news-details

ورود اتوبوس های برقی به خیابان های پایتخت در انتظار دولت!

خرید اتوبوس های برقی با هدف استفاده از سیستم حمل و نقل پاک یکی از برنامه های تبدیل شدن تهران، شهری برای همه بود، اما گویا ورود نخستین اتوبوس برقی پایتخت در انتظار دولت است!

به گزارش گام نو؛ استفاده از اتوبوس های برقی در شهر تهران با فراز و فرودهای زیادی همراه بود. هر چند این نوع اتوبوس ها در دهه 70 تا اوایل دهه 80 در برخی از خطوط اتوبوسرانی این شهر مورد استفاده قرار می گرد. با راه اندازی سامانه اتوبوس های تندرو BRT این خطوط به دلیل فرسوده بودن اتوبوس ها جمع آوری شداما در سال 94 شهرداری تهران دوباره تصمیم گرفت تا از اتوبوس های برقی در برخی از خطوط اتوبوسرانی شهر تهران استفاده کند.

با وجود تحریم ها اتوبوس های قدیمی اورهال شد. اما همچنان نیاز شهر تهران به خریداتوبوس های برقی تازه نفس و جدید بود.

اکنون رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرده اس: اولین اتوبوس برقی در راه ایران است و قیمت هر اتوبوس 10 میلیارد تومان است.

به گفته محمد علیخانی؛ قراراست 50 دستگاه اتوبوس برقی خارجی وارد کشور شود و نخستین نمونه این اتوبوس برقی در راه ایران است که شهرداری تهران با مشارکت سرمایه‌گذار این اقدام را انجام می دهد. 30 درصد پول هر اتوبوس را شهرداری و دولت پرداخت کرده و الباقی را سرمایه‌گذار می‌دهد و بعد از آن از محل فروش بلیت و تبلیغات هزینه‌های سرمایه گذار تأمین می‌شود.

به گفته وی به احتمال زیاد این اتوبوس‌ها در مسیر خیابان جمهوری مورد استفاده قرار می‌گیرند. قیمت هر دستگاه از این اتوبوس های برقی حدود 10 میلیارد تومان است.

آنطور که این عضو شورای شهر تهران توضیح داده است: قرار است دولت 160 میلیارد تومان برای خرید این اتوبوس ها پرداخت کند و اگر این پرداخت انجام شود کار سریعتر انجام خواهد شد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران مدعی شده است که اتوبوس‌های برقی برای اولین بار و به عنوان حمل و نقل پاک وارد ایران می‌شوند و با توجه به وضعیت آلودگی هوای شهر تهران می تواند به کاهش آلودگی کمک کند.

این در حالی است که در ده 70 شهر تهران تجربه استفاده از اتوبوس های برقی را در برخی از خطوط پر مسافر خود داشته است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه