news-details

شفافیت غیر شفاف آقای شهردار!

شهردار تهران تصور می کندکه به وعده خود عمل کرده و لیست دریافت کنندگان واکسن را در سامانه شفافیت قرار داده است، آن هم تنها با انتشار کد ملی و منطقه مشغول به خدمت.

به گزارش گام نو؛ صحبت های امروز شهردار تهران در صحن علنی شورا مبنی بر تخلف گسترده در توزیع واکسن پاکبانان در شهرداری تهران نشان داد که بسیاری از ادعاهای رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران مبنی بر آگاهی مدیران شهری از این تخلف قبل از رسانه ها ادعایی بیش نبوده است. اما نکته جالب تر این است که غلامحسین محمدی در حالی شب گذشته اعلام کرد که شهرداری به وعده خود عمل کرده و لیست دریافت کنندگا واکسن را روی سامانه شفافیت قرار داده که با مراجعه به این سایت مشخص شد که تنها کد ملی و منطقه ای که دریافت کنندگان واکسن در ان فعالیت می کردند، را عنوان کرده است. مشاور آقای شهردار بعد از این اتفاق نیز با چند رشته توئی توضیح داده که هم از نظر وزارت بهداشت و هم از نظر قضائی انتشار نام افراد تخلف محسوب می شود.

شفافیتی که به اعتقاد بسیاری از مدیران شهری غیر شفاف بوده و تنها این مساله را القا و تاکید می کند که شهرداری تهران در مقابل تخلف گسترده ای که در این زمینه انجام شده، بی تفاوت بوده و هیچ سند و مدرکی برای ارائه به افکار عمومی نداشته است. از سوی دیگر در زمان اجرای طرح واکسیناسیون نیز نظارتی از سوی این مجموعه روی عملکرد سازمان ها و مناطق انجام نگرفته است.

امروز نیز در صحن علنی شورا بسیاری از اعضای شورا نسبت به اتفاق پیش آمده در شهرداری تهران  انتقاد کردند. به عنوان مثال حجت نظری یادآور شد: اینکه صرفا کدملی و منطقه محل خدمت حدود 1600 نفر از 2700 نفری که واکسن کرونا به آنها تزریق شده اعلام شود چه نسبتی با شفافیت دارد و کجای این اقدام شفافیت است.

حجت نظری تاکید کرد: آیا نمی‌شود تصور کرد که عده‌ای قصد مسخره‌ کردن سامانه شفافیت را داشته‌اند، طبق آنچه که از اسامی در سامانه شفافیت عنوان شده همچنان امکان تشخیص اینکه دریافت‌کننده واکسن جزو اولویت‌ها بوده یا خیر وجود ندارد و لازم است حداقل عنوان شغلی دریافت‌کنندگان واکسن به طور کامل اعلام شود.

ضرورت تزریق واکسن کرونا به پاکبانان افغانستانی  مساله دیگری بود که این عضو شورای شهر تهران به آن اشاره کرد. بررسی رسانه ها نشان داد که شهرداری تهران هیچ اقدامی به زدن واکسن به پاکبانان افغانی که فاقد کارت هویت بوده اند نکرده است. اقدامی که به شدت از سوی فعالان حوزه شهری مورد انتقاد قرار گرفت و این سوال مطرح شد که چگونه شهرداری تهران شخصیت حاجی فیروز را که در فرهنگ عامیانه مردم صوری سیاه دارد برای تبعیض نژادی سفید می کند، اما اعتقادی به واکسیناسیون اتباع افغانستانی که به عنوان پاکبان مشغول به کار هستند، ندارد!

نظری در این باره عنوان کرد: اگر واکسیناسیون بر اساس عناوین شغلی صورت گرفته است دیگر نباید میان پاکبان ایرانی و غیرایرانی تفاوتی وجود داشته باشد طبق آنچه که پیگیری کردم ظاهرا اتباع افغانستانی به دلیل نداشتن کدملی امکان استفاده از واکسن را ندارند که لازم است دولت هر چه سریع‌تر تدابیری را اتخاذ کند. چگونه نداشتن کدملی مانع از دریافت واکسن می‌شود اما مانع از انجام کارهای سخت نمی‌شود اگر قانوناً نمی‌توان به پاکبانان افغانستانی واکسن دریافت کرد آیا می‌توان آنها را قانوناً مشغول به کار کرد.

سخنگوی شورای شهر تهران نیز در تذکری به شهردار تهران عنوان کرد: متاسفانه به نظر می‌رسد هر چقدر به پایان دوره مدیریت شهری نزدیک می‌شویم اعضای شورا نامحرم تر می‌شوند، کدامیک از اعضای شورای شهر لیست اسامی دریافت کنندگان واکسن را دریافت کرده اند.

علی اعطا یادآور شد: تخلفاتی مشاهده شده و برخورد هم شده و فرض را بر صحیح بودن مطالب می‌گذاریم که ابعاد بیشتری ندارد اما من دو نکته را به صورت تلفنی به آقای حناچی گفته‌ام که درواقع در این موضوع مساله سلب اعتماد عمومی بود. زمانی سلب اعتماد عمومی اتفاق می‌افتد که اول دیگران نسبت به تخلفات واکنش نشان دهند و بعد ما بپذیریم. حال سوال اینجاست که چرا شهرداری راسا وارد عمل نشد تا قبل از آنکه موضوع در برخی از رسانه‌ها افشا شود. به آن بپردازد؟

اما آقای شهردار امروز در صحن علنی شورا درباره تخلفات انجام شده در واکسیناسیون پاکبانان مناطق شهر تهران اینگونه توضیح داد: چهارشنبه هفته گذشته گزارشی در یکی از سایت‌ها که اصولا موضوعات انتقادی به شهرداری را مطرح می‌کند منتشر شد. بر همین اساس، این خبر به ما رسید و ما هم اعلام کردیم که موضوع را بررسی و با خاطیان برخورد خواهد شد. همچنین اسامی استفاده‌کنندگان از سهمیه واکسن در سایت شفاف منتشر می‌شود.

نکته قابل تامل این است که همین جمله اول پیروز جناچی بسیاری از ادعاهای مطرح شده از سوی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران را مبنی بر اطلاع داشتن در خصوص این رسوایی بزرگ غیر واقعی جلوه می دهد.

آنطور که شهردار تهران عنوان کرده است: تحقیقات با محوریت حراست کل شهرداری انجام شد و بررسی‌ها نتیجه آن بدین صورت بود که عمده مشکل در منطقه 6 بوده است. این منطقه لیستی 325 نفره تهیه و به بهداشت شمال‌غرب اعلام کرده بود و سرانجام 198 اقدام به دریافت واکسن کرده بودند. 44 نفر از دریافت‌کنندگان واکسن در منطقه 6 پرسنل بازیافت، یکصد نفر پاکبان، 12 نفر کارمند، 13 نفر فاقد رابطه استخدامی با شهرداری، 2 نفر راننده جرثقیل، 9 نفر راننده خودرو سرویس، یک شهربان از جمله دریافت‌کنندگان واکسن بودند.

حناچی به این مساله تاکید کرده است: جلسه‌ای بر همین اساس تشکیل شد تا بررسی‌های لازم انجام گیرد ولی آنچه مسلم است این بوده که هیچ ‌یک از مدیران شهری تا رده چهار مدیریتی واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند. یک نفر از مسئولان نواحی از سهمیه واکسن استفاده کرده که با سه نفر از مسئولین ذیربط عزل شد. همچنین بررسی‌ها حکایت از این داشت که توزیع سهمیه منطبق با پروتکل‌ها نبوده است و با خاطیان برخورد خواهد شد.

آقای شهردار یاداور شده است: شهرداری به شفافیت اعتقاد دارد، بر همین اساس لیستی از دریافت‌کنندگان واکسن تهیه کردیم، ولی بنابر توصیه سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت نمی‌توانیم نام آنها را منتشر کنیم، چرا که جزو اسناد خصوصی افراد است، ولی شماره کدملی و مسئولیت افراد دریافت‌کننده واکسن در سایت شفاف قرار گرفته است.

به گفته حناچی به جز منطقه 6، 20 نفر دیگر هم در مغایرت با دستورالعمل احصاء شده واکسن دریافت کردند و به طورکلی، کل خطاهای دریافت واکسن کمتر از یک‌درصد است. از 20 نفر از افراد اعلام شده، 13 نفر از خاطیان در منطقه 17 بوده‌اند.

نکته قابل تامل این است که شفافیت غیر شفاف شهرداری تهران نشان داد که شهروندان نه تنها نمی توانند این نهاد عمومی راکاملا شیشه ای و شفاف ببینند بلکه نسبت به عملکرد این مجموعه به رغم ادعاهایی که در 4 سال اخیر در خصوص شفافیت عنوان شده است،مطمئن نیستند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه