این که اطلاعات به صورت نصفه و نیمه منتشر می‌شود. در این باره توضیح می‌دهید.

نماینده مردم تهران در مجلس درباره عملکرد شورای پنجم شهر تهران یادآور شده است: به عنوان یک استاد دانشگاه و کارشناس مسائل شهری ما از این دوره مدیریت فعلی انتظارهای زیادی داشتیم، چراکه آنها با دولت همسو بودند و ما انتظار داشتیم که تحولات سنگینی رخ دهد اما به علت سهم خواهی پدر خواننده های اصلاح طلب، دیدید که شاهد تعداد زیادی شهردار در دوره فعلی بودیم و در این دوره نتوانستند کاری انجام دهند. البته همسویی‌ها بیشتر از این که به نفع مردم باشد به ضرر مردم تبدیل شد و مسائل به حاشیه رفت و وقت شورا را برای مسائل حاشیه‌ای گرفتند. همین موضوع نام‌گذاری که اعتراضات فراوانی را هم به دنبال داشت، ما انتظار داشتیم که کارهای کارشناسی متعددی در این دوره انجام شود، اما متأسفانه عملکرد مطلوبی را شاهد نبودیم.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه