news-details

شوآف رسانه ای آقای شهردار درباره شهرنفروشی دروغ از آب درآمد!

به رغم اینکه شهردار تهران تاکید دارد بزرگترین دستاورد این دور شهر نفروشی است، اما بررسی ها نشان می دهد که تنها در سال99 ، 60 درصد ازدرآمد شهرداری از محل شهرفروشی تامین شده است.

به گزارش گام نو؛ پیروز حناچی در صحبت های خود در کلاب هاوز که با حضور تعداد زیادی از اهالی رسانه، کارشناسان حوزه شهری و کارکنان شهرداری تهران برگزار شد، بار دیگر یکی از دستاوردهای این دوره مدیریت شهری را شهر نفروشی دانست و عنوان کرد در دوره گذشته مدیریت شهری بسیاری از ذخایر شهری به دلیل بی کفایتی مدیریت سابق شهر تهران فروخته شده است.

آقای شهردار به این نکته تاکید کرد که می توان پا روی گاز گذاشت و تمام ذخایر شهری را برای تامین درآمد بیشتر فروخت اما یکی از دستاوردهای این دوره مدیریت شهری جلوگیری از شهر فروشی بوده و به رغم اینکه درامدهای شهرداری تهران از این محل به مراتب کمتر شده است، اما این رویکرد باعث تحقق شعار شهر نفروشی در پایتخت برخلاف رویه مدیریتی شهردار سابق شهر تهران شده است.

اما با نگاهی کوتاه به امار و ارقامی که در بودجه 4 سال اخیر آمده است، می توان به خوبی درک کرد که این ادعا که همچنان مدیریت ایندوره شهر تهران به تحقق آن پافشاری می کنند، دروغی بیش نیست.

برآوردها نشان می دهد هر چند در سال 97 سهم شهر فروشی در تامین منابع مالی شهر تهران بسیار اندک بود، امادر سال های بعد این سهم به مراتب افزایش پیدا کرد به گونه ای که در سال های 98،99 و 1400 بخش قابل توجهی از درآمد شهرداری تهران از این محل تامین شده است. به عنوان مثال برابر بودجه سال 99 شهرداری تهران 60 درصد از منابع مالی مدیریت شهری از محل شهر فروشی تامین شده است.این در حالی است که برابر قانون بودجه 1400 شهرداری تهران سهم درآمدهای شهرداری از محل شهر فروشی 58 درصد تخمین زده شده است.

هر چند درآمدهای حاصل از شهر فروشی از محل صدور پروانه و سایر حوزه های مربوط به بخش ساخت و ساز مانند فروش املاک  و سهم پروژه های مشارکتی بوده و از محل موضوعاتی مانند اضافه تراکم و فروش هولوگرام تامین نشده است، اما با وجود این مسائل نمی توان به راحتی مدعی  شد شعار شهر نفروشی در شهر تهران و در دوره اصلاحات اجرا شده است.

برابر ارقام موجود در قانون بودجه شهرداری تهران بخش عمده درآمد شهرداری تهران در دو سال آخر این دوره مدیریت شهری یعنی سال های 99 و 1400 تنها از محل صدور پروانه ساخت یا همان شهر فروشی بوده است و اکنون سوال این است که شهردار تهران بر چه مبنایی بر تفهیم یک دروغ به افکار عمومی پافشاری می کند. به رغم اینکه پیروز حناچی یک مدیر شهرساز و استاد دانشگاه است، آیا می توان این ادعا را مطرح کرد که وی خوانش و تحلیل ارقام موجود در قانون بودجه را بلد نیست و یا تمایلی به فهم درست این بخش از قانون بودجه ندارد؟

موضوع دیگری که آقای شهردار در کلاب هاوز مطرح کرد، بدهکاری بزرگی بود که بعد از 12 سال مدیریت شهردار سابق برای مدیریت جدید شهر تهران به جای مانده بود. موضوعی که نه تنها حناچی بلکه برخی از اعضای شورای شهر تهران مانند محمود میرلوحی در مناظره هایی که در این شبکه اجتماعی با مدیران سابق شهرداری، خبرنگاران و کارشناسان حوزه شهری برگزار کردند، به آن اشاره داشتند.

شهردار تهران در مناظره پنج شنبه شب خود در کلاب هاوز اعلام کرد بدهی به جای مانده از دوره گذشته مدیریت شهری 50 هزار میلیارد تومان برآورد شدهاست. موضوعی که در همان مناظره از سوی معاون وقت مالی و اقتصاد شهری دوره شهردار سابق رد شد. در آن مناظره پیروز حناچی مدعی شد که بدهی به جای مانده از دوره گذشته مدیریت شهری تهران 50 هزار میلیارد تومان است که از این مبلغ حدود 20 میلیارد تومان بدهی شهرداری تهران به بانک شهر برآورد شده است که این بدهی روزانه تغییر می کند.

این در حالی است که قدرت الله گودرزی اعلام کرد:  زمانی که شهرداری را تحویل دادیم، کل بدهی‌های ما از املاک، بیمه، مالیات و بدهی به بانک‌ها 26 هزار و 465 میلیارد بوده است. ریز تمام بدهی‌ها در شهرداری موجود است و برای من جای تعجب دارد چرا مدیران به اسناد رجوع نمی کنند این اسناد چیزی نیست که کسی بتواند به آن دست ببرد.

به گفته معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری سابق؛ همان زمان ما 10 هزار میلیارد بدهی به بانک شهر بابت اجرای پروژه‌ها داشتیم. تفاهمنامه‌ای با مدیرعامل وقت بانک داشتیم و چندین جلسه برگزار شد و قرار شد که 60 درصد سهام شهروند به بانک واگذار شود و همچنین نمایشگاه شهر آفتاب، ملکی در دردشت و کرج و ملک حاشیه اتوبان چمران به بانک شهر بابت بدهی‌ها داده شود و اگر ما 10 هزار میلیارد را از 26 هزار و 465 میلیارد کم می‌کردیم کل بدهی ما 16 هزار و 465 میلیارد می‌شد که البته وقتی مدیریت جدید روی کار آمد زیر تفاهمنامه زدند.

 وی تاکید کرد: همین جا می‌گویم با توجه به این که مدیریت فعلی زیر تفاهمنامه بانک شهر با مدیریت قبلی شهری زد، ما در مجموع با سند و مدرک 26 هزار و 465 میلیارد بدهی داشتیم و بخش عمده‌ای از این بدهی مربوط به پروژه‌هایی بود که برای شهر اجرا کردیم.

بررسی ها نشان می دهد که در حال حاضر بدهی شهردار تهران به بانک ها47 هزار و 114 میلیارد تومان است که از این میزان 27 هزار و 30 میلیارد تومان بدهی مدیریت شهری به بانک شهر برآور شده است. به عبارتی در مدت کمتر از 4 سال 17 هزار میلیارد تومان به میزان بدهی های شهرداری تهران به بانک شهر اضافه شد که دلیل این افزایش نیز وام هایی بود که این دوره مدیریت شهری بابت پرداخت حقوق و مزایای کارکنان و تامین هزینه جاری شهرداری دریافت کرده است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه