news-details

شیفتگان خدمت، یا تشنگان قدرت؟

چه انگیزه هایی سبب می‌شود عده‌ای که اتفاقاً از توانمندی، کارنامه و برنامه موفق کمتری برخوردار هستند، برای عضویت در شوراهای شهر، احساس تکلیف کنند؟!

به گزارش گام نو؛ محمدرضا طالبی نژاد دکترای جامعه شناسی  در یادداشت خود نوشت: در کنار شروط دیگر، دو شرط مهم  برای عضویت در نهاد مهم و خطیری مانند شورای شهر تهران، وجود صلاحیت های تخصصی ، توانمندی ها، مهارت وتجارب موثر مرتبط وهمچنین انگیزه هایی است که افراد برای عضویت در شوراها دارند.

قطع به یقین، انگیزه های یک عده‌ای از آنهایی که سرودست می شکنند برای حضور در شورای شهر، به هر طریقی وهر قیمتی، بخصوص آنهایی که اشراف، تخصص و توانمندی، کارنامه و برنامه قابل دفاعی ندارند، نشان از شوق خدمت نیست، بلکه ذوق کسب قدرت است.

اینکه عده ای تصور کنند که فقط با عضویت در شورای شهر می توان، احساس تکلیف خود را نشان دهند، قطعا فریبکاری و در راستای  رفع تشنگی مداوم ناشی از عطش قدرت و شوکت است.

فراد به شدت پر مشغله و گرفتاری که کل تصور از آنها از حضور در شورای شهری مانند تهران که هزاران کار دارد وتمرکز و فرصت فراوان می خواهد، بسنده کردن به حضور منفعلانه و یک قیام وقعود صوری در جلسات یکشنبه وسه شنبه شورا، حضور ضعیف و کمرنگ و منت گذارانه در جلسات کمیسیون های تخصصی است واتفاقا بیش از همه دست و پا می زنند برای قرار گرفتن در لیست های اصلی، انگیزه هایی غیر از خدمت به این مردم نجیب و مفلوک دارند، انگیزه های سیاسی، مادی و حلاوت شهد شیرین قدرت و منزلت و رانت و..

برای عده ای که هزینه های آنچنانی وتدارک سنگینی از الان برای تبلیغات خود تمهید می کنند تا در سطح ابر شهری چون تهران از کوچه های فرعی آن تا بزرگراه‌ها و اتوبان هایش را با انواع پوسترهای رنگی اش، کاغذ دیواری نمایند(پول و پله اش را از کجا می آورند، الله اعلم) ،  یقینا خدمت به مردم برایشان اصالت و موضوعیت ندارد  و مهم نیست که بعد از انتخاب شان در شورا وشهرداری چه بگذرد و بر سر شهر و مردم شهر چه آید؟

چرا اینگونه افراد از حضور در فضای مجازی وظرفیت کم نظیرش، برای پرداختن به مسائل شورا وشهر وشهرداری وبیان مواضع و توضیح در مورد عملکرد هایشان طفره می روند؟

دفتر کار عضو شورای شهر، باید دفتر رتق و فتق امور سخت و تخصصی وپیچیده شهر، دفتر پیگیری مداوم کار مردم، دفتر اندیشه و تدبیر وجلسه برای تصمیم گیری های عالمانه و شجاعانه برای اداره بهتر  شهر باشد، نه دفتر لابی گری سیاسی، حضور رفقا و دفتر انجام امور شخصی وبده بستان های فردی وصنفی با پول وامکانات بیت المال

ضمن احترام به انگیزه های صادقانه وسالم خدمت رسانی جمع کثیری از کاندیداها که اتفاقاً آنهایی هستند که توانمندترند ودلسوز تر ولی گمنام تر وبی پول تر و کمتر برخوردارتر از مواهب وحمایت های سیاسی و جناحی هستند ، اگر بخواهیم صادقانه و صریح سخن بگوییم، باید اذعان کنیم که در پشت شعار خدمت به مردم یک عده ای از کاندیداها بخصوص برای آنهایی که از قبل زنبیل در صف لیست ها می گذارند و خود رابه آب و آتش می زنند برای ورود به شورای شهر به هر قیمتی ، انگیزه های دنیوی، مادی و قدرت طلبانه وجود دارد والا صدها فرصت آشکار وپنهان سخت و آسان واولویت دار در این کشور برای خدمت کردن به مردم وجود دارد که چنین افرادی حتی سراغی از آن نمی گیرند.

 به اندازه کافی، به اعتماد عمومی جامعه در طول این سال‌ها از شعارها، وعده ها وعملکرد های چنین افرادی و چنین تشنگان قدرتی، ضربه های کاری وارد شده است که دیگر آزمون وخطا نکنیم.

شورای شهر با همین قوانین ناقصش، با همین امکانات و اختیاراتش، جای مهم وظرفیت بسیار خوبی است برای خدمت واقعی به مردم، اگر به دست اهلش سپرده شود، حقیقتا جای شیفتگان واقعی خدمت مستمر، عالمانه، دلسوزانه وبی منت است، این مهم را من وشما با روشنگری هایمان، با رای  وانتخاب درست مان بايد بیافرینیم نه اینکه به انتظارش، نظاره گر باشیم.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه