news-details

امپراطوری پول پاشی و اعتبار خریدن سیاسی را سرنگون کردیم

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران مدعی است که در طول 4 سال اخیر شورای شهر توانسته امپراطوری پول پاشی و خرید اعتبار سیاسی دوره گذشته مدیریت شهری را سرنگون کنند.

به گزارش گام نو، بعد از رد صلاحیت گسترده کاندیداهای شورای شهر  به ویژه 10 نفر از اعضای فعلی شورا، به نظر می رسد که شورای شهری ها درصدد برآمده اند تا با ارائه کارنامه عملکردی خود، حداقل در نگاه افکار عمومی چهره بهتری از خود نشان دهند. به عنوان مثال محمد سالاری در گزارشی که در صحن علنی شورای شهر تهران ارائه کرد، مدعی استرداد بیش از هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از اسناد ملکی شهرداری شده است.

آنطور که محمد سالاری در نطق پیش از دستور خود عنوان کرده است: پاسخ به پرسش مهم که شورای پنجم و مدیریت شهری دوره پنجم در راستای تحقق وعده تغییر رویکردهای رایج در دوره دوازده ساله گذشته و بلکه چندین دهه قبل از آنچه کرد؟ باید توسط ستاد شهرداری و البته ستاد شورای شهر تهران در طول دوره و بخصوص در ماه‌های اخیر، آن هم مبتنی بر گزارش‌های مستند، تحلیلی و مقایسه‌ای پاسخ داده می‌شد اما متأسفانه به جز یکسری گزارش‌های پراکنده، پاسخ درخوری ارائه نشده است.

به اعتقاد این عضو شورای شهر تهران؛ همین مساله باعث شده تا شاهد سخن پراکنی و ادعاهای بی اساس کسانی باشیم که باید در محاکم و مراجع قانونی پاسخگوی کارنامه خودشان باشند که اموال عمومی و دارایی‌های شهر را تاراج کردند، امپراطوری پول پاشی و اعتبار خریدن سیاسی راه انداختند، شهر را به یک عرصه سوخته تبدیل کردند، فضاهای شهر را فروختند، فساد و رانت و امضاهای طلایی را عرفی سازی کردند و اکنون می‌پرسند که شورای اصلاح طلب چه اصلاحاتی انجام داد که می‌خواهد مجدداً رویکرد اصلاح طلبی در مدیریت شهرتهران تداوم بخشیده شود

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران یادآور شده است: شورای پنجم زمانی زمام امور پایتخت را برعهده گرفت که بلافاصله سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ کشور از سوی استکبار جهانی بر کشور ما اعمال شد، در این زمان بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی از دوره قبل به این دوره به ارث رسیده بود، محدودیت‌های جدی برای انتخاب مهم‌ترین اختیار شوراهای شهر یعنی انتخاب شهردار برای ما اعمال شد که موجب شد اولین و دومین شهردار خود را بدون اراده از دست بدهیم، ظرفیت درآمد زایی طرح تفصیلی پیش خور شده بود و دارایی‌های ملکی شهرداری به تاراج رفته بود و یا در مجموعه پروژه‌های سخت افزاری بزرگراه سازی تهاتر شده بود، بانک‌ها و پیمانکاران به دلیل مطالبات معوق، اعتمادشان را به شهرداری از دست داده بودند و در ادامه پاندمی جهانی کرونا که تمامی اقتصادهای جهانی را تحت تأثیر خود قرار داده است، از راه رسید.

به گفته سالاری؛در دوره پنجم مدیریت شهری تهران، صرفه جویی در هزینه‌ها و انضباط مالی را در اولویت قرار دادیم، فرآیند تعریف پروژه‌های شهری را مبتنی بر نیازسنجی اصلاح کردیم، هزینه‌های شهر را کاهش جدی دادیم، فرایندهای ذیحسابی و حسابرسی در شهرداری تهران را اصلاح کردیم، هزینه نگهداشت شهر را در برخی موارد چندین برابر و حداقل ۵۰ درصد کاهش دادیم، بدهی پیمانکاران و سایر دیون را پایدارسازی کردیم، بدهی بانک‌ها را در این شرایط بحرانی منابع درآمدی از طریق تهاتر با مطالبات از دولت یعنی اسناد خزانه و عمدتاً از محل منابع نقدی و غیر نقدی و بخشودگی جرایم (مجموعاً معادل بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان) تسویه کردیم، تسهیلات دریافتی گذشته را به میزان ۲۱ هزار میلیارد تومان تعیین تکلیف کردیم، بدهی پیمانکارانی که در دو سال ابتدایی شورای پنجم در خیابان بهشت حضور دائم داشتند را به میزان بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان پرداخت و تسویه کردیم.

وی به این مساله نیز تاکید کرده است: در راستای صیانت از حقوق شهر حداقل ۶ هزار میلیارد تومان آرای حقوقی را به نفع شهرداری آن هم به جز مطالبات از برخی نهادهای خاص بازگردانیم، بیش از هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از اسناد ملکی شهرداری را با تلاش حوزه حقوقی به نام شهرداری مسترد کردیم، فرایندهای عملیات مالی شفاف‌سازی و هوشمند شد، قراردادها و صورت وضعیت پیمانکاران بر روی سامانه شفافیت بارگذاری و افشا شد، اطلاعات حوزه شهرسازی و معماری از سال ۹۷ به بعد جهت نظارت همگانی انتشار عمومی یافت.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران عنوان کرده است: کاهش فروش ۱۸ میلیون متر مربعی تراکم سال ۹۰ به زیر ۹ میلیون متر مربع در سال ۹۸ رسید، انحراف ۷۱ درصدی پروانه‌های صادره بخصوص اضافه طبقه که در هرسال، در هر منطقه بیش از ۱۲۰۰ اضافه طبقه داده می‌شد و در کل تهران سالانه بیش از ۱۰ هزار اضافه طبقه، در سال ۹۹ این انحرافات را به شکل غیر قابل باوری به صفر رساندیم. با تخلفات ساختمانی بزرگ مقیاس مبارزه و برخورد جدی کردیم به نحوی که تخلفات بیش از ۱۰۰۰ متر مربعی که در تهران رکورد زده بود را به میزان ۵۰ درصد کاهش دادیم.

به اعتقاد سالاری؛ رویکرد کمیسیون ماده ۵ را که محملی برای ضابطه فروشی و قانون فروشی آن هم مبتنی بر بارگذاری حداکثری بود را اصلاح کردیم، مصوبات این کمیسیون را از ۸۳ درصد پرونده‌های موردی به توجه بیش از ۶۰ درصدی به طرح‌های موضعی و موضوعی در راستای کیفیت بخشی به فضاهای شهری تغییر دادیم. طرح عارضه سنجی ترافیکی را در این خصوص مصوب کردیم، ضمن اینکه مطالعات مربوط به بلندمرتبه سازی اصولی و استقرار مجاز کاربری‌ها در پاساژها و مال‌ها را پیگیری کردیم که در آستانه تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری کشور قرار دارد. تعیین عوارض ساخت و ساز شهری را برای اولین باردر جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر عدالت اجتماعی و مرغوبیت مکانی به سرانجام رساندیم.

این عضو شورای شهر تهران بیان کرده است: در دوره پنجم، شهرنفروشی و جلوگیری از قانون فروشی و ضابطه فروشی را جهت صیانت از سرمایه‌های شهر و صیانت از حقوق عمومی به عنوان اصل اساسی و اجتناب ناپذیر در نظر داشتیم، در این راستا بازپس گیری املاک نجومی واگذار شده را از طریق قانونی پیگیری کردیم، بیش از ۲ هزار ملک و ساختمان در اختیار اشخاص حقوقی را شناسایی کردیم، حدود ۴۵۰ ملک را بازگرداندیم، حدود ۷۰۰ ملک در آستانه بازگرداندن است و ۴۱۴ ملک که به نهادهای خاص بدون حساب و کتاب و مصوبه شورا واگذار شده بود را شناسایی کردیم و صورتجلسه کردیم. قراردادهای فی مابین شهرداری و برخی نهادها را شفاف سازی کردیم و صورتجلسه شد که مطالبه نهایی شهرداری چنانچه به نرخ امروز محاسبه شود، بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه