news-details

اما و اگرهای طرح خرید واکسن توسط شهرداری!

در حالی شورای شهر تهران در قالب طرح دو فوریتی خرید واکسن توسط شهرداری تهران امروز از دستور شورای شهر تهران خارج شد که به اعتقاد منتقدان مدیریت شهری تصویب این طرح پوپولیستی با اما و اگرهایی روبه روست.

به گزارش گام نو؛ در طول یک ماه اخیر  مدیرعامل شرکت شهر سالم سعی کرد تا با مصاحبه هایی که با رسانه ها انجام داد، موج ورود شهرداری به جرگه وارد کنندگان واکسن کرونا را در شهر تهران و رسانه ها راه بیندازد. از سوی دیگر رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران طرحی را مبنی بر ورود شهرداری تهران به این وادی در قالب یک طرح دو فوریتی آماده کرد تا وانه صحن علنی جهت تصویب کند.

طرحی که هر چند مفاد آن برابر تبصره های ماده 55 قانون شهرداری ها تهیه شده است اما از نگاه کارشناسان شهری با ابهامات زیادی روبه روست. از سوی دیگر به رغم اینکه شرکت های خصوصی زیادی اعلام آمادگی کردند تا در کنار دولت به واردات واکسن مورد نیاز کشور بردازند، اما طبق اعلامی که سخنگوی وزارت بهداشت در روزهای گذشته انجام داد، هیچ کدام از این شرکت ها حتی نتوانسته اند مدارک قابل قبولی مبنی بر مذاکره با شرکت های بین المللی تولید کننده واکسن کرونا داشته باشند. این در حالی است که بر مبنای اعلام همین مدیر وزارت بهداشت تعداد واکسن های تقلبی در دنیا بسیار زیاد است.

هر چند شورای شهر در نظر دارد تا این طرح پوپولیستی را در آخرین ماه های فعالیت خود تصویب کند، اما آنچه که منتقدان شهری اعتقاد دارند، این است که حتی اگر این طرح مصوب شود، در این دوره مدیریت شهری اجرایی نخواهد شد. از سوی دیگر مساله ای که مطرح می شود این است که شهرداری تهرانبر مبنای چه معیاری می خواهد تا از عوارض شهری و پول شهروندان اقدام به خرید واکسن جهت واکسیناسیون کارکنان خود کند.

موضوع دیگر این است که اگر مبنای این طرح ماده 55 قانون شهرداری ها باشد، این قانون در زمان قبل از انقلاب تدوین شده آن هم در شرایطی که تمام سازمان های خدماتی از آموزش و پرورش گرفته تا بهداشت و آب و برق و ... زیر نظر شهربانی وقت و بلدیه قرار داشته است این در حالی است که در شرایط کنونی شهرداری تهران هیچ کدام از این اختیارات را ندارد.

از سوی دیگر قرار است که شهرداری بعداز تامین منابع مالی این طرح، شهرداری باید با یکی از از شرکت های خصوصی وارد کننده  وارد مذاکره شود.

از سوی دیگر اگر این واکسن ها در صورت تصویب این طرح با ارز 4200 تومانی خریداری شود، شرکت خصوصی وارد کننده سود خود را حتما از شهرداری تهران طلب خواهد کرد و معلوم یست قیمت یک دوز واکسن وارد شده چقدر شود. از سوی دیگر با توجه به ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاری شهرداری تهراندر این بخش آیا قرار است که کارکنان شهرداری تهران پولی را بابت دریافت واکسن خارج از نوبت بپردازند، یا خیر!

رئیس شورای شهر تهران درباره چرایی عدم بررسی این طرح در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران به رسانه ها اعلام کرده است:

این طرح دو فوریتی بود برای تامین واکسن توسط شهرداری تهران که به هیات رئیسه ارسال شد و اصلا در دستور قرار نگرفت که بخواهد خارج شود. در هیات رئیسه بحث‌هایی درباره آن انجام و قرار شد پخته‌تر شود و با ابعاد مناسب‌تری در دستور قرار گیرد. در نتیجه بحث تامین واکسن به صورت خصوصی توسط شهرداری تهران هنوز در دستور صحن شورا قرار نگرفته است.

همین بخش از صحبت های محسن هاشمی نشان می دهد که تعجیل شهرداری تهران و ناهید خداکرمی در تصویب این طرح نشان از عدم آگاهی مدیران نسبت به این کار و مشخص نبودن ابعاد کار دارد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه