news-details

تلاش شهرداری تهران برای خرید واکسن، به نام مردم، به کام مسئولان!

هر چند شهرداری تهران در تلاش است تا با مجوز شورای شهر به جرگه وارد کنندگان واکسن بپیوندد، اما منتقدان براین باورند ابهامات زیادی در مورد ورود شهرداری به این بخش وجود دارد.

به گزارش گام نو؛ قرار است فردا دو فوریت طرح الزام شهرداری به خرید واکسن در صحن علنی شورای شهر تهران مورد بررسی قرار گیرد. هر چنددر ابتدا ضرورت ورود شهرداری تهران به حوزه خرید واکسن از سوی شرکت شهر سالم در رسانه ها مطرح شد، اما برابر قانون لازم است تا شورای شهر منابع مالی مورد نیاز این اقدام را تعیین و تصویب کند تا شهرداری تهران از محل همان منابع اقدام به این کار کنند.

هم شهردار تهران و هم مدیرعامل شرکت شهر سالم بر این باور است که با ورود شهرداری تهران به حوز خرید واکسن از میزان خسارتی که این بیماری همه گیر به شهرداری تهران وارد می کند، بسیار زیاد است. البته حمید چوبینه بر این باور است که با خرید واکسن می توان 300 هزار نفر از خانواده شهرداری تهران را واکسینه کرد.

اما سوال این است که اگر قرار است شهرداری تهران با پول تهرانی ها اقدام به خرید واکسن کند، آیا این واکسن ها به قیمتی که پایه آن توسط وزارت بهداشت تعیین می شود، تزریق می شود؟ یعنی به ازای دریافت پول از مردم قرار است واکسن وارداتی شهرداری تهران تزریق شود؟ در این صورت وظیفه وزارت بهداشت در خصوص تامین واکسن مورد نیاز مردم چه خواهد شد؟

برآوردهای پیروز حناچی نشان می دهد؛ ماهانه ۱۰۰ میلیارد تومان به دلیل کرونا هزینه کرده و یا کرونا موجب عدم النفع ما از امکانات شهرداری شده است. به عنوان مثال ۹۰۰  مجموعه ورزشی متعلق به شهرداری تهران است که در این ایام تعطیل هستند،  این در حالی است که  مترو تهران در شرایط عادی همچون روزهای قبل از سال نو، تعداد مسافرانش از یک میلیون نفر  افزایش نیافت، در حالی که ظرفیت عادی مترو پوشش حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار سفر در روز است و  اتوبوسرانی نیز وضعیت مشابه داشت و در اوج آزادشدن همه فعالیت ها با یک میلیون نفر مسافر ، فعالیت می کرد.

به گفته شهردار تهران؛ همین حالا ظرفیت روزانه مترو و اتوبوس کمتر از ۶۰۰ هزار نفر مسافر است که همه این موارد جزء عدم النفع ما در شهرداری تهران به دلیل کرونا است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم به شهرداری خسارت وارد می کند. از سویی دیگر در حال حاضر، آمار تدفین ۱۵۰ نفر در روز است که مدیریت کردن این شرایط  سخت است البته این مسئله را هم مدیون خیرینی که به کمک ما در بهشت زهرا آمدند و هم کارکنان در آرامستان بهشت زهرا(س) هستیم.

آنطور که حناچی به خبرگزاری ایسنا توضیح داده است؛ موضوع خرید واکسن توسط شهرداری تهران در شورای مدیران مطرح شد و دو نظر متفاوت در شهرداری داریم چراکه از سویی برخی معتقد بودند که شهرداری می تواند از این فرصت استفاده کند و قابلیت خرید واکسن نیز وجود دارد و در مقابل آن نیز برخی معتقدند تا وقتی این امکان در دسترس همه مردم تهران نباشد، نباید از امکانات شهرداری برای صرفا پرسنل استفاده کنیم.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران اعتقاد دارد: از طریق کمپانی‌های دارو و شرکت‌های دارویی معتبر می‌توان واکسن‌های مورد تایید را خریداری کرده و این مسئله به نفع نظام سلامت کشور هم خواهد بود.

به گفته ناهید خدا کرمی؛ بنابراین اگر وزارت بهداشت چند واکسن مورد تأیید را  اعلام کند، شهرداری هم می‌تواند به مبحث واردات واکسن ورود یافته و این قضیه سبب می‌شود که در مدت زمان کوتاه‌تری واکسیانسیون کرونا برای گروه‌های پرخطر انجام شود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران نیز به این مساله تاکید کرده اس: اولویت واکسیناسیون شهرداری پاکبان‌ها، کارکنان بهشت زهرا، کارگران فضای سبز و کادر درمان درمانگاه‌ها هستند. به‌اضافه اینکه قرار نیست سهمیه کسی گرفته شود، وزارت بهداشت نتوانسته وظیفه خود را انجام دهد و رئیس‌جمهور گفته بخش خصوصی می‌تواند وارد شود. شهرداری نیز تشکیلات بهداشتی دارد و اگر بخواهد واردات واکسن اتفاق بیفتد، از طریق شرکت‌های خصوصی اقدام می‌شود.

به گفته محمد علیخانی؛ معتقدم هرکسی بتواند در این شرایط که کرونای هندی نیز در راه است، واکسن وارد کند، باید همه کمک کنند؛ یعنی ما می‌توانیم با این اقدام به وزارت بهداشت کمک کرده و جبران وظیفه‌ای را که بر‌ عهده این وزارتخانه هست، انجام دهیم. ما در شهرداری فوتی بالایی چه در حوزه حمل‌ونقل و چه غیر‌حمل‌ونقل داشتیم. در حوزه تاکسی‌رانی بیش از 200 فوتی داشتیم که آمار بسیار بالایی است.

این عضو شورا اضافه کرد: با عملکرد فعلی وزارت بهداشت، واکسن به‌زودی به کارکنان شهرداری نمی‌رسد. هرکسی می‌تواند باید برای کاهش بحران واکسن وارد کند.

اما رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران به این مساله تاکید کرد: شهرداری تهران کمکی که در راستای مسئولیت اجتماعی خود می‌تواند انجام دهد، این است که صف نوبت را جلو بیندازد و باری از دوش دولت بر‌دارد تا رانندگان ناوگان حمل‌ونقل عمومی زودتر واکسینه شوند.

به گفته آرش میلانی، رانندگان حمل‌ونقل عمومی در خط اصلی خدمات‌رسانی به شهروندان هستند که با واکسینه‌شدن رانندگان، سطح ایمنی شهر نیز افزایش می‌یابد. این افراد اکنون در اولویت واکسیناسیون نیستند و از آنجا که این قشر مرتب با مردم در تماس هستند، طرح ورود مدیریت شهری برای تأمین واکسن پیشنهاد شد.

گویا شهرداری تهران نیز در طول 4 سال اخیر به خوبی دریافته است که می توان بسیاری از طرح ها و هزینه های ناشی از آن را به راحتی از جیب تهرانی ها تامین کرد. نمونه اش خرید واکس کرونا برای کارکنان شهرداری است. حال این سوال مطرح است که در این شرایط حق شهروندان تهرانی در شعار تهرانی شهری برای همه چه خواد شد!

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه