news-details

طرح خلق الساعه خرید واکسن توسط شهرداری منتفی شد!

بعد از تبلیغات فراوانی که مدیریت شهری در خصوص خرید واکسن توسط شهرداری تهران انجام و یک طرح دو فوریتی ای نیز روانه شورای شهر شد، اما اکنون رئیس کمیته سلامت شورا خبر از منتفی شدن خرید واکسن داده است.

به گزارش گام نو؛ طرح خلق الساعه خرید واکسن توسط شهرداری تهران با هدف کمک به دولت و تامین واکسن گروه های هدف؛ بدون اینکه طرح دو فوریت آن امکان روخوانی و یا بررسی را داشته باشد، منتفی شد. طرحی که نشان داد هنوز مدیریت شهری بر اساس احساسات و بدون در نظر گرفتن شرایط واقعی تصمیم می گیرد. آنطور که ناهید خدا کرمی در گفت و گو با خبرگزاری فارس اعلام کرده، این طرح فعلا کنار گذاشته شده است. رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران نخستین فردی بود که امکان ورود شهرداری تهران به حوزه خرید واکسن را مطرح کرد. وی درباره ارائه این پیشنهاد عنوان کرده است: چند جلسه پیش اعضای شورای شهر در صحن علنی پیشنهاد خرید واکسن توسط شهرداری تهران را دادند. این پیشنهاد بعد از صحبت‌های رئیس جمهوری بود که تقاضا کردند شرکت‌های خصوصی در بخش واردات واکسن کمک کنند.

به گفته خداکرمی ، بعد از مطرح شدن خرید واکسن مدیران شهری اعلام کردند که باید شورای شهر در این زمینه مصوبه دهد تا بتوانند کار را قانونی پیش ببرند. قرار شد که این موضوع در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران مورد بحث و بررسی قرار گیرد، حتی قرار بود بحث تأمین هزینه‌ها هم بررسی شود، اما در جلسه روز گذشته شورا، این موضوع از دستور کار خارج شد.

از قرار معلوم طبق طرحی که مدیریت شهری در خصوص خرید واکسن برای کارکنان خود برنامه ریزی کرده بود، مقرر شده بود تا هزینه های خرید واکسن از محل بودجه رفاهی کارکنان و بودجه بیماری ها واگیر دار باشد

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران یادآور شده است: خرید واکسن در وزارت بهداشت انجام می‌شود، اما دولت خواست که شرکت‌های خصوصی هم در بخش خرید کمک کنند. ما هم فکر کردیم برای کمک به دولت و همچنین با توجه به اینکه نیروهای خدماتی زیادی در شهرداری در اولویت تزریق واکسن هستند، ما این واکسن را خریداری کنیم. بسیاری از افراد نیازمند در اولویت بالای تزریق واکسن قرار دارند، در نتیجه ما طرحی را آماده کردیم که امکان خرید واکسن فراهم شود و قرار بود که هزینه‌های آن هم از محل بودجه رفاهی خود کارکنان شهرداری و بودجه بیماری‌های واگیردار که در ردیف‌های بودجه شهرداری برای گروه‌های پرخطر بود، تأمین شود.

به رغم اینکه طرح خرید واکسن توسط شهرداری طرح کارآمد و واقع گرایی نبود اما نباید از این مساله غافل ماند که در کنار پاکبانان رانندگان تاکسی و اتوبوس نیز از جمله گروه های حساسی هستند که واکسینه کردن آنها در مقابل بیماری کرونا ضوروری است.

ناهید خداکرمی درباره سایر گروه های شغلی آسیب پذیر در مقابل کوئید 19 عنوان کرده است: بله، باید رانندگان اتوبوس، تاکسی و همچنین پرسنل دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری که با مردم در ارتباط بیشتری هستند، در اولویت دریافت واکسن قرار گیرند.

این عضو شورای شهر تهران امیدوار است تا با برداشتن موانع پیش روی بخش خصوصی، شهرداری تهران بتوان اقدام به خرید واکسن برای کارکنان خود کند. وی در این باره تاکید کرده است:  قرار بود که بخش خصوصی هم در تأمین واکسن کمک کند، اما به دلیل مشکلاتی که وجود دارد فعلا نمی‌توانند بخش خصوصی این کار را انجام دهند و ما هم فعلا طرح خرید واکسن توسط شهرداری را از دستورکار خارج کردیم، اما اگر امکانات دوباره فراهم شود و تأییدیه‌های لازم داده شود، به فوریت این طرح به صحن شورا آمده و بحث و بررسی در باره آن انجام می‌شود.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران اعتقاد دارد که افراد برخوردار باید هزینه واکسن خود را بپردازند و گویا از نظر این عضو شورای شهر تهران کارکنان شهرداری تهران افراد برخورداری هستند که می توانند این کار را انجام دهند. وی در این باره به خبرگزاری فارس اعلام کرده است: به خاطر کمبود واکسن در دنیا برخی کشورها که منابع محدود دارند، بخش خصوصی وارد شده و این واکسن را تأمین می‌کند و افراد برخوردار هم هزینه واکسن خود را پرداخت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و الباقی منابع هم برای قشر نیازمند و کسانی که قدرت تهیه واکسن را ندارند مصرف می‌شود. ما کشوری را داریم که یک میلیون دز بخش خصوصی واکسن وارد کرده است و هر کسی بخواهد می‌تواند آن را تهیه کند. البته در کشورهای اندونزی و پاکستان هم این اتفاق رخ داده است و قرار بود در کشور آلمان هم بخشی از واکسن آزاد شود، اما به خاطر عدم وجود واکسن هنوز  این امر رخ نداده است.ناهیدخدا کرمی در عین حال تاکید می کند:  فعلا  چون نمی‌تواند بخش خصوصی اقداماتی انجام دهد و تقریبا امکان‌پذیر نیست، فعلا طرح خرید واکسن از دستور کار شهرداری  خارج شده است. ممکن است برخی از شرکت‌ها هنوز مجوز ندارند و یا این که قیمت‌ها بسیار بالاست. در بسیاری از شرکت‌هایی که واکسن تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند بخش خصوصی هم شریک است و احتمال می‌رفت که واکسن بخش خصوصی وارد بازار و به فروش برسد، اما هنوز برای شرکت‌های خصوصی ایران دسترسی خریداری واکسن امکان‌پذیر نیست. ولی اشکالی هم ندارد، یکی از راه‌های برقراری عدالت در جوامع این است که گروه‌های برخوردار از منابع دولتی کمتر و یا محدودتر استفاده کنند و گروه‌های برخوردار با هزینه شخصی خودشان واکسن را تهیه و منابع دولتی در اختیار افرادی قرار گیرد که توانایی تأمین واکسن را ندارند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه